Na Česko se valí kroupy. Auto přikryjte dekou a pojistkou

  15:47aktualizováno  15:47
Jestli dorazí do Česka tenisáky, které padaly o víkendu z nebe v Německu, neochrání karoserii auta asi vůbec nic než garáž. Na "normální" kroupy funguje tlustá, kousavá deka po babičce. Nejlepší ochranou je samozřejmě střecha nebo dobrá pojistka.

Na velké kroupy spolehlivý recept není. Na malé pomůže deka. | foto: Jana Maťátková

Starý koberec, matrace, molitan, karimatka, polystyrén... Receptů, povětšinou bohužel bez záruky, jak ochránit auto před masáží krup, je víc. Motoristé bez garáže většinou auto přikrývají něčím tlustým a měkkým, co dopad krup utlumí. 

V německém Hannoveru padaly kroupy o velikosti tenisových míčků. Toto je jeden...

V německém Hannoveru padaly kroupy o velikosti tenisových míčků. Toto je jeden z následků jejich řádění (27. července 2013)


Potíž je, že deku odfoukne ze střechy vítr, kroupy nepadají jen shora a boky se karimatkou chrání špatně. Na internetu a v autopotřebách tedy bývají k sehnání speciální plachty. Obleček z tlusté látky podlepené pěnou blízkou molitanu se navlékne na celé auto a zajistí dole gumou. Taková tří až čtyřmilimetrová plachta stojí kolem dvou tisíc korun.

Jak opravit auto po kroupách

Na karoserie nových aut lze použít neinvazivní metodu opravy karosářských dílů. Šikovný autoklempíř tak umí vyrovnat důlky bez zásahu do karoserie a poškození laku.

Jenže tuto proceduru se vyplatí použít u aut mladších. Je vcelku drahá a u starších aut, která mají "vytvrdlý" lak, je tento způsob narovnávání plechů náročnější. 


Pokud vás krupobití zastihne na cestě, zkuste najít most a schovat se s autem pod něj. V nouzi zabrání nejhoršímu postavit auto pod strom.

Nejlepší je samozřejmě schovat auto do garáže. Jenže ne každý ji má. Řidiči ve velkých městech mohou zkusit kryté garáže obchodních center. Levné to nebude, ale určitě to vyjde na méně, než opravovat karoserii. "Řidič zaplatí  odparkované hodiny," říká Pavlína Kontrová z OC Nový Smíchov na pražském Andělu. První tři hodiny parkování tam jsou zdarma, čtvrtá za padesát, další za sedmdesát a pak každá za stovku.

Ochrana pojistkou

Nejlepší ochranou auta proti kroupám je samozřejmě pojistka, řekne vám každý pojišťovák. Je pravda, že opravit karoserii po kroupách jde, ale každá taková oprava se projeví na ceně auta při následném prodeji. Bazarista nastoupí s měřákem laku, a protože zjistí, že auto bylo lakované, hned půjde s cenou dolů.

Auto po krupobití

Auto po krupobití


"Pojištění proti živlu je u havarijní pojistky v základu, dá se ale připojistit i k povinnému ručení," říká Dagmar Koutská z pojišťovny Allianz.

"Z pohledu krupobitních škod byl nejhorším rokem 2010, ze srpnového krupobití nahlásili klienti více než 3 300 poškozených vozidel za více než 300 milionů korun," dodává. Podle Koutské je tradičně nejvíc škodních událostí po kroupách hlášené v létě v období bouřek. "Každoročně jsou i škody po krupobití na automobilech četnější," dodává.

Speciální pojistku proti koupám mají i bazary. Podle Filipa Kučery z autobazaru Auto ESA jiný recept než dobrou pojistku nepoužívají. Vždyť na plochách všech poboček mají kolem dvou tisíc aut. "Schováváme pod střechu auta, která jsou dražší, a také ta, která jsou v komisním prodeji," upřesňuje.

Tipy, jak ochránit auto před kroupami, pište do diskuze pod článkem.Nejčtenější

Šéf VW ztratil nervy. Varuje před elektromobily a ohrožením autoprůmyslu

Herbert Diess, šéf značky Volkswagen představuje na autosalonu ve Frankfurtu...

Šéf VW Diess se bouří proti WLTP a emisním limitům EU. Hřímá, že válečné tažení proti automobilům ohrozí existenci...

Nástupce Škody Rapid má jméno Scala. Odhalí se na sklonku roku v Izraeli

Škoda Vision RS

Koncept Vision RS, který v uplynulých týdnech na autosalonu v Paříži naznačil podobu nástupce modelu Rapid, zná své...Nové hasičské speciály Tatry odolají zbraním hromadného ničení

Hasiči převzali nové zodolněné speciály TATRA s pancéřovanými kabinami.

Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru ČR dostal dvě nové unikátní Tatry. Pancéřované hasičské speciály na...

ANALÝZA: Elektromobilita poleze do peněz všem, výrobcům, státu i lidem

Nabíjení elektromobilu Renault Twizy

Elektrifikace aut nás nemine. Vozidla na baterie tu jsou s námi dlouho jako ta se spalovacím motorem, ale prosadit se...

Češi se mají lépe, stále víc však kupují auta na dluh

Ilustrační snímek

Čím dál víc nových i ojetých aut v Česku se prodává na splátky. Firmy to tak dělají již delší dobu, nyní však roste i...

Další z rubriky

Prodej osobních aut s naftovým motorem v EU prudce klesá

Ilustrační snímek

Prodej osobních automobilů s naftovým motorem v zemích Evropské unie v pololetí klesl o 16 procent na 3,12 milionu...

ANALÝZA: Elektromobilita poleze do peněz všem, výrobcům, státu i lidem

Nabíjení elektromobilu Renault Twizy

Elektrifikace aut nás nemine. Vozidla na baterie tu jsou s námi dlouho jako ta se spalovacím motorem, ale prosadit se...

Nástupce Škody Rapid má jméno Scala. Odhalí se na sklonku roku v Izraeli

Škoda Vision RS

Koncept Vision RS, který v uplynulých týdnech na autosalonu v Paříži naznačil podobu nástupce modelu Rapid, zná své...Najdete na iDNES.cz