Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Auto nejede. Kdo pomůže na silnici?

  20:08aktualizováno  20:08
Může se to stát každému. Jedete si v klidu ve svém voze a ten vypoví službu. Je ale i horší varianta. Může se stát dopravní nehoda, při níž se auto poškodí tak, že je nemožné pokračovat do cíle cesty. Co pak?

Nemusíte propadat beznaději nebo složitě obvolávat příbuzné a známé, kteří by váš automobil stejně dokázali maximálně odtáhnout.

Příliš si nepomohou ani kutilové. Jedině snad, že vlastní Škodu Favorit či jiný podobně starý vůz, v jehož motoru zručnější motorista dokáže problém odhalit. U nových aut řízených počítači je to takřka nemožné.

"I my z oboru si auto na ulici sami těžko opravíme. Pak nezbývá nic jiného než zavolat odtah," říká vedoucí servisu NH Car Tomáš Bílý.

V takové situaci se nabízí využití některé z asistenčních služeb. Ty nabízejí autokluby, pojišťovny, ale i téměř všechny automobilové značky zastoupené na našem trhu. V zásadě stačí jen zavolat na číslo, které bývá uvedeno na kartičce, kterou motorista dostane při uzavření kupní nebo pojistné smlouvy. Pak už je jen otázkou času, kdy očekávaná pomoc dorazí a problém vyřeší buď opravou vozu přímo na místě, nebo v horším případě odtahem. Ani tím služby zpravidla nekončí.

Náhradní vůz, nebo nocleh zdarma
Existuje možnost poskytnutí náhradního vozidla, opravy auta, tlumočení při styku s policií nebo poskytnutí porady právníka. Tyto služby se přitom většinou nemusí platit. Ale pozor. Jen do výše stanovené smlouvou. Tato nabídka se poskytuje hlavně u aut, která jsou ještě v záruce.

"Asistenční služby na první dva roky, tedy po dobu záruky, nabízíme zdarma. Následně až na pět let, podle typu prodloužené záruky zvolené zákazníkem. Za prodloužení už je ale potřeba zaplatit," vysvětluje tisková mluvčí automobilky Fiat Petra Vaňková. Prodloužení doby, po kterou je nabízena asistenční služba na pět let, je obvyklé i u většiny ostatních značek.

***

Vyslání servisního technika, odtah, komunikace s policií i v cizím jazyce nebo zapůjčení náhradního vozidla. Na to vše mají nárok motoristé, kteří využívají asistenčních služeb.

***

"Jestliže nastane závada na voze, která znemožní pokračování v cestě, má klient na výběr z několika variant. Může zdarma dostat náhradní vůz, pokud se porucha stane ve velké vzdálenosti, uhradíme mu cestu zpět vlakem či letadlem nebo zaplatíme ubytování," říká Martina Bedrnová, tisková mluvčí společnosti Citroën Česká republika. I tady však existuje strop. Ubytování je hrazeno maximálně po dobu tří dnů, náklady na jednu osobu nesmějí přesáhnout částku 300 eur. 

Mohou asistenčních služeb využívat i majitelé starších vozů? I pro ty máme dobrou zprávu. Základní nabídku služeb asistenční pomoci totiž nabízejí pojišťovny při uzavření povinného ručení.

Limity pro úhradu poskytnutých služeb jsou sice nižší, ale znatelně narůstají, pokud motorista u vybrané pojišťovny uzavře například i havarijní pojistku, cestovní pojištění nebo pojištění domácnosti.

"Při uzavření povinného ručení klient získává záruku úhrady odtahu v Česku do výše 1500 korun nebo 60 eur v zahraničí, případně mu bude uhrazeno ubytování do výše 2000 korun nebo 100 eur. To se týká situace, kdy dojde k nehodě. U poruchy jsou limity o něco nižší," říká Kateřina Hamerská z ČSOB Pojišťovny.

Nabídka pojišťoven

Asistenční služby nabízejí pojišťovny v rámci povinného ruční. Jejich nabídka je velmi podobná.
Česká pojišťovna: odtažení vozu do 50 km, tlumočník v zahraničí, úhrada práce automechanika, úhrada noclehu. 
ČSOB Pojišťovna: odtah auta, ubytování, otevření vozu a výměna při ztrátě klíčů.
Generali Pojišťovna: odtah vozidla do 30 km, převoz vozu do ČR při nehodě v zahraničí.
Alianz Pojišťovna: odtah vozidla, ubytování, příjezd silniční služby.

Pomoc nabízejí i autokluby
Pokud motorista nevyužil ani jednu z již uvedených možností, jak se stát klientem asistenční služby, zbývají autokluby. Mezi ty nejznámější patří ÚAMK a ABA. K využití jejich služeb bez poplatku je potřeba vlastnit klubovou kartu, které autokluby vydávají v různých hodnotách a délkách trvání jejich platnosti. Kromě základních služeb ale nabízejí i něco navíc.

"Klienty bezplatně informujeme o dopravní situaci v Česku i v zahraničí. Při cestě na dovolenou vyhotovíme podrobný itinerář trasy podle toho, zda zákazník upřednostňuje trasu co nejrychlejší, co nejkratší nebo zda se chce vyhnout placeným úsekům dálnic," vysvětluje Petr Baubín z ÚAMK.

K tomu, aby se motorista mohl stát členem autoklubu a čerpat z nabízených služeb, stačí 300 korun. U společnosti ABA se díky této částce stane členem na tři měsíce, roční členství stojí nejméně 590 korun.

Nabídka asistenčních služeb prodejců automobilů

Audi

Asistenční služba je nabízena bez doby určení. Podmínkou jsou pravidelné kontroly u autorizovaného servisu. Může být dokoupena i pro ojeté vozy. Zahrnuje práci mechanika na místě zdarma. Až na pět dní může být poskytnut náhradní vůz a hrazeno ubytování pro posádku. Odtah nepojízdného auta je hrazen do 12 000 korun.

Citroën

Asistenční služba je zdarma po dobu záruky. Může být i rozšířena. Příjezd asistenčního vozu do 30 minut je zdarma. Stejně tak odtah nebo práce mechanika a další služby.

Fiat

Asistenční služba je zdarma po dobu záruky. Může být dokoupena na další období. Nevztahuje se na ojeté vozy. Zdarma je příjezd asistenčního vozu, práce mechanika, odtah nepojízdného auta a další služby.

Chrysler/Jeep

Asistenční služba je zdarma po dobu záruky. Zahrnuje pojištění cestujících. Je platná v celé Evropě. Vztahuje se i na případ, kdy majiteli vozu dojde palivo nebo zapomene klíčky uvnitř vozu, a další služby.

Mercedes-Benz

Asistenční služba je nabízena až po dobu 30 let. Majitelé vozu této značky však musí dodržovat servisní intervaly.

Peugeot

Asistenční služba platí pouze po dobu záruky. Zákazník má právo na bezplatný zásah na silnici, odtah do servisu, nárok na ubytování, půjčení náhradního vozu a další služby.

Renault

Asistenční služba je nabízena po dobu záruky. Může být dokoupena až do šesti let stáří vozu. Zahrnuje příjezd asistenčního vozidla, odtah zdarma, práci mechanika a další služby.

Seat

Asistenční služba je nabízena po dobu záruky. Zahrnuje bezplatný příjezd asistenčního vozidla, odtah nepojízdného vozu, práci mechanika a další služby.

Škoda

Asistenční služba je nabízena po celou dobu životnosti vozu. Zahrnuje bezplatný příjezd asistenčního vozidla, odtah nepojízdného vozu, práci mechanika a další služby. Doživotní záruka je podmíněna absolvováním servisních prohlídek u autorizovaného servisu.

Volkswagen

Asistenční služba je nabízena po dobu záruky. Náhradní vozidlo je možné využít na tři dny, náhradní ubytování je hrazeno na jednu noc pro celou posádku, náklady na pokračování v cestě jsou omezeny částkou 20 000 korun.

Volvo

Asistenční službu poskytovanou v rámci záruky je možné rozšířit i do dalších let. Zákazník má v případě problémů právo na bezplatný servisní zásah na silnici, odtah do servisu, nárok na ubytování, zapůjčení náhradního vozu a další služby.

Odtahovka Peterbilt Wrecker

Autoři:


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Další z rubriky

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Vědci varují: vibrace auta vás mohou za volantem uspat

Řidič za volantem usnul a havaroval. Neprobudil ho ani sedmiletý syn.

Výzkum melbournské univerzity RMIT ukazuje, že přirozené vibrace vozu mohou řidiče uspat již za 15 minut.

Najdete na iDNES.cz