Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Automobilový průmysl v USA dostal několik ran

  15:39aktualizováno  15:39
Nissan Altima získal v USA prestižní ocenění "severoamerický automobil roku 2002". Američanům tato zpráva nezní nejpříjemněji. Je to vůbec poprvé, co se tohoto ocenění dostalo japonskému automobilu. Situaci navíc zhoršuje fakt, že ekonomická krize sráží americké automobilky k zemi silněji než jejich zámořskou konkurenci.

Tradiční autosalon v Detroitu se letos nenese v radostném duchu. Nad nablýskanými kapotami nových modelů aut se stahují temná mračna krize. Titulky v novinách neohlašují nejnovější modely. Například Detroit News hlásají plny emocí, že "Ford zkazil auto party", a titulek v londýnských Financial Times vysvětluje, jak se to Fordu povedlo: automobilka propustí dvacet tisíc lidí a bude zavírat továrny.

Není přitom žádným tajemstvím, že ani další dvě automobilky z velké americké trojky, tedy General Motors a Daimler-Chrysler, na tom nejsou příliš dobře. V jejich situaci se odráží slabost americké ekonomiky, prohloubená teroristickými útoky na USA. Na výrazné úspory musí myslet všichni v automobilové branži. Jinak pro ně může být tento rok jedním z ekonomicky nejméně vydařených.

"Právě teď jsme uprostřed bolestné, ale nezbytné transformace," potvrdil šéf Fordu William Clay Ford jr., když na autosalonu představoval nový sportovní Ford GT-40. Bylo to symbolické, neboť tento prototyp se svým vzhledem vrací do slavných dob amerického automobilismu. Do šedesátých let, kdy ekonomika byla silná a svět netušil, že za dveřmi už čeká ropná krize.

V čem by měl úsporný plán Fordu spočívat? Podle neoficiálních informací, které zveřejnily Financial Times, by mělo jít o propuštění až 20 tisíc lidí. Automobilka pravděpodobně také zavře nějaké továrny. Plných 8 tisíc propuštěných budou úředníci (to je dvacet procent z jejich celkového stavu). Dalších 12 tisíc lidí, kteří přijdou o práci, jsou dělníci. Ford jim hodlá doporučit, aby přešli do předčasného důchodu nebo přijali některý z nabídnutých druhů odstupného. Automobilka tak chce ušetřit 3 až 5 miliard dolarů.

Ford přitom už loni oznamoval první vlnu úsporných opatření, jejichž součástí bylo propuštění pěti tisíc lidí a odchod dosavadního šéfa Jacka Nassera. Důvodem byla ztráta 1,4 miliardy dolarů ve druhém a třetím čtvrtletí a výhled na její prohloubení.

Situace s automobilovým průmyslem je opravdu zlá, shodují se odborníci na autosalonu v Detroitu. Na první pohled by se přitom mohlo zdát, že automobilky měly poměrně úspěšný rok. Prodeje automobilů v Americe totiž v uplynulém roce vyšplhaly téměř k rekordu, jenž byl ustaven roce 2000. V USA se loni prodalo 17,2 milionu aut, což je jen o 200 tisíc méně než v historicky nejúspěšnějším roce 2000.

Jenže to bylo Pyrrhovo vítězství. Prodeje vyhnaly nahoru obrovské slevy a leasingy s nulovým navýšením, takže na zisku automobilek se nijak výrazně neprojevily. Měly jen popohnat lidi, aby v nejistotě po teroristických útocích nepřestali nakupovat. A aby bylo ještě hůře, Amerika čelí prudkému náporu konkurence automobilek z Asie a Evropy.

Hořkost současné situace podtrhl na detroitském autosalonu i výsledek hlasování o americké auto roku 2002. Odborní novináři jím zvolili japonský sedan Nissan Altima. Proč to Američany tak zasáhlo? Japonský automobil tuto cenu získal poprvé v historii.

Autor:Nejčtenější

Nohu z plynu! Policie bude ve středu měřit na každém rohu, víme kde

(Ilustrační snímek)

Policisté budou ve středu 18. dubna měřit rychlost na stovkách míst v celé České republice, která vybrali občané....

Všichni dealeři Opelu dostanou výpověď, jsou málo produktivní

Opel Grandland X

Opel chystá v Evropě rozsáhlou úpravu prodejní sítě. Všichni dealeři dostanou výpověď, týkat se to bude i České...Tesla opět nevyrábí. Musk spí v továrně ve spacáku, zradili ho roboti

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Výroba Tesly 3 opět stojí. Elon Musk věnuje všechen čas tomu, aby jeho automobilka na elektromobily konečně rozběhla...

První Demon je v Česku: 852 koní ho staví na zadní, stovka za 2,3 sekundy

Dodge Challenger Demon

Nejšílenější muscle car současnosti dorazil do České republiky. První tuzemský exemplář osmisetkoňové bestie Dodge...

Kamufláž, která nefunguje: nálepky na SPZ proti radarům jsou vyhozené peníze

Facebookové stránky nabízejí polep na SPZ proti radaru, po osvícení bleskem...

Přelepte, posprejujte SPZ a zákon vás nedohoní. Internet je plný tipů, jak bez rizika zakrýt registrační značku, aby ji...

Další z rubriky

Kamufláž, která nefunguje: nálepky na SPZ proti radarům jsou vyhozené peníze

Facebookové stránky nabízejí polep na SPZ proti radaru, po osvícení bleskem...

Přelepte, posprejujte SPZ a zákon vás nedohoní. Internet je plný tipů, jak bez rizika zakrýt registrační značku, aby ji...

Řidiči hybridů v Praze zaparkují v modrých zónách za stovku ročně

Hyundai Ioniq

Majitelé hybridních aut budou moci v Praze parkovat v placených zónách za 100 korun ročně, stejně jako nyní platí...

V Česku je historicky nejvíce benzinek. Dříve se palivo prodávalo v lékárně

Čerpací stanice Benziny v Dolní Rožínce

Ministerstvo průmyslu a obchodu ke konci roku 2017 evidovalo v Česku 3940 veřejných čerpacích stanic. Od roku 2016 jich...

Najdete na iDNES.cz