Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Automobilky pomáhají hasičům

aktualizováno 
Pomačkané auto leží na střeše v příkopu u silnice, předek a bok zdeformovaný po nárazu do stromu. Během pár minut přijíždějí hasiči a rozstřihávají karoserii, aby se dostali k uvězněné posádce.

Hasiči při ukázce vyprošťování z hořícího auta | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

Hledají baterii, protože hrozí, že vůz začne hořet; pod přední kapotou však není. K vyproštění zraněné osoby musí překonávat výztuhy v karoserii, které jsou mnohdy z vysokopevnostní oceli a dalších materiálů, dobrá znalost umístění těchto prvků pasivní bezpečnosti výrazně pomáhá zlepšit průběh zásahu a zvětšuje tak šanci na přežití.

Podobné situace zažívají záchranáři neustále. "Při vyprošťovacích pracích nutně potřebujeme znát podrobnou konstrukci auta a umístění a způsob deaktivace bezpečnostních prvků. Neaktivované airbagy nebo pyrotechnické předpínače pásů jsou rizikem pro záchranáře i posádku havarovaného auta," říká Pavel Findeis z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, jehož jednotky ročně zasahují u více než 20 tisíc dopravních nehod.

Kde odstřihnout střechu

Už léta se proto hasiči snaží získat od automobilek podrobné informace o jejich modelech, které by při likvidaci havárií pomohly.

Zatím jim vyšel vstříc jen koncern Volkswagen – průkopníkem byla značka Škoda, nejnověji získali podrobný manuál od Audi.

"Hlubší spolupráci se nám podařilo navázat hlavně s koncernem VW. Ve spolupráci se Škodou auto a.s. vznikla příručka vyprošťování pro záchranáře "Zachraňovaní a vyprošťování z havarovaných vozidel Škoda" a díky HZS podniku Škoda auto a.s. se dále spolupráce rozvinula na praktická školení, v rámci kterých je umožněn praktický výcvik hasičů ve vyprošťování na neplnohodnotných zkušebních automobilech," říká Findeis.

"Tato školení jsou hasiči obzvláště ceněna, jelikož si mohou předem nacvičit vyprošťování zraněných osob u automobilů s nejnovějšími bezpečnostními prvky ještě před skutečnou dopravní nehodou," říká záchranář Pavel Findeis  

Předpínač bezpečnostních pásů

Hodně pak oceňuje nejen samu novou příručku od Audi, ale také to, že je firma sama oslovila.

"Před dvěma roky se mi náhodou dostal do rukou dotaz hasičů,  kteří chtěli vědět, kde je umístěna u modelu Audi A6 autobaterie (nachází se totiž v zavazadlovém prostoru)," vysvětluje zrod ojedinělé publikace Roman Ludvík z českého zastoupení Audi. 

"Došlo mi, že absence podobných  informací může být pro samotný zásah vážný problém, a zjistil jsem, že kolegové v Německu vyrobili pro hasiče jakýsi manuál. Byl už poměrně  zastaralý, takže jsem jej nechal aktualizovat, výrazně doplnit a nabídl ho ředitelství HZS ČR. Hasiči provedli korekturu, doplnění o své standardy a  zastoupení Audi v ČR na své náklady nechalo vytisknout 1 500 kusů, včetně laminovaných barevných stran s názornými schématy."

Pro výcvik hasičů ještě firma přidala hliníkovou karoserii modelu A2 a zve instruktory výcviku hasičů na svá technická školení.

Vyvíječ plynu airbagu

A jak se publikace využívá v praxi? "Hasiči ji samozřejmě používají při odborné přípravě a její speciálně upravené listy mají k dispozici i při výjezdu. Je to vynikající věc, a proto bychom velmi uvítali podobné informace i od dalších automobilových koncernů. Modelů aut neustále přibývá a vyznat se v jejich bezpečnostních systémech není jednoduché," vyzývá záchranář Pavel Findeis.

Ochrana při převrácení auta

Autoři:Nejčtenější

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Škodovky mění naftu za CNG, na obzoru je i plynové SUV

Kompozitové nádrže na zemní plyn pro Škodu Octavii G-TEC

Omlazená Fabia se už bude muset obejít bez dieselového motoru. Zdá se ale, že Škoda chce vedle benzinu vsadit na CNG,...

Čínský Borgward chce dobýt svět. Automobilka cílí na zákazníky Mercedesu

Čínská značka se známým jménem automobilové historie - Borgward

Spojení tří zemí pod jednou střechou. Švýcar Tom Anliker pomáhá čínským investorům prosadit německou automobilku...

Další z rubriky

Odpovězte na otázku a hrajte o poukaz na letní obutí

Ilustrační foto

Doba přezouvání na letní obutí se blíží. Na konci března skončila povinnost mít na autě zimní pneumatiky v případě...

Čínský Borgward chce dobýt svět. Automobilka cílí na zákazníky Mercedesu

Čínská značka se známým jménem automobilové historie - Borgward

Spojení tří zemí pod jednou střechou. Švýcar Tom Anliker pomáhá čínským investorům prosadit německou automobilku...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Najdete na iDNES.cz