Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Automobilky pomáhají hasičům

aktualizováno 
Pomačkané auto leží na střeše v příkopu u silnice, předek a bok zdeformovaný po nárazu do stromu. Během pár minut přijíždějí hasiči a rozstřihávají karoserii, aby se dostali k uvězněné posádce.

Hasiči při ukázce vyprošťování z hořícího auta | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

Hledají baterii, protože hrozí, že vůz začne hořet; pod přední kapotou však není. K vyproštění zraněné osoby musí překonávat výztuhy v karoserii, které jsou mnohdy z vysokopevnostní oceli a dalších materiálů, dobrá znalost umístění těchto prvků pasivní bezpečnosti výrazně pomáhá zlepšit průběh zásahu a zvětšuje tak šanci na přežití.

Podobné situace zažívají záchranáři neustále. "Při vyprošťovacích pracích nutně potřebujeme znát podrobnou konstrukci auta a umístění a způsob deaktivace bezpečnostních prvků. Neaktivované airbagy nebo pyrotechnické předpínače pásů jsou rizikem pro záchranáře i posádku havarovaného auta," říká Pavel Findeis z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, jehož jednotky ročně zasahují u více než 20 tisíc dopravních nehod.

Kde odstřihnout střechu

Už léta se proto hasiči snaží získat od automobilek podrobné informace o jejich modelech, které by při likvidaci havárií pomohly.

Zatím jim vyšel vstříc jen koncern Volkswagen – průkopníkem byla značka Škoda, nejnověji získali podrobný manuál od Audi.

"Hlubší spolupráci se nám podařilo navázat hlavně s koncernem VW. Ve spolupráci se Škodou auto a.s. vznikla příručka vyprošťování pro záchranáře "Zachraňovaní a vyprošťování z havarovaných vozidel Škoda" a díky HZS podniku Škoda auto a.s. se dále spolupráce rozvinula na praktická školení, v rámci kterých je umožněn praktický výcvik hasičů ve vyprošťování na neplnohodnotných zkušebních automobilech," říká Findeis.

"Tato školení jsou hasiči obzvláště ceněna, jelikož si mohou předem nacvičit vyprošťování zraněných osob u automobilů s nejnovějšími bezpečnostními prvky ještě před skutečnou dopravní nehodou," říká záchranář Pavel Findeis  

Předpínač bezpečnostních pásů

Hodně pak oceňuje nejen samu novou příručku od Audi, ale také to, že je firma sama oslovila.

"Před dvěma roky se mi náhodou dostal do rukou dotaz hasičů,  kteří chtěli vědět, kde je umístěna u modelu Audi A6 autobaterie (nachází se totiž v zavazadlovém prostoru)," vysvětluje zrod ojedinělé publikace Roman Ludvík z českého zastoupení Audi. 

"Došlo mi, že absence podobných  informací může být pro samotný zásah vážný problém, a zjistil jsem, že kolegové v Německu vyrobili pro hasiče jakýsi manuál. Byl už poměrně  zastaralý, takže jsem jej nechal aktualizovat, výrazně doplnit a nabídl ho ředitelství HZS ČR. Hasiči provedli korekturu, doplnění o své standardy a  zastoupení Audi v ČR na své náklady nechalo vytisknout 1 500 kusů, včetně laminovaných barevných stran s názornými schématy."

Pro výcvik hasičů ještě firma přidala hliníkovou karoserii modelu A2 a zve instruktory výcviku hasičů na svá technická školení.

Vyvíječ plynu airbagu

A jak se publikace využívá v praxi? "Hasiči ji samozřejmě používají při odborné přípravě a její speciálně upravené listy mají k dispozici i při výjezdu. Je to vynikající věc, a proto bychom velmi uvítali podobné informace i od dalších automobilových koncernů. Modelů aut neustále přibývá a vyznat se v jejich bezpečnostních systémech není jednoduché," vyzývá záchranář Pavel Findeis.

Ochrana při převrácení auta

Autoři: ,


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Němci vyvíjejí auto se slunečním pohonem, objednává se zatím bez baterek

Německá automobilka Sono Motors vyvíjí elektromobil Sion se solárními články na...

Německá společnost Sono Motor pracuje na plně elektrickém automobilu Sion, který má v karoserii zabudované solární...

Pojízdné vraky i prémiová auta: ukrajinské silnice jsou plné kontrastů

UAZ 3303 Buchanka

Na Ukrajině prakticky neexistuje střední třída. Žijí tam buď boháči, nebo lidé s nízkými příjmy. A tyto rozdíly zrcadlí...

Najdete na iDNES.cz