Autem na dovolenou: Co dělat při krádeži a nehodě?

  • 3
Zahraniční dovolená není místo, kde by kdokoliv z nás chtěl řešit problémy. Bohužel ani tomu se někdy nevyhneme. Pomoc v nouzi lze najít na českých zastupitelských úřadech i u asistenčních služeb pojišťoven a autoklubů.

Je to noční můra, ale stát se to může každému turistovi, který se do zahraničí vypraví vlastním vozem.

O čem je řeč? O situaci, kdy přijdete na parkoviště a před sebou máte jen prázdné parkovací místo.

Těm šťastnějším vůz sice zůstane, ale rozbité okénko a chybějící rádio či zapomenutá taška s doklady asi příliš radosti nikomu neudělají.

„Hlavně, že jsme zdraví,“ řeknou si ti chladnokrevnější jedinci. Nejen krádež vám zkazí dovolenou. Každý rok v zahraničí havarují tisíce českých řidičů.

Kam v nouzi

Zastoupení Česka v přímořských státech

Chorvatsko

Nouzová telefonní čísla: Policie, hasiči, záchranná služba 112
Záhřeb
Savska cesta 41, 9. poschodí; 10000 Tel.: 00385(0)1/6177246
Rijeka *
Trg. 128. brigade Hrvatske vojske; 51000 Tel.: 00385(0)91-6121560 - nepřetržitá služba
Split *
Obala H. N. P. 5/III; 21 000 Tel.: 00385-(0)91-6121660 - nepřetržitá služba 

Itálie

Nouzová telefonní čísla: Policie 112, hasiči 115, záchranná služba 118
Řím
Ambasciata della Repubblica Ceca Via dei Gracchi 322; 00192 Tel.: 0039/06/3609571-3
Benátky *
Agenzia Consolare della Repubblica Ceca Corte Contarina 1583/A, San Marco; 30100 Tel.: 0039-335-6232250 - nepřetržitá služba 

Španělsko

Nouzová telefonní čísla: Policie, hasiči, záchranná služba 112
Madrid
Embajada de la República Checa Avda. Pío XII, 22-24; 28016 Tel.: 0034/913531880
Barcelona
Travesera de Gracia, 40-42, 5-o, 2-a; 08021 Tel.: 0034/932413236 

Francie

Nouzová telefonní čísla: Policie 17, hasiči 18, záchranná služba 15
Paříž
15, Avenue Charles Floquet 16; 75007 Tel.: 00331/40651300
Marseille
Résidence Pierre et Vacances, City Prado, 46, rue des Mousses, 13008 Tel.: 0033/(0)676098736 - nepřetržitá služba
Úřad funguje do konce srpna

*Úřad funguje do 15. září

A následky občas bývají tragické. Jak se v těchto krajních situacích zachovat?

***

Počítejte s tím, že se krade i v zahraničí. Ve voze proto nic nenechávejte a místa k parkování vybírejte s rozmyslem.

***

Krádež vozu

Je nutné zavolat místní policii, která odcizení vozu vyšetří a sepíše protokol, jenž je nezbytný například při uplatňování náhrady škody v pojišťovně. To platí tehdy, jestliže má motorista sjednané havarijní pojištění.

Některé pojišťovací ústavy v takovém případě nabízejí i úhradu hotelu až na dva dny.

V případě problémů s dorozuměním s místními úřady je možné kontaktovat český zastupitelský úřad nebo asistenční službu pojišťovny, s níž má uzavřenu smlouvu. Dopravu zpět do vlasti si každý musí zařídit sám.

Vykradení vozu

V případě vykradení auta je opět třeba volat policii a trvat na sepsání protokolu. Při problémech s dorozuměním je možné se obrátit na český zastupitelský úřad, pojišťovnu nebo asistenční službu.

 V rámci pojistky či asistenční služby lze bezplatně využít služeb servisního technika, tlumočníka, náhradního vozu, odtaslužby nebo noclehu.

To vše je zdarma (za cenu pojistky nebo členské karty autoklubu). Jednotlivé pojišťovny a autokluby však mají u každého úkonu finanční strop, který umožňuje pouze základní vyřízení celé záležitosti.

Ztráta dokladů a peněz

Ztrátu řidičského průkazu je nutné ohlásit na policii. Dále si vyžádejte úředně ověřené potvrzení o ztrátě či odcizení a zeptejte se na místní právní úpravu ohledně řízení vozu s náhradním průkazem. Tuto otázku zodpoví i pracovníci zastupitelství České republiky.

Ztrátu pasu či občanského průkazu rovněž hlaste na policii, která o tom vydá potvrzení. Na českém zastupitelském úřadu je poté potřeba zažádat o vydání náhradního cestovního dokladu. Zastupitelský úřad ve velmi krátké době vydá průkaz s omezenou časovou platností, který slouží zejména k návratu do republiky.

Je možné si nechat vystavit i nový pas. Lhůta na jeho vystavení je však 30 dnů. Vydání cestovního průkazu stojí 400 korun, za pas turisté zaplatí 750 korun.

Při odcizení hotovosti platí stejné pravidlo - vše ohlásit policii, která o činu vydá potvrzení. Pracovníci zastupitelského úřadu ČR následně pomohou radou, popřípadě zprostředkují kontakt s rodinnou či přáteli za účelem zaslání finančních prostředků. Vlastní prostředky zastupitelské úřady poskytují pouze ve velmi výjimečných situacích.

Dopravní nehoda

Základem je ohlášení nehody policii. Protokol by měl motorista podepsat pouze tehdy, když mu rozumí a souhlasí s jeho zněním. V opačném případě nezbývá než v češtině uvést své vlastní vyjádření. S komunikací opět pomůže zastupitelský úřad, případně asistenční služba pojišťovny nebo autoklubu.

Vyplatí se zapsat si poznávací značky vozidel zúčastněných na nehodě a adresy jejich majitelů a řidičů, a to včetně údajů o jejich pojištění. To platí i o svědcích.

Pokud nejste viníkem nehody, zjistěte si, u které pojišťovny je viník pojištěn z odpovědnosti provozu. Vyplňte záznam o nehodě. Pokud jste ji zavinili a máte pouze povinné ručení, škodu platíte ze svého.

Jestliže máte i havarijní pojištění, pojišťovací ústavy nabízejí širokou škálu služeb, které pomáhají takovou situaci řešit. Příkladem může být zajištění tlumočníka, právního poradce, servisu, odtahové služby, noclehu nebo náhradního vozidla.

Při cestě do zahraničí by motoristé neměli zapomenout na takzvanou zelenou kartu, která je mezinárodně uznávaným dokladem o uzavřeném povinném ručení. Ministerstvo zahraničních věcí dále doporučuje udělat si před cestou kopie všech důležitých dokumentů, zejména pasu, řidičského průkazu a dokladu o zdravotním pojištění.

Čtěte také: Autem na dovolenou - praktické rady a itineráře 

Jak bez problémů absolvovat zahraniční dovolenou, na kterou se vydáme vlastním vozem? Jednou z podmínek je znalost trasy a dobré pojištění. Vydat se na cestu k moři dlouhou nejméně 800 kilometrů vyžaduje přípravu. Tím nejdůležitějším je volba správné trasy ...VÍCE