Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Automobilový průmysl v USA dostal několik ran

  15:39aktualizováno  15:39
Nissan Altima získal v USA prestižní ocenění "severoamerický automobil roku 2002". Američanům tato zpráva nezní nejpříjemněji. Je to vůbec poprvé, co se tohoto ocenění dostalo japonskému automobilu. Situaci navíc zhoršuje fakt, že ekonomická krize sráží americké automobilky k zemi silněji než jejich zámořskou konkurenci.

Tradiční autosalon v Detroitu se letos nenese v radostném duchu. Nad nablýskanými kapotami nových modelů aut se stahují temná mračna krize. Titulky v novinách neohlašují nejnovější modely. Například Detroit News hlásají plny emocí, že "Ford zkazil auto party", a titulek v londýnských Financial Times vysvětluje, jak se to Fordu povedlo: automobilka propustí dvacet tisíc lidí a bude zavírat továrny.

Není přitom žádným tajemstvím, že ani další dvě automobilky z velké americké trojky, tedy General Motors a Daimler-Chrysler, na tom nejsou příliš dobře. V jejich situaci se odráží slabost americké ekonomiky, prohloubená teroristickými útoky na USA. Na výrazné úspory musí myslet všichni v automobilové branži. Jinak pro ně může být tento rok jedním z ekonomicky nejméně vydařených.

"Právě teď jsme uprostřed bolestné, ale nezbytné transformace," potvrdil šéf Fordu William Clay Ford jr., když na autosalonu představoval nový sportovní Ford GT-40. Bylo to symbolické, neboť tento prototyp se svým vzhledem vrací do slavných dob amerického automobilismu. Do šedesátých let, kdy ekonomika byla silná a svět netušil, že za dveřmi už čeká ropná krize.

V čem by měl úsporný plán Fordu spočívat? Podle neoficiálních informací, které zveřejnily Financial Times, by mělo jít o propuštění až 20 tisíc lidí. Automobilka pravděpodobně také zavře nějaké továrny. Plných 8 tisíc propuštěných budou úředníci (to je dvacet procent z jejich celkového stavu). Dalších 12 tisíc lidí, kteří přijdou o práci, jsou dělníci. Ford jim hodlá doporučit, aby přešli do předčasného důchodu nebo přijali některý z nabídnutých druhů odstupného. Automobilka tak chce ušetřit 3 až 5 miliard dolarů.

Ford přitom už loni oznamoval první vlnu úsporných opatření, jejichž součástí bylo propuštění pěti tisíc lidí a odchod dosavadního šéfa Jacka Nassera. Důvodem byla ztráta 1,4 miliardy dolarů ve druhém a třetím čtvrtletí a výhled na její prohloubení.

Situace s automobilovým průmyslem je opravdu zlá, shodují se odborníci na autosalonu v Detroitu. Na první pohled by se přitom mohlo zdát, že automobilky měly poměrně úspěšný rok. Prodeje automobilů v Americe totiž v uplynulém roce vyšplhaly téměř k rekordu, jenž byl ustaven roce 2000. V USA se loni prodalo 17,2 milionu aut, což je jen o 200 tisíc méně než v historicky nejúspěšnějším roce 2000.

Jenže to bylo Pyrrhovo vítězství. Prodeje vyhnaly nahoru obrovské slevy a leasingy s nulovým navýšením, takže na zisku automobilek se nijak výrazně neprojevily. Měly jen popohnat lidi, aby v nejistotě po teroristických útocích nepřestali nakupovat. A aby bylo ještě hůře, Amerika čelí prudkému náporu konkurence automobilek z Asie a Evropy.

Hořkost současné situace podtrhl na detroitském autosalonu i výsledek hlasování o americké auto roku 2002. Odborní novináři jím zvolili japonský sedan Nissan Altima. Proč to Američany tak zasáhlo? Japonský automobil tuto cenu získal poprvé v historii.

Autor:


Nejčtenější

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...

VIDEO: Podívejte se na běžné ráno před školou, je to džungle

Ilustrační snímek

Každoročně přibývá rodičů, kteří své děti vozí do školy autem. A ve velkých městech či u velkých škol se širokou...Na počkání za litr. Test MF DNES potvrdil, že stočit tachometr není problém

Ilustrační foto

Až čtyřicet procent tachometrů ojetých vozů v Česku je stočených. Reportéři MF DNES si ověřili, jak je to snadné. Za...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Dieselgate odstartoval hloupý nápad namluvit Americe, že nafta je eko

Turbodiesel V6 TDI koncernu Volkswagen

Německý koncern Volkswagen chtěl znovu dobýt Ameriku, hlavní zbraní mu měly být diesely, u kterých vyzdvihoval jejich...

Další z rubriky

Půvabná Eliška je houslovou nadějí. Peníze z aukce jí pomohou studovat

Talentovaná houslistka Eliška Kukalová

Talentovaná Eliška Kukalová je označovaná za zázrak mezi současnými mladými houslisty. Podle slavného hudebníka Václava...

VIDEO: Podívejte se na běžné ráno před školou, je to džungle

Ilustrační snímek

Každoročně přibývá rodičů, kteří své děti vozí do školy autem. A ve velkých městech či u velkých škol se širokou...

Dieselgate snížila v ČR prodej nových dieselů, u ojetin zájem nepolevuje

Turbodiesel řady EA 189

Aféra dieselgate s podvodným softwarem u naftových vozů koncernu VW způsobila v Česku pokles prodeje nových dieselů za...

Najdete na iDNES.cz