Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Auto ochrání před zloději inteligentní prach

  11:35aktualizováno  11:35
Bojíte se o své auto? Nechte si ho označit speciální holografickou etiketou s identifikačním kódem.
Zloděj vykrádající auto.

Zloděj vykrádající auto. | foto: Profimedia.cz

Počet krádeží automobilů v ČR by se po zavedení tohoto nového identifikačního systému mohl snížit zhruba o 30 procent. Zároveň se má zvýšit i šance, že se majiteli ukradené auto vrátí.

Systém s názvem Autodot Ocis je na trhu od letošního ledna. Jeho součástí je sada holografických etiket a spreje s tzv. inteligentním prachem. Aerosol, který lze nastříkat na libovolná, nejlépe skrytá místa v autě, obsahuje 20 000 holografických mikroteček a z každé z nich lze pomocí speciálního zařízení odečíst osmimístný identifikační kód auta.

Etikety se nalepí na viditelná místa, například na sloupky nebo do prostoru motoru. Sada se prodává za 1680 korun. 
 
Technologie syntetických hologramů se používá pro ochranu zboží a cenin před paděláním. V ČR jsou hologramy označovány bankovky, kolky, státní doklady nebo některé produkty. Pro označení aut byl vyvinut způsob přenášení hologramů do kovového nosiče.

Tento hologram s reliéfem o hloubce 0,0002 milimetru má více než 50krát vyšší rozlišení než nejkvalitnější tiskárny a může skrývat i neviditelné ochranné znaky nebo kryptogramy. Jeho padělání je proto prakticky nemožné.

To, aby etikety byly nepřenositelné z jednoho auta do jiného, má zajistit destrukční plastová fólie. Při každém pokusu o odstranění se etiketa poškodí tak, že je nadále nepoužitelná.

ČR patří v Evropě dlouhodobě k zemím, kde dochází k největšímu počtu krádeží aut. Každý rok přijde o svá vozidla zhruba 25.000 majitelů. Podle odhadů putuje čtvrtina kradených aut do zahraničí, čtvrtina je demontována a prodána jako náhradní díly a zbytek se po změně identifikačních znaků, například VIN kódu nebo výrobních kódů, prodá novým majitelům.

Aut s pozměněnými identifikačními znaky se v Česku pohybuje přibližně půl milionu. Problematický původ má tedy každý desátý automobil na trhu ojetin. Celkem je v ČR registrováno 3,96 milionu motorových vozidel.

Autoři: ,NejčtenějšíDalší z rubriky

Škodovky mění naftu za CNG, na obzoru je i plynové SUV

Kompozitové nádrže na zemní plyn pro Škodu Octavii G-TEC

Omlazená Fabia se už bude muset obejít bez dieselového motoru. Zdá se ale, že Škoda chce vedle benzinu vsadit na CNG,...

Řidičák si stačilo vyměnit 30 tisíc řidičů. Půl milionu to ještě čeká

Řidičský průkaz, řidičák

Během roku 2018 vyprší desetiletá platnost řidičských průkazů téměř 626 tisícům řidičů. Za první dva měsíce tohoto roku...

OBRAZEM: Modelky autosalonu Ženeva. Letos možná naposledy

Hostesky Ženeva

Zářící úsměvy, svůdné pohledy, ladné křivky. Kořením autosalonů bývaly krásné dívky. S tím je konec. Firmy reagují na...

Najdete na iDNES.cz