Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Auta se podobají zvířatům

aktualizováno 
Čtyřletá holčička se ptá: "Proč se to auto na nás mračí?", a tatínek trpělivě vysvětluje, že auto se mračit nemůže, ale pán, kterému se říká designér mu dal takovou přední masku, že se zdá, jako by se mračilo.
Čtyřletá holčička se ptá: "Proč se to auto na nás mračí?", a tatínek trpělivě vysvětluje, že auto se mračit nemůže, ale pán, kterému se říká designér mu dal takovou přední masku, že se zdá, jako by se mračilo. "A stejně se mračí!" To dítě má vlastně pravdu, řekne si otec. Proč se na nás v poslední době tolik aut mračí či jinak všelijak podivně šklebí? Odpověď na danou otázku dávají především designéři předních světových automobilek. Kde vlastně hledají inspiraci? Šéf designérského týmu evropského Fordu Chris Bird tvrdí, že především v hudbě. A prozrazuje, že designéři mají stále volnější pole působnosti, neboť technici nesvazují jejich rozlet jako dřív. Snímky dokazují, že inspiraci lze najít leckde - třeba u japonských samurajů nebo v živočišné říši.

Autor je pracovníkem M & D Press

* Nosorožec tuponosý je po slonovi největším suchozemským zvířetem. Vyzařuje z něj síla a navzdory své hmotnosti dokáže překvapivě zrychlit. Zrovna tak jako některá terénní vozidla. Například Daewoo Musso. Automobilka převzala výrobu modelu od Ssang Yongu, kde měl vůz dokonce maličkou hlavu nosorožce ve znaku. Daewoo symbol neudrželo, ale dojem silného zvířete zůstal.

* Ford Ka se při premiéře stal hitem mezi malými vozidly. Leckomu může připomínat třeba malou žábu, například rosničku australskou.

* Ošklivě krásný, nebo krásně ošklivý? Řeč je o delfínech a současně také o Fiatu Multipla. Šestimístný praktický automobil s příjemným interiérem a vyspělou technikou je zřejmě tvarově nejpodivnějším vozem, jaký je v současnosti na zdejším trhu.

* Automobilový desgn podléhá zákonům trhu a ten nemilosrdně určuje nutnost vypouštět do světa stále čerstvé a neokoukané novinky. Pokud si má starší model udržet popularitu, musí změnit tvář. Mnohdy se tak děje za každou cenu. Před několika lety představil francouzský Renault unikátní model Mégane Scénic. Připomeňme si jeho čisté linie orlího nosu. Automobiloví designéři Renaultu však čistotu linie přední masky modelů Mégane i Scénic v poslední úpravě podivně zmrzačili.

* Dodge Viper, či jeho obdoba sesterské značky Chrysler Viper, převzal z říše zvířat přímo název. Viper znamená zmije. Podoba hlavy tohoto jedovatého hada se objevuje na kapotě luxusního sportovního vozu, který dosahuje významných úspěchů i na závodní dráze. Proč zmije, a ne třeba chřestýš, pro Ameriku typičtější? Viper zní úderně, Rattlesnake by marketingovým oddělením nejspíš neprošel.
Autor:


Nejčtenější

Boj proti mamataxi začíná. Vídeňská škola jim dala stopku

Ilustrační snímek

Od září do začátku listopadu letošního roku probíhá před základní školou ve Vereinsgasse ve vídeňské čtvrti...

Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...KVÍZ PRO ŘIDIČE: Zvládli byste závěrečný test v autoškole? Otestujte se

Ilustrační snímek

Vyzkoušejte si, zda byste obstáli při závěrečném testu v autoškole. V novém seriálu iDNES.cz postupně najdete dvanáct...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Tři dětské sedačky v autě: ne každý rodinný vůz sveze pět lidí

Dětské autosedačky jsou od 1.7.2006 povinné na všech typech komunikací.

Rodiny se třemi dětmi musí při koupi auta ze svých přání hodně slevit. Ne každý rodinný vůz se třemi sedadly vzadu...

Další z rubriky

Vědci se snaží lépe analyzovat průběh nehod, pomáhají crashtesty

Ukázku postupu záchranářů při simulované automobilové nehodě mohli vidět...

Lépe analyzovat průběh a příčiny dopravních nehod mají vědcům pomoci crashtesty, testovací nehody vozů sledované...

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...

Anketa: Hlasujte o nejhorší auto světa

Anketa: Hlasujte o nejhorší auto světa

Dan Neil, Pulitzerovou cenou oceněný autonovinář, sestavil pro slavný magazín Time seznam padesáti nejhorších aut všech...

Najdete na iDNES.cz