Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Automobilistické desatero pro návštěvníky republiky

  9:04aktualizováno  9:04
1. I v České republice požívají chodci na přechodech práva přednosti. Proto spatří-li automobilista chodce, který se chystá na přechodu přejít, přidá plyn, aby ukázal, kdo je na silnici pánem.
2. V České republice platí omezení rychlosti v obci na padesát kilometrů v hodině. Pokud chcete tuto rychlost dodržet, uvědomte si, že ohrožujete sebe i chodce, neboť všichni ostatní řidiči znervózněni vaší nesmyslně pomalou jízdou vás budou předjíždět i na nejnepřehlednějších místech obce.
3. V České republice platí omezení rychlosti mimo obec na devadesát kilometrů v hodině. Další viz bod 2.
4. V České republice platí na dálnicích omezení rychlosti na sto třicet kilometrů v hodině. Pokud máte silný vůz, který vyvine dvojnásobek povolené rychlosti, už vás předjede jen pár mladičkých králů dálnic.
5. I v České republice platí přednost zprava, není-li přednost upravena nějakou značkou či světelným signálem. Tuto přednost však uznává zhruba jen třetina řidičů. Ostatní jsou přesvědčeni, že přednost mají vždycky oni.
6. I v České republice platí, že zelená barva na světelném signálu znamená volno, zatímco červená vyzývá k zastavení. Toto pravidlo opravdu uznává asi polovina řidičů. Druhá polovina předpokládá, že má přednost nezávisle na jakýchkoliv signálech, neboť spěchá.
7. Parkovat se může téměř všude zdarma. Ne vždy po návratu najdete věci, které jste v autě zanechali, často nenajdete ani auto samo. V takovém případě je dobré obrátit se na policii, která vás zdarma utěší a ujistí, že jste jen jedním z mnoha a vaše auto je nezachytitelně na cestě k východní hranici.
8. Vozovky v České republice jsou většinou asfaltové. Protože se nedostává peněz na údržbu (je třeba miliardových investic na stavbu dálnic vedoucích přírodními rezervacemi), často se podobají překážkové dráze. Pokud čekáte nějaké varování, uvědomte si, že i to by stálo peníze, kterých se nedostává. Přerazíte-li si nápravu, máte právo žalovat o náhradu Správu silnic.
9. V České republice platí zákaz požití jakéhokoliv množství alkoholu před jízdou. Tento zákaz dodržují všichni abstinenti a ještě několik dalších řidičů. Ostatní naopak vědí, že je jedno, vypijí-li dvě piva anebo deset rumů. Buďte opatrní především při jízdě obcemi, kde se koná nějaká zábava. Pokud jste sami pili, mějte připraveny peníze, které by vám zjednaly pochopení a shovívavost při náhodné kontrole. Rozhodně však nic nevyčítejte kontrolujícím policistům, pokud si všimnete, že jsou rovněž opilí.
10. Pokuty za přestupky jsou, vzhledem k ceně vašeho vozu, velmi nízké, přesto se dá o jejich výši smlouvat. Hezké řidičky pokuty neplatí.
Autor:Nejčtenější

Nohu z plynu! Policie bude ve středu měřit na každém rohu, víme kde

(Ilustrační snímek)

Policisté budou ve středu 18. dubna měřit rychlost na stovkách míst v celé České republice, která vybrali občané....

Všichni dealeři Opelu dostanou výpověď, jsou málo produktivní

Opel Grandland X

Opel chystá v Evropě rozsáhlou úpravu prodejní sítě. Všichni dealeři dostanou výpověď, týkat se to bude i České...Tesla opět nevyrábí. Musk spí v továrně ve spacáku, zradili ho roboti

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Výroba Tesly 3 opět stojí. Elon Musk věnuje všechen čas tomu, aby jeho automobilka na elektromobily konečně rozběhla...

Kamufláž, která nefunguje: nálepky na SPZ proti radarům jsou vyhozené peníze

Facebookové stránky nabízejí polep na SPZ proti radaru, po osvícení bleskem...

Přelepte, posprejujte SPZ a zákon vás nedohoní. Internet je plný tipů, jak bez rizika zakrýt registrační značku, aby ji...

Test letních gum: české pláště z Číny srovnali se zavedenými značkami

Test letních pneumatik 2018

České pneumatiky s čínským rodným listem Tomket za sebou mají první nezávislý test. Značku, která sází na nízkou cenu,...

Další z rubriky

Čína zruší povinnou účast domácích značek na výrobě cizích aut

Výroba octavií v čínském Ningbo nedaleko Šanghaje. Zbrusu nová továrna otevřela...

Čína do roku 2022 zruší limity pro podíl zahraničních investorů ve firmách v automobilovém sektoru a umožní jim tak...

Všichni dealeři Opelu dostanou výpověď, jsou málo produktivní

Opel Grandland X

Opel chystá v Evropě rozsáhlou úpravu prodejní sítě. Všichni dealeři dostanou výpověď, týkat se to bude i České...

VIDEO: Hasič popisuje, jak se rozstřihává auto

Hyundai Tucson upravený pro výcvik hasičů

Sloupek čelního skla pod střechou, ten prostřední kousek nad horním úchytem bezpečnostního pásu, ty se stříhají taky. A...

Najdete na iDNES.cz