Audi A2 - omezený luxus za vysokou cenu

Patrně žádné malé auto dosud nenabídlo takový komfort jako Audi A2. Zcela jistě však žádný vůz této třídy nestál 700 tisíc korun. Nejmenší z řady Audi je jakoby zmenšeninou modelů A6 nebo A8. Je tedy luxusním vozem a má v sobě kus pokrokové techniky. Ale nepřekročí stín své kategorie - uvnitř je místa jen tolik jako v malém autě.

Když Mercedes vyrobil malý vůz třídy A, dal mu převratnou sendvičovou koncepci s dvojitou podlahou.

Právě na Mercedesu A se ukázalo, že západoevropští zákazníci mají zájem o luxusní malé vozy. Proto nyní vstupuje do hry firma Audi a za nějakou dobu se přidá i další slavná značka BMW.

Děj se však odehrává v západní Evropě. Točí se v něm totiž příliš velké peníze, které Východoevropan stěží do tak málo praktického auto investuje. Bohužel - k mání je totiž moderní vůz s pokrokovým podílem hliníku a menší částí oceli, než je zvykem. Výrobce v té souvislosti konstatuje, že hmotnost Audi A2 je o 40 procent nižší, než by byla v případě, že by prim měla dosud obvyklá ocel.

Běžného uživatele to možná nijak zvlášť nedojme, ovšem pro milovníky high-tech to znamená mnoho. Podle výsledků měření ve zkušebně pražského Ústavu silniční a městské dopravy (ÚSMD) nabízí Audi A2 méně vnitřního prostoru než Škoda Fabia. A to jak do šířky, tak pro kolena na zadních sedadlech.

Audi A2 je navíc pouze čtyřmístný a velkorysejší je jen v objemu kufru. Jeho hrana sice leží výš, ale podlaha navazuje bezprostředně, takže nakládání i vykládání zavazadel je snadné. Na kabině je zajímavá klesající podlaha směrem dozadu, což má za následek nezvykle hodně prostoru pod předními sedadly. Ten lze využít například i pro malá zavazadla. V pocitu luxusu ovšem fabia ani jiný vůz této velikostí nový Audi A2 nepokoří.

Testovaný automobil zdobilo kožené čalounění, které spolu s dalšími doplňky posunulo cenu k milionu korun. Testovaný automobil poháněl turbodieselový motor, na které je koncern Volkswagen mistr. Audi A2 dostal tříválcovou variantu s objemem 1.4 litru a výkonem 75 koní. Zmíněný pohon s velkým točivým momentem dává malému vozu značnou hbitost ve městě, ovšem ve vyšších rychlostech A2 trochu - a snad až překvapivě - ztrácí dech.

Podle měření v ÚSMD zrychlil testovaný kus z klidu na sto kilometrů v hodině za více než 7 6 vteřin. Stejným motorem poháněný Volkswagen Polo je - jak rovněž zjistili technici ÚSMD - v tomto ohledu o tři vteřiny rychlejší. V obou vozech se však skvěla spotřeba turbodieselového motoru, která je pro tyto pohonné jednotky typická - ať už je pod kapotou malého vozu, nebo limuzíny střední třídy.

Audi A2 1.4 TDI se při rozvážné jízdě spokojil během testu i se čtyřmi litry, na dálnici vystačil s pěti a ve městě nejvíc se sedmi litry nafty na sto kilometrů. Podvozek Audi A2 je na míru šitý kvalitním silnicím, zatímco v tuzemsku posádka pocítí časté nerovnosti. Jistota podvozku v zatáčkách je vynikající. Děje se tak zásluhou stabilizačního systému ESP, který každému vyjetí z určené trasy s jistotou zabraňuje automatickým přibržďováním jednotlivých kol.

Když majitel nechce, nemusí u Audi A2 vidět motor, ani když dolévá olej nebo kapalinu do ostřikovačů. Místo kapoty motoru se totiž otevírá jen malý plast na přídi, pod nímž se objeví kontrolní tyčinka oleje a hrdla pro dolévání dvou zmíněných kapalin. Kdo chce k motoru, uvolní dva čepy a kapotu odloží vedle auta.

Právě poslední zmíněné vlastnosti označil za převratné Martin Kovář, který vozy v testech MF DNES pravidelně hodnotí pohledem řidiče-vozíčkáře. "Snadnější přístup k motorovým kapalinám si nedovedu představit. Dobrý je i kufr, ale na vyšší sedadla se tělesně postižený člověk z vozíku hůř přemisťuje. A na zadní sedadla se úzkými dveřmi nedostanu vůbec," shrnuje Martin Kovář.

Hodnocení MF DNES

Motor a převodovka

Pružnost motoru 7
Převodovka 9
Spotřeba v testu 8


Karosérie a interiér

Prostor na př. sedadlech 7
Prostor na zad. sedadlech 6
Využití kufru 7
Výhled z vozu 5


Podvozek

Jízdní vlastnosti 10
Řízení a ovladatelnost 9
Tlumení nerovností 6
Brzdy 9

Poznámka: min. 1, max. 10 bodů

Měření MF DNES

Zrychlení 0-100 km/h (s) 16,7
Zrychlení 0-400 m (s) 20,4
Zrychlení (IV.) 50-90 km/h (s) 9,6
Zrychlení (V.) 80-130 km/h (s) 21,7
Brzdná dráha z 80 km/h (m) 29,8

Pramen: ÚSMD

Očima designéra
Vůz, který má ambice odebrat klientelu Mercedesu A, musí v designu dát víc než zažitý standard. Audi A2 chce zaujmout vejcovitým tvarem, blatníky ve stylu Audi TT, atraktivními předními světlomety a hluboko do střechy zasahujícími pátými dveřmi. Karoserie působí progresivním dojmem, přesto si neodpustím výhradu: při pohledu zezadu se A2 zdá podstatně menší, než ve skutečnosti je. U luxusního vozidla, kterým A2 rozhodně je, bych čekal opačný výsledek. Interiér potěší zejména konzervativní zákazníky. Zaujal mě především koncept dvouúrovňové podlahy, který nabízí výrazně pohodlnější pozici cestujícím na zadních sedadlech. Poezii tohoto řešení však degraduje malý prostor pro kolena.
Jan Prokop, autor je spolupracovníkem redakce

Prognóza odhadce
Byť výrobce plánuje výrobu až 70 tisíc kusů prvního velkosériového hliníkového auta ročně, nelze v Česku očekávat jeho výraznější prodej. A2 není obvyklý rodinný vůz a jako druhé auto v rodině je i pro bohatší motoristy relativně drahý. To nemění nic na tom, že kupce najde hlavně mezi příznivci značky. Pokud se životnost nezvyklého tříválcového motoru ukáže jako odpovídající dnešním vysokým požadavkům na kilometrový výkon, nemusí mít kupující nového Audi A2 obavy z prodeje ojetiny. I po pěti letech a 100 tisících kilometrech by se auto mělo uplatnit za cenu kolem 345 tisíc korun.
Peter Kolník, autor je spolupracovníkem redakce

Audi A2 obsadilo čtvrtou příčku se 184 body.

Audi A2

Audi A2

Audi A2

Audi A2

Audi A2

Audi A2