Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aut se kupuje méně, čeká se na volný prodej

  15:53aktualizováno  15:53
Zájem o nová auta byl i v létě slabší než loni a odpovídá trendu od začátku roku. Prodejci a zřejmě i zákazníci se však pomalu začínají připravovat na konec roku, kdy v prodeji aut zavládne nový režim Evropské unie. Od listopadu se oslabí nadvláda automobilek nad prodejní a servisní sítí.

Nová auta se budou smět prodávat na více místech, což může vést k tlaku na zlevnění.

Automobilky již také nebudou moci prodejcům omezovat území, na němž chtějí prodávat.

V jedné prodejně si tak zákazníci mohou vybírat z více značek aut, na prodej nových vozů se budou smět vrhnout také autobazary, ale i hypermarkety.

Ve starých zemích EU platí tento režim už od podzimu 2003.

Podle poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) by mělo nové opatření vést ke snížení cen automobilů, usnadnit zákazníkům výběr mezi více značkami a odstranit monopoly prodejců v některých regionech.

Zkušenosti z EU však zatím tento trend nepotvrzují. Podle statistiky serveru eurocarprice.com naopak ceny aut v západní Evropě v posledních dvanácti měsících stouply téměř o čtyři procenta. V Itálii je se systémem spokojena zhruba polovina prodejců, ale žádný výrobce.

"Nepředpokládám žádné dramatické změny, pouze v některých případech dojde zřejmě u finančně silných prodejců k postupnému rozšiřování sortimentu prodávaných značek," míní šéf Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek.

Podle PwC poroste konkurence prodejců především ve větších městech a bohatších regionech. Svůj záměr konkurovat značkovým prodejcům již oznámily bazary AAA Auto. Dovozci se na novou situaci připravují zpřísněním podmínek ve svých sítích, aby zákazníkům nabídli něco navíc. Nissan má například nové normy pro počet personálu či vystavených aut. Podobnou taktiku nasadil i Volkswagen.

Nová pravidla přicházejí v době slabšího prodeje. Od ledna do srpna se prodalo 88 tisíc osobních aut, o 12 procent méně než loni. Část poptávky se díky úlevám na dani přesunula do kategorie užitkových aut, kam však spadají i běžné kombíky a terénní džípy. I tak celý trh klesl o šest procent.

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Autosalony už netáhnou. Velké značky si nechaly novinky na jindy

Volkswagen Touareg

Ženevský autosalon je každoročně plný novinek. Vzhledem k tomu, že patří k nejprestižnějším událostem svého druhu, není...

OBRAZEM: Modelky autosalonu Ženeva. Letos možná naposledy

Hostesky Ženeva

Zářící úsměvy, svůdné pohledy, ladné křivky. Kořením autosalonů bývaly krásné dívky. S tím je konec. Firmy reagují na...

Najdete na iDNES.cz