Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: K vývoji audi na baterky je třeba elektrické piano

aktualizováno 
Automobilka Audi vyvíjí speciální zvuk pro své elektromobily. Jako první jej dostane model e-tron odvozený od supersportovního Audi R8. Zvuk má sloužit jako bezpečnostní opatření, aby jinak tichý elektromobil zaregistrovali chodci.

Audi své nové řešení, jak ozvučit elektromobily, aby se jim nic netušící chodci nevrhali pod kola, nazývá e-sound. Jde o uměle vytvořený zvuk, který mnohým připomene různé sci-fi filmy nebo seriály.

Rudolf Halbmeir

Zvukový inženýr Audi. Ve volném čase píše texty a skládá hudbu ve svém vlastním nahrávacím studiu. V něm hraje i na celou řadu hudebních nástrojů. "Není příliš velký rozdíl mezi hudbou a zvukem automobilu," tvrdí.

Audi e-tron dostane zvuk e-sound.

Rudolf Halbmeir, autor zvuků elektrických audi, určitou inspiraci připouští. "Některé science-fiction filmy poskytly inspiraci v určitých frekvenčních pásmech," říká. Halbmeir vytvářel zvuk za pomoci dvou kolegů, elektrického piana, počítačů a spousty testů.

Ty nejprve probíhaly v testovacích laboratořích Audi, kde se vývojáři snažili odstranit první nedostatky. Následovaly praktické testy v reálném světě. Tam se ke generovanému zvuku a hluku od pneumatik přidaly i běžné vnější vlivy, jako je vítr, rázy od podvozku, "bubnování" nečistot do podvozku a další.

Vznikl tak originální zvuk, který by měl chodce a cyklisty spolehlivě upozornit na blížící se elektromobil. Mimochodem, každé elektrické audi by mělo dostat svůj originální zvuk, který by měl co nejlépe vystihovat podstatu automobilu. 

Fotogalerie

K jeho tvorbě bude u modelu R8 e-tron sloužit reproduktor uložený na podvozku automobilu. Reproduktor má mít maximální výkon 40 wattů, ale podle inženýrů Audi by měl v běžných podmínkách stačit zvuk o výkonu mezi pěti a osmi watty.

Jen část zvuku proniká dále do interiéru, takže posádka si bude moci užívat pohodlí tichého provozu elektromobilu.

Zvuk je generován na základě celé řady parametrů. Patří mezi ně otáčky elektromotoru, rychlost automobilu, aktuální zatížení pohonné soustavy, poloha "plynového" pedálu a další. Řídicí jednotka, která určuje generování zvuku, reaguje na všechny podněty velice rychle, což má vést k přirozenému vyznění zvukové kulisy.
NejčtenějšíDalší z rubriky

Autofotka týdne: Největší hvězda ohromovala Ženevu už před 55 lety

Chevrolet Testudo

To nadpozemsky krásné, subtilní, elegantní auto všichni okukují na autosalonu v Ženevě s nábožnou úctou. Chevrolet...

Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Najdete na iDNES.cz