Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Auto na stlačený vzduch: revoluce nebo ekologický sen?

  8:37aktualizováno  8:37
Jedna malá francouzská firma vsadila na použití stlačeného vzduchu jako paliva a představila prototyp třímístného auta na světovém autosalónu, který se otevřel veřejnosti o víkendu v Paříži. Informovala o tom agentura AFP s tím, že by se mohlo jednat o převrat v automobilové dopravě.Fotogalerie a články z Pařížského autosalonu ZDE!

Plná nádrž stlačeného vzduchu má umožnit ujet 150 kilometrů a stát pouhých 1,5 eura. Pokud se tyto údaje slibované firmou MiniCAT v praxi potvrdí, mohlo by jít podle pozorovatelů o začátek revoluce. Prototyp je vyvinut pro městské užití. Designem připomíná Smart, ale pod kapotou má motor na stlačený vzduch.

Tato technika se krátce používala začátkem 20. století v tramvajích ve francouzských městech Nantes a La Rochelle. Její efektivní využití pro auta umožnil osmiletý výzkum, který vyústil ve schválení čtyřicítky patentů, uvedl konstruktér unikátního motoru Guy Négre.

Vysvětlil, že nový pohon spočívá ve třech dlouhých trubicích vyrobených z uhlíkových vláken a umístěných pod spodkem auta. Tyto trubice obsahují vzduch stlačený na 150krát větší tlak, než je v pneumatikách. Píst v motoru přihání venkovní vzduch a stlačuje ho na 20 barů, což ho zahřívá na 400 stupňů Celsia.
Vstříknutí stlačeného vzduchu nutí píst k pohybu společně s osou kol.

Váhu vozidla snižuje použití hliníkových trubic pro zhotovení podvozku. Jelikož venkovní vzduch musí být před svou kompresí filtrován, opouští nakonec auto ještě čistější, než byl. Pro naplnění nádrže stačí čtyři hodiny při použití napětí 220 voltů.
To by v levnějších nočních hodinách stálo asi 1,5 eura. 

Projekt však vzbuzuje pochyby. Dopravní expert v Evropské komisi Günter Hoermandinger soudí, že dosah 150 kilometrů je vzhledem k množství stačeného vzduchu těžko uvěřitelný. Podle něj by již dojezd deseti kilometrů byl ohromným úspěchem. Velcí konstruktéři při svých snahách o ekologickou dopravu zatím raději
investují do elektrických baterií a vodíkových motorů. 

Životaschopnost pohonu aut na stlačený vzduch ve městech se brzy ukáže, jelikož firma MiniCAT již oznámila, že její továrna u jihofrancouzského města Nice začne sériovou výrobu svých aut v prvním pololetí toku 2003. Cena jednoho auta se má pohybovat kolem 14.000 dolarů (asi 520.000 korun).

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

OBRAZEM: Vision X i VW Touareg. Podívejte se na perly Autosalonu Bratislava

Autosalon v Bratislavě. Mercedes-AMG Project One

Do neděle 29. dubna je pro veřejnost otevřen Autosalon Bratislava, který po brněnském autosalonu převzal roli...

Na co si dát pozor při koupi ojetiny? Varováním je vycíděný motor i exekuce

Ilustrační snímek

Při koupi staršího auta si musíte dávat pozor nejen na jeho technický stav. Stále častějším problémem jsou vozy,...

VIDEO: Levá na brzdě, pravá na plynu. Česká kráska se chystá na první závod

Octavia Cup

O nadcházejícím víkendu startuje nový ročník Octavia Cupu. Seriál, v němž se po okruzích prohání smečka stejných...

Najdete na iDNES.cz