Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Autolékárničky: náplast, která nelepí, nůžky se rozpadají, škrtidlo ublíží

aktualizováno 
Žádná z deseti testovaných autolékárniček, které jsme nakoupili u značkových prodejců, při hodnocení zdravotníků neobstála. Za dvě byste dokonce dostali pokutu.

Ilustrační foto | foto: Radek CihlaMF DNES

Koupíte si nové auto a požádáte prodejce, ať vám do kufru přihodí ještě povinnou výbavu, případně alespoň autolékárničku.

S plně vybaveným vozem pak jedete domů a cestou vás zastaví hlídka policistů, kteří si vzpomenou, že vaši lékárničku zkontrolují.

Když budete mít stejnou smůlu jako redaktoři přílohy Auto MF DNES, můžete dostat pokutu až 2000 korun.

Z deseti nakoupených autolékárniček totiž dvě neodpovídaly vyhlášce ministerstva dopravy. V sadě povinné výbavy z kladenského autosalonu Citroën byly prošlé obvazy a v lékárničce z pražské prodejny Nissanu pro změnu chyběly latexové rukavice. To však nebyl jediný problém.

Nechte si sestavit vlastní autolékárničku

Pokud chcete mít absolutní jistotu, že vybavení vaší autolékárničky bude v případě potřeby stoprocentně fungovat, nakupte si vše v lékárně zvlášť. Sice zaplatíte 300 až 400 korun, ale budete mít jistotu, že lékárnička je úplně nová a funkční.

Údiv nad škrtidly
"Připadá mi to, jako kdybyste nám ukazoval lékárničky ze supermarketu určené dětem, s nimiž si hrají někde na pískovišti."

Tak okomentoval kvalitu obsahu autolékárniček, které MF DNES zakoupila v deseti autosalonech různých značek v Praze a v Kladně, lékař pražské záchranné služby Jan Oplt.

Ve všech baleních, z nichž některá nesou loga značek automobilek, jako jsou Volkswagen, Renault, Škoda nebo Peugeot, porota čtyř zdravotníků objevila vybavení, které k poskytnutí první pomoci ani nejde použít.Výrobci přitom žádný zákon neporušují. Stačí, že lékárnička je vybavena podle vyhlášky, a pak je vše v pořádku.

Podle tiskového mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta neexistuje uzákoněná norma, která by určovala například přesnou podobu škrtidla. A právě to bylo ve všech lékárničkách naprosto nevhodné.

"V životě jsem tak úzké škrtidlo neviděl," podivoval se lékař pražské záchranné služby Jan Oplt. "Hodí se tak pro odběr krve pětiletému dítěti, ne na záchranu dospělého člověka. Krvácení takovýmhle škrtidlem nezastavíte, spíš zraněnému ještě ublížíte. Je to jak guma do trenýrek.

Dostatečná není ani stanovená délka 70 centimetrů. "Pokud máte zastavit krvácení ze stehenní tepny stokilovému chlapovi, takhle krátké je k ničemu. Pryžové škrtidlo by mělo být dlouhé alespoň jeden metr a široké pět až šest centimetrů. Pak má smysl," dodává lékař pražské záchranky Jaroslav Valášek.

Oldřich Očenášek expert Stanice technické kontroly

Než pojedete na STK, zkontrolujte, jestli nemáte prošlou lékárničku. V takovém případě byste na STK museli do jednoho měsíce znovu. Navíc byste platili 50 korun.

Škrtidla z lékárničky jsou špatná. Krvácení raději zastavte utrženým rukávem z košile, radí záchranáři.

Než použít škrtidlo některé z testovaných autolékárniček, doporučuje Valášek raději se snažit zastavit krvácení pomocí utrženého rukávu od košile. Tomáš Cikrt na základě testu přislíbil, že se ministerstvo obsahu lékárniček bude věnovat. "Vaše zjištění je alarmující, ale v minulosti jsme zde žádný takový podnět neměli," vysvětlil tiskový mluvčí.

Takové nůžky nemají ani prvňáčci
Jsou však i další části autolékárničky, jimiž by se podle Cikrta měla zabývat Česká obchodní inspekce. To se týká například náplastí, které nelepí, nebo nůžek, které se rozpadají. Ani to totiž není nic neobvyklého. V balení pro první pomoc od Citroënu jsme našli náplast, která vůbec nelepila.

"To je asi nějaká páska na přivazování kytek k tyči," nadneseně pronesl Jaroslav Valášek. Další náplasti použít sice šly, ale o tom, že by na kůži nějak dobře držely, se mluvit opravdu nedá. Dalším "špekem" byly nůžky. Ty se až na pár výjimek při použití rozpadají.

Nejsou ostré a pevnost materiálu, z něhož jsou vyrobeny, je horší než u nůžek pro školáky z prvního stupně základní školy. "V lékárničce by měly být nůžky, které dokážou rozstřihnout oděv zraněného nebo bezpečnostní pás," uvedl Lubomír Komárek ze Státního zdravotního ústavu.

Nůžky, které jsme však objevili v autolékárničkách, by se daly použít maximálně na přestřihnutí listu papíru. Faktem je, že cena za kvalitní nůžky by minimálně v jednom případě mohla převýšit cenu celé autolékárničky.

Balení zakoupené u prodejce značky Mercedes-Benz totiž stálo 141 korun. Kvalitní celokovové nůžky vyjdou přibližně na stokorunu. Důkazem, že ani podle ceny se při koupi autolékárničky nevyplatí řídit, je skutečnost, že téměř stejně nekvalitní balení zakoupené u kladenského prodejce vozů Opel stálo 331 korun.

Místo pevného šátku trojcípý igelit
"Celé to působí dojmem, že jediným cílem výrobců je splnit vyhlášku, která říká, co všechno v lékárničce musí být.

Dalším hlediskem je co nejnižší cena a až poté kvalita. Prakticky na všem je vidět snaha co nejvíc ušetřit," komentoval neuspokojivý stav lékárniček lékař Jaroslav Valášek. Jeho slova potvrzovala i resuscitační rouška v balení automobilky Ford, která se při simulaci použití rozpadla. Smích mezi lékaři vzbudil také trojcípý šátek z igelitu z balení zakoupeného v pražském Nissanu.

Vzhledem k tomu, že tato pomůcka má sloužit například k připevnění končetiny k dlaze, vyrábí se normálně z pevné tkaniny. U zkoušeného igelitu se však o pevnosti rozhodně mluvit nedalo. Jaroslav Valášek tak alespoň ocenil snahu některých výrobců, kteří na balení uvedli krizová telefonní čísla, případně návod, jak poskytnout první pomoc.

"To by mělo být povinně v každé autolékárničce. Náklady na kousek papíru jsou minimální, přínos pro záchranáře obrovský," říká Valášek. "Spousta lidí pořádně neumí ani popsat, kde se nehoda stala a jaká je na místě situace."

Obsah lékárničky

Pro osobní automobil

Latexové rukavice (1 pár)
Obinadlo škrticí pryžové (1 ks)
Náplast hladká (2,5 x 5 cm) (1 ks)
Náplast s polštářkem (8 x 4 cm) (6 ks)
Rouška resuscitační (1 ks)
PVC rouška (1 ks)
Zavírací špendlík (2 ks)
Šátek trojcípý (2 ks)
Nůžky (1 ks)
Obvaz sterilní (5 x 7,5 cm) (1 ks)
Obvaz sterilní č. 2, 3, 4 á (2 ks)
Pro motocykl
Obvaz sterilní č. 2 (1 ks)
Obvaz sterilní č. 4 (1 ks)
Šátek trojcípý (1 ks)
Náplast s polštářkem 8 x 4 cm (3 ks)
Obinadlo škrticí pryžové (1 ks)
Rouška resuscitační (1 ks)
Latexové rukavice (1 ks)
Zavírací špendlík (2 ks)

Lékaři, kteří hodnotili lékárničky:
*Lubomír Komárek, pracovník Státního zdravotního ústavu
*Jan Oplt, lékař Pražské záchranné služby
*David Steindl, inspektor provozu Pražské záchranné služby
*Jaroslav Valášek, lékař Pražské záchranné služby

10 autolékárniček: největším problémem je úzké škrtidlo

Citroën
nevyhovuje hrozí pokuta

Výrobce: Neuveden
Cena: 1219 Kč*
Zakoupeno: Auto Schwab, Kladno
Vyrobeno/baleno: červenec 2004
Použitelnost do: březen 2007
Hodnocení: Lékárnička obsahuje nevhodné škrtidlo, absolutně nelepící hladkou náplast a rozpadající se nůžky. Ale největší problémem je to, že řidič by za tuto lékárničku mohl dostat pokutu, případně by neprošel na STK. Obvazy totiž mají prošlou dobu použitelnosti. Poznámka:* cena včetně lana, pracovních rukavic, náhradních žárovek a výstražného trojúhelníku

Nissan
nevyhovuje hrozí pokuta

Výrobce: Borgi, s. r. o.
Cena: 165 Kč
Zakoupeno: Summit Auto, Praha 9
Vyrobeno/baleno: květen 2007
Použitelnost do: květen 2011
Hodnocení: Chybějí latexové rukavice, takže autolékárnička nesplňuje vyhlášku a řidič by při policejní kontrole mohl dostat pokutu až 2000 korun, navíc by neprošel na STK. Lékárnička obsahuje nevhodné škrtidlo. Nepraktický je i trojcípý šátek z igelitu s klouzavým povrchem. Naopak pozitivně lze hodnotit krizová telefonní čísla na obalu.

Mercedes-Benz
nevyhovuje

Výrobce: Neuveden
Cena: 141,50 Kč
Zakoupeno: Daimler Chrysler Automotive Bohemia Praha, Chodov
Vyrobeno/baleno: květen 2007
Použitelnost do: květen 2009
Hodnocení: Přiložené nůžky se rozpadají v ruce. Navíc s nimi přestříhnete jen slabý papír, nikoliv oděv zraněného nebo bezpečnostní pás. Škrtidlo je příliš úzké a zraněnému by spíš ještě uškodilo, krvácení s ním nejde zastavit. Obvazy se trhají. Hodí se jen na základní zakrytí rány. Pozitivně lze hodnotit krizová telefonní čísla na obalu.

Ford
nevyhovuje

Výrobce: Agba, v. o. s.
Cena: 232 Kč
Zakoupeno: Ford Charouz, Kladno
Vyrobeno/baleno: červenec 2006
Použitelnost do: červenec 2009
Hodnocení: Škrtidlo je příliš úzké. Resuscitační rouška se rozpadla při simulaci jejího použití. Obvazy jsou podprůměrné kvality. Balení je nepraktické - abyste se dostali k potřebnému materiálu, například obvazu, musíte z úzkého igelitového sáčku všechno vysypat. Chybí nejen návod, jak poskytnout první pomoc, ale i důležitá telefonní čísla.

Hyundai
nevyhovuje

Výrobce: Agba, v. o. s.
Cena: 275 Kč
Zakoupeno: Auto Palace Butovice, Praha 5 Vyrobeno/baleno: duben 2007
Použitelnost do: březen 2010
Hodnocení: Použitelnost kazí jen nevhodné škrtidlo a nekvalitní resuscitační rouška, která se při použití rozpadla. Pohromadě naopak vydržely nůžky a náplast plnila svůj účel - tedy lepila. Jako výborný byl hodnocen přiložený leták s podrobným vysvětlením poskytování první pomoci, který by měl být v každé autolékárničce.

Škoda, Seat, VW
nevyhovuje

Výrobce: Neuveden
Cena: 237,50 Kč
Zakoupeno: Autodružstvo Podbabská, Praha 6 Vyrobeno/baleno: září 2006
Použitelnost do: září 2011
Hodnocení: Škrtidlo je úzké, nůžky se rozpadají. Na obalu je sice telefon na odtahovou službu, ale krizová telefonní čísla chybějí.

Toyota
nevyhovuje

Výrobce: Borgi, s. r. o.
Cena: 280 Kč
Zakoupeno: Emil Frey, Praha 5
Vyrobeno/baleno: duben 2007
Použitelnost do: listopad 2011
Hodnocení: Nůžky se rozpadají, škrtidlo je úzké, tudíž nepoužitelné. Spínací špendlíky byly nepochopitelně malé. Náplast téměř nelepí.

Peugeot
nevyhovuje

Výrobce: Neuveden
Cena: 733 Kč*
Zakoupeno: V-group, Kladno
Vyrobeno/baleno: duben 2007
Použitelnost do: srpen 2011
Hodnocení: Nůžky se rozpadají, škrtidlo je úzké. Chybí návod pro první pomoc.
Poznámka: * cena včetně lana a výstražného trojúhelníku

Opel
nevyhovuje

Výrobce: Neuveden
Cena: 331 Kč
Zakoupeno: HK Partner, Kladno
Vyrobeno/baleno: květen 2007
Použitelnost do: září 2011
Hodnocení: V lékárničce jsme našli dvě škrtidla, jenže ani jedno se nehodí pro zastavení tepenného krvácení. Nůžky se rozpadají.

Renault
nevyhovuje

Výrobce: Agba, v. o. s.
Cena: 500 Kč*
Zakoupeno: Renault Zličín, Praha
Vyrobeno/baleno: květen 2007
Použitelnost do: únor 2012
Hodnocení: Nekvalitní škrtidlo a resuscitační rouška. Z úzkého igelitového sáčku musíte všechno vysypat kvůli každé maličkosti.
Poznámka:* cena vč. trojúhelníku

Autoři:


Nejčtenější

Nově vyrobené vozy Seat v továrně automobilky ve španělském Martorellu (24....
Katalánsko je automobilová velmoc, snahy o odtržení děsí výrobce

Bouřící se Katalánci dělají vrásky také automobilkám. V nejbohatším regionu Pyrenejského ostrova, který se chce odtrhnout od Španělska, sídlí Seat a velkou...  celý článek

Yamaha podle všeho připravuje vstup velkého tříkolového motocyklu na trh....
Motorkáři zbrojí na Miláno, letos ve znamení naháčů a nového GoldWingu

Hlavní novinky motorkářské výstavy EICMA v Miláně letos podle většiny upoutávek přijedou z Japonska. Módní retro vlna pro příští rok nabírá ostřejší a...  celý článek

Audi A7 Sportback
Nové Audi A7 Sportback umí až do 160 km/h plachtit s vypnutým motorem

Nové Audi A7 Sportback je pořádný kus auta, zcela nová generace přijíždí jen pár měsíců po nové vlajkové lodi značky, limuzíně A8. Pětidveřový fastback z ní...  celý článek

Sbírka starých škodovek trutnovského spolku Reincars.
Jejich vášní jsou staré škodovky, nadšenci jich obnovili už tři desítky

Je jich šest a spojuje je láska ke starým škodovkám. Členové trutnovského spolku Reincars dávají desítky let starým automobilům nový život.  celý článek

Potašový důl na těžbu kobaltu v americkém Utahu
Kobalt může nabourat velkolepé plány na elektrickou budoucnost aut

Češi se seznámili za posledních několik týdnů dopodrobna s lithiem, tento kov ovšem není jediným, po kterém pasou výrobci akumulátorů. Mnohem větší patálie...  celý článek

Další z rubriky

Partisan One
Autofotka týdne: Nejdrsnější offroad Partisan je jako z české stavebnice

Pár dobrých věcí naše země v pupku Evropy světu přeci jen dala, jednou z nich je stavebnice Merkur. Juri Postnikov si s ní určitě musel hrát, jinak by ho...  celý článek

Turbodiesel V6 TDI koncernu Volkswagen
Podle kapitánů automobilového průmyslu není diesel žádná mrtvola

Diesely rozhodně nejsou ze hry, shodují se výrobci aut i jejich dodavatelé. Do vývoje naftových motorů v uplynulých letech investoval autoprůmysl obrovské...  celý článek

Pražská taxikářka Kateřina Šenkeříková
Ženy za volantem: Milí řidiči, chceme vám říct...

Jedenadevadesátiletá královna Alžběta II. celý život jezdí autem, aniž by měla řidičák, Eliška Junková by strčila spoustu mužů za volantem do kapsy, první...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.