Automobily čeká tvrdá zimní zkouška

  • 1
Zimní čas motoristům nařídil, aby u svých vozidel za jízdy celodenně rozsvítili světla. Současně ve svých prvních dnech radí, aby řidiči věnovali svým automobilům pozornost, než je pustí do nejnáročnějšího období roku. Péče na prahu zimy se samozřejmě bude odvíjet od toho, jakému vozu má patřit: automobil, který už má hodně za sebou, žádá mnohem víc než moderní a málo jetý vůz, jemuž postačí prakticky jen náhrada letních pneumatik zimními a typizovaná předzimní prohlídka v odborném servisu. Je na zvážení každého motoristy, co bude svému automobilu v těchto dnech ordinovat.

Následující přehled shrnuje základní předzimní péči.
Pneumatiky
I Česko poslední dobou přichází na chuť zimním pneumatikám, i když za motoristicky vyspělou západní Evropou pořád zaostává: v Německu, Švýcarsku či v Rakousku jezdí se zimními plášti 50 až 70 procent vozidel, zatímco v tuzemsku se pro tuto výbavu rozhodla zhruba třetina řidičů. K nasazení zimních pneumatik (vždy mají označení M+S nebo Winter) nevelí až mráz či sníh, nýbrž chlad: letní pláště spolehlivě slouží do zhruba pěti stupňů Celsia nad nulou, při nižší teplotě ztrácejí i na suchu svoje vlastnosti zvláště v přilnavosti. Naopak zimní pneumatiky jsou stavěny pro využití asi do 12 stupňů nad nulou, při vyšší teplotě se rychleji opotřebovávají. Dezén by měl mít hloubku alespoň čtyři milimetry, ideální je použití

Pomůcky, které mohou usnadnit zimní cestování

* Vyprošťovací zařízení s umělohmotnými hřeby - od 700 Kč
* Vyprošťovací řetězy od 600 Kč
* Přídavná vyhřívání motoru od 4000 Kč
* Přenosné nárazové zdroje autobaterie - od 3500 Kč
* Ohřívání akumulátoru od 800 Kč
* Návleky (tepelná izolace) akumulátoru - od 600 Kč
* Startovací kabely - od 600 Kč
* Vyprošťovací lopatka od 250 Kč
* Vyhřívání sedadel - od 400 Kč
* Vyhřívání zadního skla od 700 Kč
* Teplofuky (pro staré škodovky, přídavné topení) od 500 K

na všech čtyřech kolech. Kdo má zimní pláště jen dva, měl by je s ohledem na lepší ovládání vozidla namontovat na přední nápravu (to platí i pro vozy se zadním náhonem). Řidiči, kteří na zimní pneumatiky nevsadí, by měli mít na vozidle gumy se vzorkem ne menším než čtyři milimetry. V zimě jsou obzvlášť důležité kontroly stavu plášťů a správnosti jejich nahuštění.
Karoserie
Zaslouží kontrolu a opravu (základní barvou, tmelem, lakem) míst poškozených od odletujících kamínků a podobně. Antikorozní ochrana moderních vozů je sice výborná, nicméně neuškodí ani prohlídka a případná oprava šrámů na spodku. U starších aut doporučují odborníci obnovu antikorozního nátěru a dutin karoserie vždy po dvou až třech letech. Dostatek přípravků existuje k předzimnímu ošetření chromů i plastů, proti zamrzání zámků i uzamykatelných uzávěrů nádrže a podobně. Suchým silikonem, který je k mání například ve spreji, se ošetřují těsnění dveří a zavazadlového prostoru.
Motorový prostor
Ještě před umytím je důležitá kontrola veškerých spojů, pryžových dílů a těsnění, zda z nich neprolíná některá z provozních kapalin. Bude-li v zimě končit životnost svíček či olejů, je lepší pokud motorista nevsadí na službu servisu - jejich výměna ještě za přijatelného počasí. Je třeba prověřit napnutí a kvalitu klínových řemenů, ošetření zaslouží klouby, táhla, závěsy a všechny pohyblivé části. U vozů s nastavitelným sáním vzduchu je nutné zvolit zimní režim. Chladicí kapalina vyžaduje kontrolu bodu tuhnutí, nemrznoucí směs mají dostat ostřikovače. U těch dál neuškodí prověrka správného seřízení a těsnosti celého systému. Pohled by měl patřit i stavu hladiny brzdové kapaliny (její bod varu se doporučuje měřit alespoň jednou ročně), případně kapaliny posilovače řízení.
Brzdy
Pozornost v tomto případě patří především stavu a kvalitě brzdového vedení, hadiček, destiček a obložení. Případné opravy či výměny v zimě jsou nanejvýš nepříjemné. Nejvhodnější je kontrola stavu brzd ve zkušebně, která odhalí případné nerovnoměrnosti brzdného účinku, jež jsou obzvlášť pro zimní provoz nebezpečné.
Osvětlení
V čase snížené viditelnosti je jeho kontrola a správná funkce mimořádně důležitá stejně jako stoprocentní zásoba náhradních žárovek. Žárovky, které jsou sice ještě funkční, ovšem ukazuje se na nich černý nádech, už zřejmě dlouho nevydrží. Stírače Odborníci jim předepisují dvakrát ročně výměnu celých stíracích lišt nebo alespoň gumiček a není lepší příležitost než na prahu motoristicky nejnáročnějšího období. Během zimního provozu pak prospívá, když motorista občas očistí hrany gumových lišť měkkou houbou namočenou v mýdlovém roztoku. Na skle po stírání ubude šmouh.
Akumulátor
Jeho předzimní příprava může začínat důkladnou očistou kontaktů i připojovacích svorek. Po dolití destilované vody do elektrolytu (to odpadá u bezúdržbových výrobků) neuškodí dobití baterie, na místě je také prověrka stavu dobíjecí soustavy, což už je záležitost pro odborníka. Za pomoci hustoměru lze zjistit, zda akumulátor bude dělat v zimě problémy. Ty lze očekávat od kusu, u kterého klesá hustota elektrolytu pod 75 procent, tedy pod 1,24 gramu na centimetr krychlový.
Výfuk
Nepříliš účinné je jeho natírání - nejzásadněji koroduje zevnitř. Důležitější je kontrola celkového stavu a také úchytů, neboť oprava uvolněného výfuku by byla zvlášť na zimní cestě nepříjemná.
Interiér
Nejvíc mu v předzimní přípravě prospěje důkladná očista vnitřních ploch skel, zvlášť pokud v automobilu jezdí kuřák. Praktické jsou gumové rohožky, případně snadno odnímatelné koberečky, které nepropustí sníh z bot na originální krytiny podlahy, případně až na podlahu automobilu.

Základní zimní výbava vozidla
* Pracovní rukavice
* Náhradní žárovky ke všem světlům
* Smetáček na odstraňování sněhu
* Škrabku na odstraňování námrazy, ledu a sněhu ze skel a světlometů
* Hadr na utírání světlometů
* Utěrka nebo sprej proti vnitřnímu opocení oken
* Přenosná svítilna
* Tažné lano
* Startovací kabely
* Rozmrazovač skel
* Rozmrazovač zámků (uložený v zamčeném a zamrzlém autě však nepomůže)
* Nemrznoucí kapalina k dolití ostřikovačů
* Lahev s nemrznoucí chladicí kapalinou pro nutnost dolití
Pro jízdy do složitějších podmínek
* Sněhové řetězy
* Pytlík s pískem k vyproštění z náledí
* Lopatku na rozhazování písku na náledí

Drobné rady pro zimní cesty
* PŘIMRZLÉ DVEŘE není dobré otevírat násilím (trhnutím), k uvolnění pomůže pár přiměřeně silných ran pěstí po jejich obvodu.
* AUTA NA PLYN, jejichž startování ještě neřídí automatika, je lepší v zimě startovat na benzin a teprve po zahřátí motoru přepnout na LPG. Ještě víc než vozy na benzin vyžadují auta na plyn pro zimní starty kvalitní a speciální zapalovací svíčky.
* GUMOVÉ KOBEREČKY z interiéru mohou v krajní nouzi přispět k vyproštění vozidla na náledí.
* ZAMLŽENÍ SKEL brání zapnutá klimatizace. Kdo ji nemá, musí na skla naplno pouštět vzduch topení a pootevřít boční okno.
* MOTOR SE LÉPE OHŘEJE za jízdy než při stání na místě.
* AUTOMOBIL je pro zimní parkování lepší odstavovat tak, aby při odjezdu nemusel při případných komplikacích couvat.
* ZATAŽENÁ RUČNÍ BRZDA může přimrznout a komplikovat odjezd. Přimrznutí gumiček stíračů brání jejich podložení krabičkami od zápalek nebo kolíčky.

S hřeby v Česku nelze jezdit

Zimní cestování mohou usnadnit doplňky, kterých na zdejším trhu přibývá. "Některé výrobky ale budí rozpaky," míní čtenář Michal U. z Prahy. Jako příklad uvádí hřebíky na kola pro jízdu na ledě, které jsou v obchodech s autodoplňky k mání v cenách od několika stovek do tisíců korun. "Až dosud jsem byl přesvědčen, že s hřeby na kolech se v tuzemsku nesmí jezdit. Už to není pravda?" Josef Pokorný, který se na ministerstvu dopravy zabývá mimo jiné schvalováním motoristických doplňků, potvrzuje, že pneumatiky s hřeby jsou na zdejších silnicích zakázány s výjimkou použití na sanitních vozech. "Schválen k použití však je jistý druh sněhových řetězů, které se poměrně jednoduše upnou zvnějšku na kolo a slouží k vyprošťování vozidel," upřesňuje Josef Pokorný. "Na zmíněných výrobcích však hřeby nejsou kovové, nýbrž z plastu. Nejsou určeny k delší jízdě.

 

 


 

Ačkoliv voda z tlakové pistole spolehlivě odstraní nečistoty i z těch nejhůře dostupných spár na automobilu, v mrazu v nich může napáchat jiné škody.

Zvýšený tlak se projevuje při dlouhé jízdě hlavně v létě a je patrný na opotřebení dezénu.

Gumové těsnění dveří se před nástupem zimy vyplatí ošetřit speciálními přípravky.

Rozmrazovací roztok do zámků je dobré aplikovat ještě před příchodem mrazů.