AUTO 2038: Řízení na zbrojní pas a čínská elektrická nadvláda

Píše se rok 2038. Do zákazu aut se spalovacím motorem zbývají dva roky, alespoň v Kalifornii, Francii, Británii a Číně. V Norsku už je zakázali před patnácti lety. Číňané jsou technologickými lídry a auta řízená roboty jsou běžnou součástí provozu.
Auta budoucnosti v představách studentů Fakulty designu a umění Ladislava...

Auta budoucnosti v představách studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Futuristický sporťák jménem Organic je dílem Daniela Hájka. | foto: Daniel Hájek

Je to pro všechny jednodušší. Lidský faktor je rušivý nespolehlivý element a všechny nehody jdou na vrub člověku. Jsou místa, kam mohou jen autonomní auta, a vše směřuje k tomu, že na řízení bude třeba speciální oprávnění, vlastně zbrojní průkaz.

I přes odpor zpátečníků se podařilo prosadit elektrický pohon a dnes je dominantní ve většině rozvinutého světa. Především díky zvyšujícímu se tlaku politiků na snižování emisí. V letech 2015 až 2020, kdy byl boj o to, zda se elektřina v autech prosadí, nejtužší, vsadila všechno na jednu kartu Čína.

SVĚT 2038

aneb Život za 20 let

U příležitosti 20. výročí iDNES.cz jsme se rozhodli podívat do budoucnosti. V uceleném seriálu článků vám po celý rok 2018 nabídneme různé pohledy, jak by mohl vypadat svět v roce 2038. Homepage projektu najdete na adrese www.idnes.cz/svet2038

SVĚT 2038

Stala se největším podporovatelem elektrických aut na světě a vzhledem k obrovské ekonomické síle podepřené politikou se stala jedním z hlavních hybatelů autoprůmyslu od Detroitu až po Jokohamu. Vláda napumpovala obrovské množství peněz do naplnění vize Číny jakožto vládce technologií zítřka. Vyplatilo se to, v lednu 2038 je z ní technologický leader.

Když hrozil automobilový odborník Fritz Indra, že kvůli čínským ambicím bude ve světě napětí a mluvil o hospodářské válce, bylo vlastně už pozdě. Číňané postupem času získali a ovládli těžbu surovin. Na výrobu baterií do elektromobilů je potřeba kobalt, grafit, mangan, lithium, měď a další prvky. A všechny jejich zdroje a zpracovatele drží Čína. Stejně tak vzácné zeminy potřebné na permanentní magnety potřebné pro elektromobily. Evropské automobilky jsou na nich totálně závislé, pokud už tedy čínským výrobcům rovnou nepatří.

Elon Musk po krachu své automobilky Tesla (co z ní zbylo, koupili Číňané) patří k nejúspěšnějším podnikatelům světa díky svému projektu potrubní pošty na lidi jménem Hyperloop. Mezi průkopníky, kteří Muskovy vize vzali brzy za své, byli i vládci města Brna (čtěte zde). Trysková doprava tak dovolila překonat jednoduše vzdálenost mezi Prahou a Brnem dříve, než se podařilo v roce 2029 dokončit rekonstrukci dálnice D1.

Auta budoucnosti v představách studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Jak by se mohla vyvinout kategorie dnešních SUV, si zkouší představit Radek Štěpán.

„Změnit tvář několika průmyslových odvětví se Číně již podařilo, rozsah začínající transformace je však nesrovnatelně větší,“ napsal v roce 2017 americký deník The New York Times (čtěte více).

V druhé polovině dvacátého století, v dobách, kdy Evropa s Amerikou budovala svou konjunkturu na kvetoucím automobilismu, se Čína pohybovala na černých bicyklech. A motorismus tam začínal v roce 1984 se startem výroby Volkswagenu Santana. V roce 2005, když ukázali Evropanům poprvé auto z Číny, měl z něj starý kontinent legraci. Ale kdo se směje naposled...

Oddělení pro předvídání budoucnosti

Automobilky patří k firmám, které musí plánovat velmi důkladně a na dlouho dopředu, ale i na ně je dvacet let hodně. Současnost, tedy rok 2018, je i v tomto odvětví dobou, kdy se mnoho věcí často rozhoduje ze dne na den.

Mladoboleslavská Škoda má svůj speciální DigiLab – inovační centrum, kde vznikají nápady pro budoucnost a rodí se plány, na nichž stojí česká ekonomika. Laboratoř vyhledává a vymýšlí nové projekty, nápady, start-upy a testuje je. Ukazuje se, že hlavním mottem je to, zda „potřebujete auto, nebo mobilitu“.

Takto mluví některé automobilky už dnes. Pryč jsou totiž doby, kdy mladí lidé toužili po řidičáku a vlastním autě, ať už to byl sebehorší vrak. Dřívější symboly svobody, dospělosti a samostatnosti vyměnili za internet, sociální sítě. Vlastnit auto se přestává nosit, hitem je sdílení (carsharing).

Roboti za volantem

Hlavní trendy pro budoucnost jsou jasné: autonomní (robotické) řízení a elektromobilita. První je podle výrobců za ideálních podmínek už nyní z pohledu techniky zvládnuté. Otázkou je, jestli se včas stačí vyřešit legislativní a etické okolnosti a „zda bude samořiditelné auto schopné svištět bez lidské pomoci jak na moderně značené dálnici, tak na zaprášené vesnické cestě. A jestli kluci odjakživa milující vůni benzinu skousnou, že budou muset zničehonic točení volantu předat umělé inteligenci,“ píše magazín Víkend MF DNES.

Spisovatel a vizionář Ondřej Neff je zrovna v tomto spíš skeptický. Předpovídá, že vyhlížená moderna vždycky bude spíš doplňkem k běžnému řízení auta. „Ale třeba jsem směšně nedůvěřivý a nakonec na samořiditelná auta dojde,“ komentuje Neff pro Víkend. 

Yamaha Motobot V1
Yamaha Motobot V1

Motorkářské firmy dnes už umějí postavit robota, který ovládá motorku. Otázkou je, k čemu pak mít motorku, když jí nemůžu řídit...

To vše je blízká budoucnost. Ta vzdálenější může být docela jiná. Až se totiž některá ze zemí odváží vypustit auta řízená roboty do provozu, dá se očekávat lavina. A ta se nezastaví jen u toho, že se přidají ostatní. Druhá spoušť bude bezprostředně následovat. Odborníci se totiž shodují, že až se začnou robotická auta potkávat na silnicích s obyčejnými, řízenými chybujícími smrtelníky, nastane mela. A od toho je jen krůček, aby se z řidičů stali pasažéři a ovládání auta lidskou bytostí bylo zakázáno.

Elektromobilita je mnohem blíž

Auta tankující ze zásuvky jsou nyní běžně k dostání, ale rozhodně nejsou prodejním hitem. Rozhodně se neprosazují organicky, tlak na rozšíření aut do zásuvky nepřichází od motoristů, vytváří ho zpřísňující ekologické předpisy (čtěte komentář).

A politika tvořící regule, omezení, limity je po robotizaci a elektromobilech třetím významným vlivem, který o budoucnosti aut rozhodne.

„Odklon od fosilních paliv může stlačit cenu ropy a změnit geopolitickou rovnováhu. A pokud se prosadí autonomní auta, bude potřeba také najít práci pro současné profesionální řidiče. Jen v Británii je to 250 tisíc tvrdě pracujících a nadprůměrně placených lidí. Co budou dělat, až se kamiony budou řídit samy?“ ptá se Ralf Speth, šéf koncernu Jaguar Land Rover. Kdoví, zda v roce 2038 budou ještě profesionální řidiči vůbec existovat...

„Nákladní vozidla budou jezdit na vodík z obnovitelných zdrojů (palivové články - pozn. red.) nebo synteticky vyrobený metan,“ dodává prezident České automobilové společnosti Ondřej Vaculín

Koncept vozu budoucnosti čínské automobilky Byton

Koncept vozu budoucnosti čínské automobilky Byton

Kapitáni autoprůmyslu říkají, že obor prochází největšími změnami v historii, ale zároveň přiznávají, že nikdo neví, jak to dopadne. “Zažíváme největší změny v našem odvětví od vynalezení automobilu,“ míní šéf Škodovky Bernhard Maier. Ten teď ladí a průběžně upravuje strategii automobilky do roku 2025.

Pokud půjde vývoj dnešní cestou, bude v roce 2038 na trhu šestá generace octavie; dnes se prodává třetí. Nejprodávanější variantou bude ta elektrická a bude umět jezdit sama. Kdo ví, jestli si člověk bude moci vůbec připlatit za volant a octavia bude ještě vypadat jako auto. Možná bude vypadat spíš jako akvárium, na střeše mít záhonek a místo kol koule. Jako vize auta budoucnosti studenta plzeňské univerzity Jaroslava Prchala.

Auta budoucnosti v představách studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Nejulítlejší nápad má Jaroslav Prchal, auto se záhonkem na střeše bude součástí zahrady.

Bob Lutz, jeden z nejvýznamnějších manažerů ve světě automobilů, dnes věští konec autům i samotným automobilkám. Během 15 až 20 let se podle něj kompletně změní přístup k individuální dopravě.

„Jsem smutný, že to říkám, ale blížíme se ke konci éry automobilů,“ řekl pro odborný magazín Automotive News. Za 15 až 20 let podle něj nebudou lidé řídit auta, protože to bude zakázané zákonem. „Bod zlomu nastane, až bude 20 až 30 procent vozidel plně autonomních. V tu chvíli se vlády podívají na statistiky nehodovosti a zjistí, že 99,9 % nehod způsobí člověk za volantem,“ upřesňuje svoji myšlenku.

V tu chvíli budou mít podle Lutze lidé pět let na to, aby se zbavili svých aut – prodali je do šrotu nebo je vyměnili za něco, co nazývá „modulem“. Modul má být bezpilotní jednotkou pro individuální dopravu, která se objeví na vyžádání a cestující odveze ve vláčku dalších takových modulů na požadované místo (více o názorech Boba Lutze čtěte zde).

Kapsle k pronájmu

Na rozdíl od současných aut bude modul standardizovaný, a tak nebude důvod, aby existovaly rozdílné produkty různých značek. Moduly budou mít podle Lutzových předpovědí spíše značky jako Uber nebo Lyft a primárně se budou nabízet formou účelového pronájmu na každou jednotlivou cestu. Design a jízdní výkony přestanou hrát významnější roli, protože z individuální dopravy se stane ryze spotřební záležitost bez emocí.

Jmenuji se Sayer a jsem volant budoucnosti

Jak budou vypadat auta v roce 2040, si zkusili představit designéři a konstruktéři Jaguaru. Jejich Future-Type Lutzovu vizi vlastně rozvíjí. Ústředním ovládacím prvkem je volant Sayer, který se stará o komunikaci s posádkou. Idea je taková, že bude stačit vlastnit volant, kterým si přivoláte nejbližší volné auto, modul, kapsli.

Vozidlo má být schopné autonomní jízdy, ale zároveň se bude dát řídit. Bude komunikovat s ostatními auty v provozu, což zvýší bezpečnost a zefektivní provoz - při stejném množství vozidel v provozu tedy ubude dopravních zácp.

To je další důležitý prvek, na kterém dnes automobilky intenzivně pracují. „Nově vše směřuje ke komunikaci mezi vozidly, případně infrastrukturou, a dokonce i chodci,“ říká prezident České automobilové společnosti Ondřej Vaculín, který se věnuje hledání kritérií hodnocení autonomních systémů v TÜV SÜD. „Dopravní značky a celá infrastruktura bude aktivní a vozidla vždy najdou nejlepší trasu,“ slibuje.

Automobilky si od inovací slibují snížení nehodovosti až o 90 %, příčinou dopravních neštěstí je totiž většinou člověk. Lidé už nebudou auta vlastnit, prostě si je budou dočasně přivolávat jako taxíky. V centrech měst ubudou přeplněná parkoviště, vozy budou stát na soukromých odstavných plochách přepravních firem někde na předměstí.

„K přepravě bude třeba méně vozidel, protože ta dnešní většinu času někde stojí zaparkovaná. Zkrátka mobilita vyhrála na automobilem. Sdílená ekonomika a sdílená elektricky poháněná, autonomně se pohybující vozidla umožní jejich lepší využití. Nebude tedy třeba tolik parkovacích ploch v centrech měst, která nahradí zeleň, na noc se pak zaparkují sama na okrajích měst. To přinese menší poptávku a mnozí výrobci se dostanou do problémů, protože se jejich výroba sníží o desítky procent,“ líčí Ondřej Vaculín.

A zase ta Čína

Na rok 2020 čínský národní úřad pro vývoj a reformy vytvořil „smart car strategy“, podle které má být v Číně v tu dobu alespoň polovina prodávaných aut vybavena umělou inteligencí (systémy autonomního řízení a podobně), zatímco v roce 2025 má být Čína lídrem této technologie. Čínská vláda kvůli tomu chce pokrýt dálnice a velká města vysokorychlostním internetovým bezdrátovým připojením, díky kterému budou auta komunikovat mezi sebou.

Podle studie IHS Markit má být Čína v roce 2040 hlavním trhem tohoto typu aut se 14,5 miliony prodanými autonomními vozidly za rok. Nyní se v Číně prodá přes 25 milionů aut ročně.


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách redaktora Technetu, Václava Nývlta, který za volanty aut do zásuvky objevuje krásy i strasti elektromobility.

Obří lis i vlastní motory. Elektrovůz Xiaomi žhaví gumy. Prozkoumali jsme ho

Xiaomi SU7

VIDEO Exkluzivně Čínský výrobce chytrých telefonů a prvků chytré domácnosti se na veletrhu Mobile World Congress...

Analýza: Výroba elektromobilů bude levnější než aut na benzin, zdraží opravy

Také Toyota plánuje využití technologie giga-casting.

VIDEO Výroba bateriových elektromobilů bude do roku 2027 v průměru levnější než výroba srovnatelných vozů...

Autovideo týdne: Škoda poodhaluje nový elektromobil. Elroq už ladí výrobu

Škoda poodhaluje vzhled nového elektromobilu jménem Elroq.

VIDEO Škoda Auto představí v pátek 15. března na výroční tiskové konferenci hospodářské výsledky a...

Soumrak výroby aut v Evropě. Čína v továrně Fiatu, tu po fordech nikdo nechce

Leapmotor má být v Evropě nízkonákladovou značkou, která se má zaměřit výhradně...

VIDEO Italsko-francouzskou rozmíšku v koncernu Stellantis má vyřešit předhozená kost v podobě výroby...

Francie stopla sociální leasing elektroaut pro chudé. Došly peníze na dotace

Minielektromobil Citroën Ami má hmotnost 485 kg, z čehož přibližně 60 kg...

Francouzská vláda tento týden oznámila, že po zbytek letošního roku pozastavuje program dotací pro...

Hotely volají po dobíjecích stanicích, počet hostů v elektromobilech roste

NE GREENWASHINGU! Britská rada pro reklamu (ASA) zakázala značkám BMW a MG...

VIDEO Rozvíjející se elektromobilita je patrná i na spotřebě u dobíjecích stanic. U těch, které v...

Etiopie v elektromobilitě předjela celý svět. Vyhlásila zákaz spalovacích aut

Etiopie nechce otálet, zákaz dovozu vozů se spalovacími motory prosazuje nyní.

Ekonomicky méně rozvinuté země se zpravidla stávají skládkou ojetých vozů ze zemí rozvinutých....

  • Nejčtenější

Škoda představila malý elektromobil jménem Epiq. Cenu dostane k 600 tisícům

15. března 2024,  aktualizováno  14:53

Automobilka Škoda loni téměř ztrojnásobila provozní zisk na 1,77 miliardy eur. Značka při oznámení...

První jízda novým superbem. Škoda si dala na rozloučení s benzinem záležet

12. března 2024  8:47

Pokud tedy tímto autem končí éra vozů se spalovacími motory, nemá se Škodovka opravdu za co stydět....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dotace na elektromobily v ČR oficiálně spuštěny. Připraveny jsou dvě miliardy

18. března 2024

Po dlouhém čekání byl v pondělí 18. března spuštěn dotační program na podporu elektromobility....

Nizozemsko může dobíjet elektromobily, nebo domácnosti. Obojí ne, síť nestačí

14. března 2024

Premium Kapacita elektrické sítě v Nizozemsku nestačí balancovat elektromobilitu. Omezení provozu veřejných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Škoda patentuje osobní automobil. Chce posadit dítě na nejbezpečnější místo

14. března 2024

Patentový úřad ve středu zveřejnil patentovou přihlášku mladoboleslavské škodovky s neskromným...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Protektorát přinesl jízdu vpravo, která stejně byla v plánu. Už je to 85 let

19. března 2024

Diváci filmů natočených za první republiky si určitě všímají, že v době mezi válkami jezdila auta...

Skandál Fordu stál desítky životů, značka o chybě v konstrukci věděla

19. března 2024

Stačil menší náraz zezadu, ulomilo se hrdlo palivové nádrže a došlo ke vznícení vytékajícího...

KOMENTÁŘ: Pravda o normě EURO 7. Vondra dosáhl jen Pyrrhova vítězství

18. března 2024

Premium Tak prý nám Alexandr Vondra zachránil automobilový průmysl. Heuréka! A jaká je realita? Vondra jen...

Dotace na elektromobily v ČR oficiálně spuštěny. Připraveny jsou dvě miliardy

18. března 2024

Po dlouhém čekání byl v pondělí 18. března spuštěn dotační program na podporu elektromobility....

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...