Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alkokára: jízda pohledem opilce

  12:00aktualizováno  12:00
Pět, deset metrů jízdy a plastové kuželky podél dráhy létají vzduchem. Na výstavě Mobil salon na českobudějovickém výstavišti předvedla organizace TOP-25 koutek simulátorů opilosti řidičů.

Opilá motokára | foto: Ladislav NěmecMF DNES

Na první pohled je to běžné osobní auto Toyota Corolla Verso s automatickým řazením. Na plátně před řidičem se promítá dráha, počítač nasimuluje nenadálé překážky.

Zeď přes silnici, dítě, náklaďák vyrazí nečekaně zprava.
Rychlost osmdesát kilometrů, při první překážce dupnu na brzdu.

Simulátor jízdy v opilosti

Rychlost reakce je 0,88 sekundy, auto zastavuje po 55 metrech. Simulace pro 0,5 promile alkoholu v krvi přepočítá dráhu pro zastavení na více než osmdesát metrů. To může být osudný rozdíl.

Jízda jako na ledě
Mnohem lepší je ale "alkokára", tedy motokára dálkově ovládaná a zkreslující reakce řidiče. Jede se po třicetimetrovém okruhu, dráha má šířku dva metry. "První kolo bude bez ovlivnění," vysvětluje Jan Knockaert z TOP-25, která vznikla v Bruselu.

Kromě volantu funguje brzda a plyn. Nasazuji přilbu a zapínám pásy. První desítky metrů jen zkouším citlivost stroje, projíždím mezi kuželkami hladce. Pak někdo zmáčkne dálkové ovládání a rázem si připadám jako na pouťovém autíčku, u kterého se protáčí kola.

Chvílemi jízda připomíná smyky na zledovatělé silnici, motokára má zpožděné reakce, které nejde dopředu odhadnout. Nevím, zda se soustředit na volant, nebo na brzdu. Jízda končí celkem úspěšně mezi patníky.

Můj nástupce je razantnější. Prchá před ním nakonec obsluha simulátoru i několik dívek od českobudějovického Červeného kříže.

Zkuste jízdu v Alkokáře
8. a 10.4. 2008 bude Alkokára k vidění u malšovického sportovního stadionu v Hradci Králové, 11. a 12.4. se vrací do Prahy na PVA Letňany a poslední prezentaci má 16. a 17. 4.08 v Brně před obchodním centrem Galerie Vaňkovka.

Kolečko pro opilce končím u stánku s brýlemi "alkovision" - zase simulátor alkoholu v žilách. Jsou nastavené na 0,7 až 2 promile. Vidím své nohy vybočené do strany.

"Nedívejte se na zem, ale dopředu," nabádá mě zkušeně pořadatel a nutí mě projít desetimetrový slalom mezi kuželkami.

Podle nastavení odpovídají brýle pěti vypitým dvanáctistupňovým pivům, ale svět vidím jako po litru rumu. Prošlapu se napříč dráhou a mám radost z toho, že jsem sebou nepraštil o tvrdou zem.

Stánek TOP-25 ve spolupráci s firmou Toyota varuje po celé Unii řidiče před opilstvím.

Opilá motokára

Autoři:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Čtvereček, nebo kolečko? Čerpací stanice budou používat nové symboly

Ilustrační snímek

Kvůli jednotnému značení motorových paliv, které začne platit v celé EU od 12. října, budou stojany i tankovací pistole...

Autofotka týdne: První auťák má ve třech letech, jezdí s ním Newcastlem

Brit Keith Mitchell vyrobil pro svého tříletého syna funkční elektrickou...

Keith Mitchell z britského Newcastlu je otec roku: svému tříletému synovi Oscarovi postavil k narozeninám dokonalou...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Najdete na iDNES.cz