Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Auta budou chytřejší než my, řídit nás ale zatím nechají

Od roku 2006 probíhá v sousedním Německu projekt s názvem AKTIV, který má za úkol vyvinout takové dopravní systémy a automobily, aby se co nejvíce minimalizovala rizika dopravních nehod a zvýšila se plynulost dopravy. Koncern Volkswagen, který se projektu účastní, představuje první vychytávky pro budoucnost.

Inteligentní volkswageny | foto: Volkswagen

Projekt AKTIV neboli Adaptive und kooperative Technologien für den intelligenten Verkehr (Adaptivní a kooperativní technologie pro inteligentní dopravu) má za úkol výrazně snížit počty dopravních nehod a zvýšit plynulost dopravy především na přecpaných německých dálnicích.

Z výsledků tohoto projektu ale budou profitovat řidiči minimálně po celé Evropě. Jednou z hlavních součástí projektu je totiž vývoj asistenčních systémů, které pomáhají řidiči bezpečně vést vozidlo i v těžko předvídatelných a kritických situacích.

Koncern Volkswagen nedávno přišel se systémem Integrated Lateral Vehicle Control (integrované příčné ovládání vozidla), který má být dokonalejší a užitečnější variantou současného systému Lane Assist.

Tento pomocník, kterého již můžeme najít v několika sériových vozech, má za úkol řidiči pomoci vůz udržet ve svém jízdním pruhu a činí tak poměrně jednoduše – kamery po stranách vozidla snímají čáry na silnici a pomocí aktivního řízení se snaží vůz udržet mezi nimi i bez zásahu řidiče. Zároveň se vibracemi ve volantu nebo zvukovým znamením snaží řidiče upozornit na nebezpečnou situaci. Systém tak chrání řidiče ve chvilce nepozornosti nebo mikrospánku.

Automobil vás protáhne i tou nejužší uličkou
To novinka ILVC by měla řidiči výrazně pomáhat především na dlouhých dálničních cestách. Tento systém totiž pomocí kamer nesleduje prostor po stranách vozu, ale před ním, a tak již dopředu dovede předvídat, kam se má automobil vejít.

Inteligentní volkswageny

Prostor kolem vozu pak monitorují radary a celý systém ještě spolupracuje s GPS navigací a aktuálními mapovými podklady. Systém ILVC je schopen fungovat v rychlostech o 0 do 180 km/h a poradí si i s cestami, kde chybí středová nebo naopak postranní čára.

Díky tomu, že kamera sleduje dění před vozem a rozpoznává značení, automobil již dopředu ví, v jakých "mantinelech" se může pohybovat. Systém je schopen pružně reagovat na změnu značení, převedení provozu z pruhu do pruhu nebo na překážku před automobilem. Proto systém spolupracuje s adaptivním tempomatem a je také schopen upravovat rychlost jízdy automobilu. Díky radarovým senzorům umí řidiči pomoci i ve velmi úzkých místech, v zatáčkách nebo při složitých předjížděcích manévrech.

Znáte to: Jedete po dálnici a najednou přijde zúžení. V pravém pruhu jede souvislý proud kamionů a vy máte jen málo odvahy se v levém dvoumetrovém pruhu mezi kamionem a betonovou zábranou prosmýknout. Právě v tuto chvíli bude systém ILVC velmi nápomocen. Prakticky v takové situaci úzkým a nebezpečným místem provede automobil sám a řidič to téměř ani nepozná – jemné korekce směru sotva pocítí ve volantu. Takový systém nejen že výrazně zvyšuje bezpečnost provozu, ale také pozitivně působí na jeho plynulost, protože se řidiči i v místech zúžení nemusí plahočit za kamiony.

Komunikace je klíčem k úspěchu
Dalším systémem, který je v rámci projektu AKTIV vyvíjen, je pokročilý adaptivní tempomat. V současné době fungují tyto tempomaty tak, že sledují rychlost vozidla před vámi a podle toho jsou schopny upravovat vaši aktuální rychlost.

Tempomaty nové generace by ale měly být ještě předvídavější. Díky tomu, že mezi sebou budou komunikovat jednotlivé automobily, se totiž včas dozvíte třeba to, že za několik kilometrů je na dálnici částečná uzavírka a začínají se tam tvořit kolony.

Počítač v tu chvíli automobil zpomalí a k místu dopravní zácpy přijede přiměřenou rychlostí. Tempomat pak následně místem vůz prakticky bez zásahu řidiče provede a následně opět zrychlí na původní cestovní rychlost.

Pokud by se v budoucnu uměla takto dorozumívat všechna auta, zácp na dálnicích by výrazně ubylo. Již při prvním náznaku problémů by totiž hned další automobil přizpůsobil rychlost jízdy situaci i několik kilometrů před ním.

Výrazně se tak sníží riziko havárie – náraz zezadu do v koloně stojícího automobilu je jednou z nejčastějších nehod na dálnici. Automatické přizpůsobení rychlosti jízdy navíc způsobí i to, že v mnohých případech k žádným dopravním zácpám ani nedojde, automobily budou daným místem jen projíždět sníženou rychlostí, ale v bezpečných odstupech a bez zbytečného poskakování způsobeného nutností řadit se spořádaně do pruhů a prudkým brzděním.

Nevyhnutelná cesta
Mnohým řidičům se příliš nelíbí představa, že jim automobil bude "mluvit" do řízení. Jenže při dnešním rapidně rostoucím objemu osobní přepravy se nějaké řešení najít musí. A výše zmíněné systémy jsou asi tím nejmenším zlem z hlediska svobody řidiče, které si dovedeme představit. Také existují nápady a myšlenky automobily hezky spořádaně vést pomocí GPS jako káčata za sebou. A to by se nám určitě nelíbilo...

  • Nejčtenější

Policisté tasí radary v pátek. Víme, kde budou měřit

18. dubna 2024

Dopravní policie bude v pátek 19. dubna měřit rychlost na několika stovkách míst po celé České...

Číňanům jsme předali automobilový byznys na zlatém podnosu, říká šéf Brano

17. dubna 2024,  aktualizováno  18.4 16:25

„Evropa směřuje ke skanzenu, Číňanům jsme předali byznys na zlatém podnosu,“ říká o vývoji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S miniskútrem Tokio můžete bez řidičáku vyrazit na silnici i cyklostezku

18. dubna 2024

Vypadá jako motorka, ale motorka to není. I když se tak chová. To je elektroskútr ViaGo Tokio. K...

Tatra má nejmladšího šéfa vývoje v historii, třicetiletého veteránistu

23. dubna 2024

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovenská superstar Kabaň namaluje auta pro Číňany. Dohlédne i na tvary MG

23. dubna 2024

Premium Na otázku, co bude s designérem Jozefem Kabaněm poté, co skončil v odkladišti stylistů Volkswagenu...

První jízda novou Dacia Duster. Odolný klasik dostal místo dieselu hybrid

25. dubna 2024

Dacia Duster prošla ve třetí generaci výraznou proměnou. I přes citelné změny v ceníku a nabídce...

KOMENTÁŘ: Do parkovací války se zapojují aktivisté, politici i městské části

25. dubna 2024

Premium Parkovací barikády mají dvě strany. Na jedné jsou ti, kteří chtějí parkovat na ulici tak, jak jsou...

Šéf inovační platformy: V Praze by mohla nad Vltavou létat dronová donáška

25. dubna 2024

Vysíláme Těžko průjezdná ucpaná města nejsou zdaleka jen českým problémem. Po celém světě se experti...

Milán auta vyhání, novinky se pokoutně představují mezi židlemi a módou

25. dubna 2024,  aktualizováno  8:43

Lombardská metropole se už dlouhé roky vehementně snaží vyhnat auta z centra. Ta se tam v době...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...