Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jablotron

Americká policie chytá zloděje aut na návnady

  • 93
Ve Spojených státech, kde je každých 26 vteřin ukradeno jedno auto, se mnohé policejní okrsky rozhodly chytat zloděje pomocí aut-návnad. Nastražená vozidla v problematických čtvrtích a na parkovištích s pověstí častých krádeží se podle místních úřadů ukázala jako účinná past na poberty.

Kamera umístěná v autě snímá hříšníka, jakmile násilím vleze do auta. V policejním operačním středisku se současně spustí poplach a navigační systém GPS oznámí polohu auta, itinerář jeho jízdy i rychlost.

Zásahová skupina nakonec znehybní ukradené auto dálkovým vypnutím motoru, přičemž se automaticky uzavřou i dveře, a zloději nezbývá než čekat na zatčení.

Na washingtonském předměstí Arlington policie používá auta-návnady od roku 2002 a počet krádeží aut se zde za tu dobu snížil o více než polovinu.

Systém se spustil čtyřiadevadesátkrát a všichni zadržení byli obžalováni, protože těžko mohli popírat videozáznam své krádeže, řekl policejní mluvčí John Lisle. V Dallasu bylo od roku 2004 takto zatčeno dokonce 245 zlodějů.

Policie odmítla upřesnit druh a počet takto používaných aut.

Do projektu se zapojila pojišťovna Nationwide, která začala darovat auta-návnady policejním stanicím ve velkých městech jako Dallas, Houston a Detroit.

Podle některých bezpečnostních zdrojů jsou takto upravovanými ojetými vozy hlavně tři nejvíce kradená auta v zemi, tedy podle pojišťoven Honda Civic, Honda Accord a Toyota Camry.

Policie také využívá videozáznamy z aut-návnad k prevenci. Zveřejňuje na internetu záběry, na kterých je vidět, jak zloději přecházejí od smíchu při zabrání auta k slzám poté, co pochopili past.

"Chytit zloděje aut je dobré. Ale velkou přidanou hodnotou aut-návnad je jejich možná publicita. Má to odrazující účinek," tvrdí pojišťovací expert Lee Herman.

,