Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Automobilka číslo 1? Bezpochyby Matchbox

  10:05aktualizováno  10:05
Kdo ročně vyrábí nejvíce aut na světě? Není to ani GM ani Toyota. Ano, primát drží Matchbox. Tato americká společnost ročně prodá na 50 miliónů modelů, tedy zhruba třikrát tolik co celý automobilový průmysl dohromady. Svět osmicentimetrových autíček fascinuje i po padesáti letech.

Právě před padesáti lety byl Matchbox založen. Již předtím sice několik let Rodney a Leslie Smithové modely automobilů vyráběli, ale dnes světoznámá značka se poprvé objevila v roce 1952. Pak již následoval strmý růst popularity, který vyvrcholil koncem šedesátých let. Matchbox je úspěšný i v současnosti, kdy je boj s nelítostnou konkurencí elektronických hraček a médií stále tvrdší. Nepochybně k tomu napomohlo začlenění dříve rodinného podniku do skupiny Mattel.

Matchbox se mimo jiné chlubí i tím, že jeho modely jsou stále stejně dostupné. Cena sice mírně roste, ale v porovnání k příjmům se jejich reálná cena po celých padesát let nemění.

Mezi nejčastější zájemce o pestrobarevné modely rozličných vozů patří samozřejmě chlapci. Dle statistik prý čtyř až pětiletí vlastní průměrně zhruba 30 modelů (toto číslo se s největší pravděpodobností týká pouze USA). Matchbox si ale hýčká i starší kluky - sběratele. Jejich sbírky často čítají více jak tisíc vozů a každý nový model, byť jen v omezené sérii, v nich vzbuzuje neutuchající touhu.

V roce výročí se snaží Američané světoznámou "automobilovou" značku opět zviditelnit. K tomuto napomáhá nejen reklamní kampaň, ale i putovní turné po Spojených státech a dražba unikátního zlatého modelu spalovacího motoru v ceně převyšující 50 tisíc dolarů.

Společnost sídlící v Philadelphii zaměstnává na 40 designérů a odborných konstruktérů, kteří ročně vytvoří okolo 75 nových modelů.

Vincent Smart, marketingový ředitel společnosti Matchbox, se zaujetím pětiletého děcka sleduje "nejlepší kousky" firemní sbírky.

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Škoda nestíhá vyrábět, část produkce stěhuje do Německa

Montáž zadních dveří na vůz Škoda Superb.

Česká značka patřící do koncernu Volkswagen dlouhodobě bojuje s vytížeností svých továren. Šéf automobilky Bernhard...

Vyznáte se v typech karoserií? S naším přehledem se z vás stane profík

Opel Astra Sports Tourer

Kombík od kabrioletu pozná snad každý. Víte však, co je třeba landaulet, nebo jak se liší roadster od targy? Přinášíme...

Nová čínská škoda v plné parádě: Kamiq představili ambasádě v Pekingu

Škoda představila na českém velvyslanectví v Pekingu nové městské SUV pro...

Potvrzeno. Nové městské SUV ze škodovky určené pouze pro čínský trh ponese název Kamiq. Automobilka Škoda Auto jej v...

Najdete na iDNES.cz