Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Automobilistické desatero pro návštěvníky republiky

  9:04aktualizováno  9:04
1. I v České republice požívají chodci na přechodech práva přednosti. Proto spatří-li automobilista chodce, který se chystá na přechodu přejít, přidá plyn, aby ukázal, kdo je na silnici pánem.
2. V České republice platí omezení rychlosti v obci na padesát kilometrů v hodině. Pokud chcete tuto rychlost dodržet, uvědomte si, že ohrožujete sebe i chodce, neboť všichni ostatní řidiči znervózněni vaší nesmyslně pomalou jízdou vás budou předjíždět i na nejnepřehlednějších místech obce.
3. V České republice platí omezení rychlosti mimo obec na devadesát kilometrů v hodině. Další viz bod 2.
4. V České republice platí na dálnicích omezení rychlosti na sto třicet kilometrů v hodině. Pokud máte silný vůz, který vyvine dvojnásobek povolené rychlosti, už vás předjede jen pár mladičkých králů dálnic.
5. I v České republice platí přednost zprava, není-li přednost upravena nějakou značkou či světelným signálem. Tuto přednost však uznává zhruba jen třetina řidičů. Ostatní jsou přesvědčeni, že přednost mají vždycky oni.
6. I v České republice platí, že zelená barva na světelném signálu znamená volno, zatímco červená vyzývá k zastavení. Toto pravidlo opravdu uznává asi polovina řidičů. Druhá polovina předpokládá, že má přednost nezávisle na jakýchkoliv signálech, neboť spěchá.
7. Parkovat se může téměř všude zdarma. Ne vždy po návratu najdete věci, které jste v autě zanechali, často nenajdete ani auto samo. V takovém případě je dobré obrátit se na policii, která vás zdarma utěší a ujistí, že jste jen jedním z mnoha a vaše auto je nezachytitelně na cestě k východní hranici.
8. Vozovky v České republice jsou většinou asfaltové. Protože se nedostává peněz na údržbu (je třeba miliardových investic na stavbu dálnic vedoucích přírodními rezervacemi), často se podobají překážkové dráze. Pokud čekáte nějaké varování, uvědomte si, že i to by stálo peníze, kterých se nedostává. Přerazíte-li si nápravu, máte právo žalovat o náhradu Správu silnic.
9. V České republice platí zákaz požití jakéhokoliv množství alkoholu před jízdou. Tento zákaz dodržují všichni abstinenti a ještě několik dalších řidičů. Ostatní naopak vědí, že je jedno, vypijí-li dvě piva anebo deset rumů. Buďte opatrní především při jízdě obcemi, kde se koná nějaká zábava. Pokud jste sami pili, mějte připraveny peníze, které by vám zjednaly pochopení a shovívavost při náhodné kontrole. Rozhodně však nic nevyčítejte kontrolujícím policistům, pokud si všimnete, že jsou rovněž opilí.
10. Pokuty za přestupky jsou, vzhledem k ceně vašeho vozu, velmi nízké, přesto se dá o jejich výši smlouvat. Hezké řidičky pokuty neplatí.
Autor:


Nejčtenější

Boj proti mamataxi začíná. Vídeňská škola jim dala stopku

Ilustrační snímek

Od září do začátku listopadu letošního roku probíhá před základní školou ve Vereinsgasse ve vídeňské čtvrti...

Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...KVÍZ PRO ŘIDIČE: Zvládli byste závěrečný test v autoškole? Otestujte se

Ilustrační snímek

Vyzkoušejte si, zda byste obstáli při závěrečném testu v autoškole. V novém seriálu iDNES.cz postupně najdete dvanáct...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Tři dětské sedačky v autě: ne každý rodinný vůz sveze pět lidí

Dětské autosedačky jsou od 1.7.2006 povinné na všech typech komunikací.

Rodiny se třemi dětmi musí při koupi auta ze svých přání hodně slevit. Ne každý rodinný vůz se třemi sedadly vzadu...

Další z rubriky

VIDEO: Stradivariho štětec udělal z Mini unikát, vydraží se na iDNES.cz

Unikátní Mini Cooper polepený podle návrhu architekta a designéra Lucy...

Luca Stradivari pomaloval Mini Cooper, pětidveřové provedení ikonického vozu mu posloužilo jako plátno. Jedinečný...

Vědci se snaží lépe analyzovat průběh nehod, pomáhají crashtesty

Ukázku postupu záchranářů při simulované automobilové nehodě mohli vidět...

Lépe analyzovat průběh a příčiny dopravních nehod mají vědcům pomoci crashtesty, testovací nehody vozů sledované...

OBRAZEM: Takové budou ulice v Evropě. Den bez aut v Paříži a Bruselu

Den bez aut v centru Paříže (16. září 2018)

Starostové Paříže a Bruselu by chtěli zavést celoevropský den bez aut. Obě města dala autům na den stopku o uplynulém...

Najdete na iDNES.cz