Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Americká armáda líčí na rekruty superauťáky inspirované stíhačkami

aktualizováno 
Americká armáda je aktivní hned na několika světových frontách, a neustále tak potřebuje doplňovat své stavy. Letectvo se při svém turné Super Car Tour 2009 rozhodlo lákat rekruty na dva superauťáky.

Dodge Challenger Vapor | foto: Airforce.com

Američané si vybrali pro úpravu dva nové modely sportovních vozů Ford a Dodge, které patří mezi poslední mohykány klasických amerických Muscle Cars, tedy svalnatých sporťáků.

Ford Mustang X-1

Volba padla na novou verzi Fordu Mustang a na reinkarnovaný Dodge Challenger. Oba vozy odkazují na své předchůdce z šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Mustang se sice od té doby vyráběl v mnoha generacích, ale až od té minulé se vrátil k muskulaturním proporcím původních modelů.

Původní challenger se začal prodávat na začátku sedmdesátých let. V dalším desetiletí se stejného jména dočkal převzatý model od Mitsubishi, který svého předchůdce příliš nepřipomínal. Nový challenger se vrací o čtyři desetiletí zpět a opět fascinuje agresivním vzhledem a těmi správnými americkými rozměry.

Vojenské verze obou aut se jmenují X-1 v případě mustangu a Vapor u challengeru. Již zevnějšek dává u obou aut tušit, že s původními auty mají společné jen základní rysy. Ford je trochu uhlazenější, jeho úpravu si ještě lze představit u nějakého hodně agresivního tunera, ale dodge připomíná stíhačku se vším všudy, a to včetně speciálního laku. Obě auta mají výklopné dveře a rozhodně je nelze přehlédnout.

Vapor fascinuje ochranným nátěrem proti prozrazení radarem a ve stejném duchu vytvořenými jednodílnými ráfky kol a úpravou výfukové soustavy. Přístroje na palubě pak detekují vzdálenost okolních předmětů a 360stupňová kamera dokáže snímat prostor kolem celého auta.

Zevnějšek vojenských supersporťáků jednoznačně upoutá pozornost svojí agresivitou. Ovšem interiér už s autem nemá vůbec nic společného. To je prostě vojenská stíhačka se vším všudy, navíc ještě v hodně futuristickém pojetí. Místo budíků displeje, místo volantu knipl a místo sportovní sedačky vystřelovací sedadlo. Mustang X-1 má jen jedno centrální sedadlo, vapor od Dodge má běžnou dvoumístnou konfiguraci.

Je jasné, že ten, koho takový interiér bude fascinovat, se stane lehkou kořistí amerického letectva. A o to u těchto monster jde především. Vedle nahánění nových rekrutů ale obě auta poslouží i na jiných komerčních akcích amerického letectva. A je jasné, že jistě vzbudí stejnou pozornost návštěvníků jako třeba stíhačky.

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Nová Kia Ceed odhalena. Přišla o apostrof, dostala moderní techniku

Třetí generace Kie Ceed se představuje

Třetí generace Ceedu se veřejnosti oficiálně představí začátkem března na autosalonu v Ženevě. Auto stojící na zcela...

Největší překvapení v Ženevě je nová Toyota Auris. Bude i kombík

Toyota Auris

Že Toyota chystá novou generaci modelu Auris, bylo veřejným tajemstvím, představení konceptu je ovšem jedno z...

Pražský fantom konečně odložil masku. Nový Mercedes A v plné parádě

Nový Mercedes třídy A

To je to auto, které při neustálém brouzdání Prahou dráždilo kolemjdoucí. Bez maskování by budilo méně pozornosti, než...

Najdete na iDNES.cz