Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Auta dneška: sama parkují a radí řidiči, kam točit volantem

aktualizováno 
Stále pohodlnější auta neustále opečovávají a ulehčují práci řidiči. Právě na jeho vrub jde valná část krizových situací, které na silnicích vznikají.

BÝT VIDĚN - Že má celodenní svícení smysl, a to po celý rok, dosvědčuje i tento snímek, na kterém je zřetelný rozdíl ve viditelnosti auta se zapnutými a zhasnutými světly. | foto: Siemens

Automobilky se tomu snaží bránit a řízení ulehčují. Auta proto přetékají technickými vymoženostmi, o kterých běžní řidiči snili naposledy nad verneovkami. Kdo by si nepřál auto, které samo zaparkuje, nebo spolehlivého sluhu, který hlídá, abyste nepřekročili povolenou rychlost. A co třeba auto, které vám napovídá, kam točit volantem?

Aby se samo rozsvítilo
Nejjednodušší, ale o to účinnější pomocí zapomnětlivým a roztržitým řidičům je automatický rozsvěceč světel. Ti nejskromnější si to připomínali papírkem nalepeným na přístrojové desce, dnes už valná většina využívá techniku.

Celodenní svícení vyžaduje od 1. července nový silniční zákon. Řidiči si na tuto povinnost rychle zvykli a nejnovější průzkum Centra dopravního výzkumu ukázal, že nyní svítí 99 procent všech aut.

Pomocníka, který nezapomene rozsvítit za řidiče, nabízí dnes většina automobilek přímo z výroby, u starších aut je třeba pro speciální úpravu zajet do autoservisu. Vůz pak umí rozsvěcet světla hned po nastartování a po vypnutí motoru je zase zhasnout. Některá auta to umějí již od výrobce, jindy stačí pouze přenastavit počítač, ale především u starších aut je třeba dodatečná montáž relátek či spínačů.

Šikovnější řidiči si mohou koupit univerzální automatické spínače a namontovat si je do aut sami. Marcela Žižková z ministerstva dopravy však upozorňuje, že se na českém trhu smějí objevit pouze spínače se schvalovací značkou Atest 8SD.

Mezi motoristy kolují návody, jak si automatický spínač vyrobit vlastními silami. "Nedoporučoval bych je vyrábět amatérsky. Mohou být zdrojem poruch a v krajním případě způsobit i požár,“ říká šéf plzeňské stanice technické kontroly STK Nepomucká Karel Hejl.

Za automatické rozsvěcování světel majitelé škodovek zaplatí v servisu dva až dva a půl tisíce korun. U nových octavií technici vše nastaví prostřednictvím počítače, u starších typů a fabií zamontují do auta speciální spínací relé.

Nejnovější model z Mladé Boleslavi Škoda Roomster je na celodenní svícení připraven ještě lépe. Automatické spínání světel se aktivuje speciálním spínačem umístěným pod volantem v pojistkové skříni.

Ani majitelé netuzemských aut nejsou ztraceni. Za přeprogramování novějšího opelu na počítači zaplatí jeden až dva tisíce korun. Sedmnáct set padesát korun zaplatí za automatické rozsvěcení majitelé fordů v plzeňském servisu Fordu.

Majitelé fiatů a Alf Romeo podobné problémy neřeší. Italská auta se při trvalém sepnutí standardního spínače světel po nastartování sama rozsvítí, po vypnutí motoru zase zhasnou. Umějí to už některé fiaty ze sedmdesátých let.

Majitelům novějších peugeotů stačí připojit auto k počítači v servisu, přeprogramování vyjde na pětistovku.

Tempomat si kilometry ohlídá
Body a vysoké pokuty nutí řidiče úzkostlivěji sledovat ručku tachometru. V té chvíli přichází čas tempomatů a omezovačů rychlosti.

Tempomat udržuje rychlost přednastavenou řidičem, původně ho automobiloví inženýři vymysleli pro použití na dálnicích, kde se auta pohybují dlouhou dobu ustálenou rychlostí.

Jeho použití je jednoduché, tempomat odlehčuje řidičově pravé noze tím, že udržuje konstantní rychlost bez nutnosti sešlapávat pedál plynu. Jsou povětšinou dva způsoby, jak tempomat uvést do činnosti. Buď se sami rozjedeme na danou rychlost, zapneme tempomat a zmáčkneme knoflík, který "zachytí“ ručku tachometru - auto pak ví, jakou rychlost má udržovat.

Druhou možností je dostat se na žádanou rychlost pomocí knoflíků s šipkami (případně + a -), kterými zpomalujeme a zrychlujeme podle potřeby v průběhu jízdy. Je dobré vědět, že každý kontakt s pedály plynu a brzdy znamená vypnutí tempomatu.

Různé automobilky také nastavují různé spodní hranice rychlosti, které je možné na tempomatu nastavit, povětšinou je to 30-50 kilometrů v hodině. Většinou také nelze nastavit na tempomatu větší rychlost než dvoustovku.

Stále častěji se toto zařízení stává součástí standardní výbavy. Pokud za ně automobilka vyžaduje příplatek, bývá to částka kolem 10 až 15 tisíc.

Pokud nemáte auto vybaveno tempomatem, je možné jej domontovat. V takovém případě je však potřeba počítat s investicí, která převyšuje cenu tempomatu při nákupu nového auta. Dodatečně montovaný tempomat se dá u škodovek pořídit od šesti a půl tisíce, u dalších značek se cena může vyšplhat až na patnáct tisíc, ale někde třeba až k šedesáti tisícům. Některé automobilky dodatečnou montáž tempomatu neumožňují, u jiných je to možné pouze u vybraných modelů.

Abyste jeli pomaleji
Někteří výrobci (například Citroën, Fiat, Jaguar) montují do svých modelů takzvané omezovače rychlosti. Je to jednoduché zařízení, na kterém nastavíte rychlostní limit, při jeho překročení vám pak dá auto zvukový pokyn ke zvolnění tempa.

Stále více automobilek (Mercedes, BMW, Jaguar, Honda, Toyota...) nabízí mnohem sofistikovanejší tempomat, který nese přívlastek "aktivní“. Ten díky zabudovanému radaru reguluje rychlost jízdy podle před vámi jedoucího vozidla.

Řidič nastaví rychlost, kterou chce jet, když pak dožene jiný vůz, automatika sama upraví rychlost a udržuje konstantní vzdálenost od pomalejšího auta. Když je dráha opět volná, auto samo akceleruje na předem nastavenou rychlost.

Nejnovějším výkřikem moderní techniky, který by se do výbavy aut mohl dostat za pár let, je tempomat "čtoucí dopravní značky“. Kamera umístěná u zpětného zrcátka rozeznává rychlostní limity na dopravních značkách a ve spolupráci s tempomatem drží řidiče zkrátka.

Buď sám zpomalí, nebo dá pilotovi vědět, že překračuje povolenou rychlost. Pokud kamera "nevidí“ značky, zeptá se počítač navigačního systému, který si pamatuje informace o zvláštních dopravních značkách včetně těch, které udávají rychlostní limity pouze v určitých časových úsecích.

Další zlepšováky
Za více než století automobilu se objevilo mnoho dalších vynálezů, které umějí ulehčit řidiči život, případně ho ochránit před nebezpečím.

Citroën svá auta vybavuje systémem, který varuje před neúmyslným opuštěním dělicího pruhu. Tento prvek umí rozpoznat přejetí dělicích čar na silnici, které není doprovázeno zapnutím směrovek. Řidič je na vyjetí z pruhu upozorněn vibracemi na té straně sedáku, na které čáru přejel.

Tento systém má opodstatnění především při dlouhých dálničních cestách, kdy při monotónním tempu hrozí řidiči ztráta koncentrace či mikrospánek.

Do automobilové high-society patří takzvaný head-up displej, který promítá důležitá data na přední sklo do zorného pole řidiče. Informace o rychlosti, směru, kterým vás posílá navigace, a další údaje tak řidič vidí bez toho, aby spouštěl oči ze silnice.

Auto, které samo zaparkuje
Automobilky chtějí život řidičům stále zjednodušovat, a tak nově už ani nemusí otáčet volantem. Na světě už jsou totiž první vozy, které umějí zaparkovat samy. Auto si s pomocí čidel najde prostor, do kterého se vejde, a dá o tom řidiči vědět zvukovým signálem.

Řidič pouze zmáčkne "kouzelné“ tlačítko a pustí volant, elektronika pak vše obstará za něj. Jediným úkolem pro člověka je řadit jedničku a zpátečku a podle zvukových, případně obrazových instrukcí popojíždět vpřed a vzad. V těchto týdnech představovaný VW Touran takto umí zaparkovat do 15 sekund.

Moderní automobily přetékají elektronikou. Nad řidičem drží ochrannou ruku bezpečnostní systémy, které napravují jeho chyby. Pravděpodobně nejznámějšími je dvojice ABS a ESP. Zatímco ABS má za úkol zabránit zablokování kol při brzdění, a udržovat tak vůz ovladatelný, stabilizační systém ESP přibrzďováním jednotlivých kol kompenzuje nebezpečí smyku a ztráty kontroly nad vozidlem.

Nejnovější vynález automobilek (např. VW) využívá právě spolupráci s ESP. Auto jemnými pohyby volantu "napovídá“ řidiči, kterým směrem otáčet v případě, že vozidlo opouští optimální trajektorii a ESP to není svými silami schopno samo napravit.

Autoři: ,
Nejčtenější

Test zimních pneumatik pro SUV
Suverenita SUV je v zimě zrádná. Pohon všech kol zimní gumy nenahradí

„Kvalitní zimní pneumatiky jsou bezpodmínečně nutné i u pohonu všech kol,“ varují odborníci, kteří otestovali pláště pro velká SUV v rozměru 235/55 R 17. Ty...  celý článek

Opel Insignia první generace
Ojetý Opel Insignia boduje cenou. Minusem je prostor a kila

Insignia na trhu s ojetými automobily prodejní rekordy netrhá. To se přirozeně projevuje na cenách vozů. Jako ojetina tak přijde levněji i o desítky tisíc ve...  celý článek

Yamaha Venture
Vzduchem chlazení obři od Yamahy couvají a popojíždí na elektřinu

Že by první důsledek odstoupení USA od klimatické dohody? Nová dvojice obřích cesťáků Yamaha Venture a Yamaha Eluder je zatím určena pouze pro americký trh....  celý článek

(Ilustrační snímek)
Nová Dieselgate, tentokrát u kamionů. Německo loví podvádějící dopravce

Řada velkých nákladních aut podle všeho jezdí i na našich silnicích s odpojeným systémem čištění výfukových plynů. Stačí k tomu krabička z internetu za 80 eur....  celý článek

Ford Fiesta
Prodeje malých aut rostou, Evropané si dopřávají dražší provedení

S 1,8 milionu prodaných vozů je kategorie malých aut v prvním pololetí letošního roku stále nejpopulárnější automobilovou třídou. Ale není tomu tak díky ceně,...  celý článek

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Nová Dieselgate, tentokrát u kamionů. Německo loví podvádějící dopravce

Řada velkých nákladních aut podle všeho jezdí i na našich silnicích s odpojeným systémem čištění výfukových plynů. Stačí k tomu krabička z internetu za 80 eur....  celý článek

Veteránský závod Pražská noblesa
OBRAZEM: Pražská noblesa je závod, kde nevyhrává nejrychlejší

Rekordních 144 historických automobilů a motocyklů soutěžilo o uplynulém víkendu v pražské Jeremenkově ulici v závodě v pravidelnosti do vrchu. Na trať směly...  celý článek

Partisan One
Autofotka týdne: Nejdrsnější offroad Partisan je jako z české stavebnice

Pár dobrých věcí naše země v pupku Evropy světu přeci jen dala, jednou z nich je stavebnice Merkur. Juri Postnikov si s ní určitě musel hrát, jinak by ho...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.