Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Autofotka týdne: Slavnou automobilku přežil jen nápis, je i na Googlu

aktualizováno 
Největší satelitní reklama na firmu, která už neexistuje. I tak by se dalo nazvat pět tisíc stromů v americkém státě Indiana, které jako jediné zůstaly po značce Studebaker. Přírodní reklamu chtějí úřady zachovat i do budoucnosti, značku udržovali donedávna naživu i oddaní podnikatelé.

Satelitní pohled na nápis americké automobilky Studebaker, který tvoří téměř pět tisíc stromů. | foto: blog.hemmings.com

Historie slavné firmy původně sídlící v městě South Bend sahá až do roku 1852, kdy si bratři Studebakerové založili malou manufakturu, která se zaměřovala na výrobu vagonů pro horníky a zemědělce. O několik let později se rozrůstající se a prosperující firmě podařilo získat i lukrativní zakázky pro americkou armádu. Po dvaceti letech se Studebaker stal největším výrobcem vozidel na světě, kromě vagonů měl v nabídce i širokou škálu kočárů a koňských povozů.

Svůj první automobil vyrobil Studebaker v roce 1904 a poháněl ho elektromotor, vůz se spalovacím motorem přišel až o dva roky později. V roce 1926 jako vůbec první automobilka v USA postavila na více než třech kilometrech čtverečních svoje vlastní vývojové centrum s testovací dráhou za jeden milion dolarů, která byla umístěna hned vedle továrny. V tomto areálu také o 11 let později vznikl stromový nápis.

Ve dvacátých letech minulého století byl Studebaker automobilkou světového formátu: 23 tisíc zaměstnanců vyrábělo 180 tisíc aut ročně, v kanadské pobočce se vozy upravovaly na řízení vpravo a prodávaly se do celého britského království.

V 50. letech ale management nedokázal držet krok s GM a Fordem a Studebaker se pomalu začal potápět. Konkurenční boj nakonec vedl k tomu, že výrobu v továrnách ve městě South Bend zastavila automobilka v roce 1963 a o rok později se přestěhovala do Ontaria v Kanadě. Rok 1966 už znamenal pro Studebaker definitivní konec.

Stock 1963 Studebaker Avanti R2

Stock 1963 Studebaker Avanti R2

Avanti druhé generace

Po ukončení výroby prodali práva na výrobu a část fabriky dvěma dealerům značky. Dnes už po továrně ve městě South Bend zůstal jen park Bendix Woods a nápis, který si automobilka nechala vyrobit z více než pěti tisíc borovic, a který bez větší údržby přežil až do současnosti. Místní úřady teď posuzují stav stromů a pokouší se vzácný úkaz zachránit.

Nápis ale není to jediné, co po značce zbylo. Její nejúspěšnější model Avanti totiž přežil až do roku 2007. Sportovní kupé navrhl všestranný designér Raymond Loewy a na trhu se vůz objevil v roce 1962. Jenže továrna jeho výrobu o rok později z finančních důvodů zastavila.

Bate Altman a Leon Neuman, kteří od automobilky odkoupili licenci, navázali na výrobu v roce 1966 a vůz pojmenovali jako Avanti II. Vozy poháněl motor Chevrolet V-8 a až do roku 1987 se vyráběl na stejném podvozku, později se už používala konstrukce Chevroletu Monte Carlo.

Studebaker Avanti z roku 1989

Studebaker Avanti z roku 1989

Studebaker Avanti z roku 2002

Studebaker Avanti z roku 2002

Studebaker Avanti z roku 2004

Studebaker Avanti z roku 2004

Zatímco podvozek byl poměrně stabilní, licence na výrobu kolovala od majitele k majiteli. V roce 1982 ji dvojice majitelů poprvé prodala, o čtyři roky se výroba přestěhovala za novým majitelem do Ohia. Svoji modelovou řadu rozšířil Avanti o kabriolet a jeden rok se vyráběl i jako luxusní sedan. V roce 2006 se po dalším prodeji Avanti stěhovalo do mexického Cancúnu, roční produkce malé továrny byla 150 vozů za rok. Definitivně poslední vůz opustil továrnu v roce 2007.

Autor:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Němci vyvíjejí auto se slunečním pohonem, objednává se zatím bez baterek

Německá automobilka Sono Motors vyvíjí elektromobil Sion se solárními články na...

Německá společnost Sono Motor pracuje na plně elektrickém automobilu Sion, který má v karoserii zabudované solární...

Vyrábět ferrari je zlatý důl, na tesle proděláte

Ferrari SP35

Rozdíly v zisku z prodeje těch nejluxusnějších vozů jsou obrovské. Zatímco Ferrari vydělává, Tesla a Bentley v roce...

Najdete na iDNES.cz