Ani alkohol nyní neznamená okamžitou ztrátu řidičského průkazu

Ani jízda pod vlivem alkoholu nebude od Nového roku důvodem k tomu, aby motorista hned na místě zjištění maléru přišel - jak bylo dosud samozřejmé - o řidičský průkaz.
jak bylo dosud samozřejmé - o řidičský průkaz. V praxi to znamená, že opilec, u kterého policisté alkohol zjistí, sice nebude hned pokračovat v jízdě, ovšem jakmile vystřízliví, může za volant či řídítka usednout znovu. "Potvrzuji, je to tak," říká šéf tuzemské dopravní policie Zdeněk Bambas. "Od 1. ledna 2001 totiž přináší nová právní úprava dvě významné změny. Tou první je změna kompetence k projednávání přestupků v dopravě ve správním řízení, které přechází od Policie České republiky na okresní úřady. Druhou změnou policisté přišli o oprávnění zadržet motoristovi řidičský průkaz. V praxi to opravdu znamená, že policisté nově nemohou zadržet řidičský průkaz nejen řidiči, jehož přistihli při jízdě pod vlivem alkoholu, ale dokonce ani opilému řidiči, který právě zavinil nehodu. Zadržení řidičského průkazu dosud bylo předběžným opatřením, které se využívalo v případech, kdy se dalo očekávat zákaz řízení, vyslovený soudem nebo správním orgánem."

Jste s tím jako dopravní policista spokojen?

Převedení správního řízení k civilnímu orgánu je zřejmě správné - je to tak v celém civilizovaném světě. Policie není určena k tomu, aby trestala. Raději než na okresních úřadech bych však toto řízení viděl u správních soudů. Naopak za špatné považuji to, že policisté nemohou ani při nejzávažnějším deliktu zadržet řidičský průkaz.

Proč to považujete za špatné?

Jednak proto, že nejúčinnější je sankce, která následuje okamžitě po spáchání přestupku. Rovněž se obávám, že zkušenější pachatelé se budou snažit řízení zdržovat. Vždyť dokud rozhodnutí o trestu nenabude právní moci, mohou s motorovým vozidlem normálně jezdit. A pokud se jim s trochou štěstí podaří oddálit pravomocnost verdiktu, tak mají po roce vyhráno, neboť odpovědnost za přestupek zaniká.

Jaké jsou důvody toho, že policisté nemohou ani při nejtěžších deliktech zadržet řidičský průkaz?

Pohnutky zákonodárců neznám. Musím však přiznat, že policisté zmíněné oprávnění někdy zneužívali. Stávalo se, že řidič dostal po malé nehodě na vybranou: buď bude souhlasit, že je vinen, zaplatí do dvou tisíc korun pokuty a věc bude vyřízena, nebo souhlasit nebude a případ se dostane do správního řízení, ale řidičský průkaz bude zadržen. Něco takového je nepřijatelný nátlak. Snadno se tak stalo, že řidič raději zaplatil pokutu, ač o své vině nebyl přesvědčen. I tak by ale podle mého názoru bylo lepším řešením, kdyby zůstala možnost zadržení řidičského průkazu za nejvážnější přestupky a trestné činy, zejména za případy spojené s alkoholem.

Pravomoc vzal zákon

Dřívější pravomoci policistů při zadržování řidičských průkazů při podezření, že řidič dostaně zákaz řízení motorových vozidel, ruší zákon o provozu na pozemních komunikacích číslo 361/2000 Sb. (hč)