Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Audi Q7 na pět bezpečných hvězd nedosáhlo

  22:02aktualizováno  22:02
Dalších pět vozů prošlo posledním kolem nárazových testů, které mají zjistit, jak dokážou ochránit svoji posádku. Pětice testovaných automobilů pochází z různých tříd. Crash test tak absolvovalo například obrovité Audi Q7 s prodejní cenou téměř 1 300 000 korun na straně jedné a Mazda 3 z kategorie malých aut, která se prodává od 459 tisíc korun.

Dalších pět vozů prošlo posledním kolem nárazových testů, které mají zjistit, jak dokážou ochránit svoji posádku. | foto: EuroNCAP

Ačkoliv právě tato dvě auta za ochranu posádky dostala stejný počet hvězdiček, jejich bezpečnost není stejná. Je logické, že například v případě čelní srážky má větší šanci přežít posádka většího a těžšího Audi Q7.

Audi Q7
Vzhledem k velikosti vozu je zisk čtyř hvězdiček za ochranu posádky z pěti možných u Audi Q7 překvapením. V této kategorii aut plný počet hvězdiček vybojoval například Volkswagen Touareg, BMW X5 nebo Volvo XC90.

V celkovém hodnocení Audi Q7 body ztratilo za nedostatečně slyšitelný připomínač nezapnutých bezpečnostních pásů. Stavba palubní desky při čelním nárazu v rychlosti 64 km/h ohrožovala řidičova kolena a stehna.

Za ochranu dětí si audi odneslo čtyři hvězdičky z pěti. Kritizováno bylo nedostatečné informování posádky o zákazu použití dozadu obrácené dětské sedačky na místě spolujezdce, kde nejde vypnout čelní airbag.

Citroën C4 Picasso
Francouzská novinka z kategorie malých MPV nabízející až sedm míst dostala za ochranu posádky maximální ohodnocení - pět hvězdiček.

Díky tomu se počet citroënů s pěti hvězdičkami vyšplhal na číslo pět. Předtím byly stejně úspěšné modely C4, C5, C6 a C8. Citroënu C4 Picasso k dobrému výsledku výrazně pomohly sériově montované kolenní airbagy.

Picasso stejně jako Mazda 3 získalo tři hvězdičky za ochranu dětí. Ostatní v tomto kole testovaná auta měla vždy o jednu víc. Důvodem bylo zranění figuríny 1,5 roku starého dítěte umístěného v autosedačce na místě spolujezdce.

Ford Galaxy
Po nedávném úspěchu, kdy plný počet, tedy pět hvězdiček za ochranu posádky, vybojoval Ford S-MAX, prošel se stejně dobrým výsledkem i jeho větší sourozenec Ford Galaxy, který zastupoval třídu aut z kategorie MPV (víceúčelové vozy).

Za čelní náraz galaxy dostalo patnáct bodů z šestnácti možných. Stoprocentní úspěšnost vybojoval rodinný ford při simulaci bočního nárazu.

Ochranu dětí komisaři organizace Euro NCAP, která se bezpečností vozů dlouhodobě zabývá, ohodnotili čtyřmi hvězdičkami z pěti. Za ochranu chodců dostalo galaxy ze čtyř hvězdiček pouhé dvě.

Mazda 3
Nejmenší z testovaných aut za ochranu posádky dostalo čtyři hvězdičky z pěti. Za čelní náraz dostala mazda pouze dvanáct bodů ze šestnácti.

Stavba palubní desky při nárazu zvyšuje nebezpečí zranění stehen řidiče i spolujezdce. V celkovém hodnocení se projevilo i riziko vyššího zranění pánve spolujezdce.

Za ochranu dětí mazda získala průměrné tři hvězdičky z pěti.

Mercedes-Benz B
Auto ze stejné kategorie jako Citroën C4 Picasso dostalo za ochranu posádky maximálních pět hvězdiček. Za čelní náraz mercedes získal 13 bodů ze šestnácti.

Maximálních 18 vybojoval za boční náraz. Bodové hodnocení si výrazně vylepšil díky připomínačům zapnutí bezpečnostních pásů na všech sedadlech.

Za ochranu dětských pasažérů Mercedes-Benz B dostal dobré čtyři hvězdičky z pěti. Komisaři Euro NCAP však kritizují na nedostatečné upozornění nutnosti vypnout čelní airbag, pokud je na místě spolujezdce umístěna autosedačka.

Nové crashtesty EuroNCAP

Audi Q7
Crashtest Audi Q7

Ochrana posádky **** (4)
Ochrana dětí **** (4)
Ochrana chodců ** (2)

Mazda 3
Crashtest Mazdy 3

Ochrana posádky **** (4) 
Ochrana dětí *** (3)
Ochrana chodců ** (2)

Ford Galaxy
Crashtest Ford Galaxy

Ochrana posádky ***** (5) 
Ochrana dětí **** (4)
Ochrana chodců ** (2)

Citroën C4 Picasso
Crashtest Citroën C4 Picasso

Ochrana posádky ***** (5) 
Ochrana dětí *** (3)
Ochrana chodců ** (2)

Mercedes-Benz B
Crashtest Mercedesu B

Ochrana posádky ***** (5) 
Ochrana dětí **** (4)
Ochrana chodců ** (2)

Poznámka: Za ochranu cestujících a dětí lze získat maximálně pět hvězdiček, za ochranu chodců čtyři.


Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

OBRAZEM: První Lamborghini Urus je v Česku. Prozkoumali jsme ho

Česká premiéra sportovního SUV Lamborghini Urus

Rambo-lambo dorazilo do Česka hned po evropské výstavní premiéře na autosalonu v Ženevě, který dnes končí. Prohlédněte...

Řidičák si stačilo vyměnit 30 tisíc řidičů. Půl milionu to ještě čeká

Řidičský průkaz, řidičák

Během roku 2018 vyprší desetiletá platnost řidičských průkazů téměř 626 tisícům řidičů. Za první dva měsíce tohoto roku...

Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Najdete na iDNES.cz