Autorádia - rozdíly jsou v ceně, kvalitě a v zabezpečení

- Devadesát procent všech automobilů je vybaveno autorádiem, běžnou praxí posledních měsíců je, že prodejci dávají tuto výbavu jako bonus rovnou v ceně vozu. Navíc stále více automobilů má originální autorádio vestavěné přímo z továrny, podobně jako třeba reproduktory nebo anténu.
Autorádia se pohybují v cenách od dvou do čtyřiceti tisíc korun. Záleží na výkonu, provedení, značce, kvalitě a koneckonců i zabezpečení. Zasvěcení tvrdí, že opravdu kvalitní rádio se nedá koupit za méně než deset tisíc korun, další tisíce pak musí motorista investovat do reproduktorů, kabelů a zesilovače.
Rádia i jejich veškeré příslušenství patří i k žádanému artiklu na černém trhu. I na to by měl dbát řidič, který se chystá koupit nové autorádio. Je totiž několik způsobů, jak je ochránit před nenechavci. "Osobně si myslím, že úplně nejlepší je autorádio vyjímatelné, zloděj nemá jedinou šanci," říká Petr Fořt, prodejce automobilové hi-fi techniky. "Jenže stačí chvilka, kdy rádio zůstane v autě bez dozoru a zloděj s ním zmizí během několika málo vteřin. Za uváženou stojí i fakt, že rádio je poměrně těžké a nelze jej dost dobře vzít s sebou na obchodní jednání nebo na romantickou večeři. Navíc kdo se jen trochu o autorádia zajímá, ví, že žádné kvalitní přístroje takto zabezpečeny nejsou."
Nejen na našem trhu jsou proto nejrozšířenější autorádia s čelním odnímatelným panelem, nebo alespoň s některou jeho částí. "Tou největší výhodu je, že odnímatelný panel nezabere moc místa," tvrdí Petr Fořt. "Mnoho lidí ale netuší, že u starších autorádií lze přístroj bez panelu ovládat třeba sirkou, kterou lze mačkat příslušná tlačítka na těle rádia. Proto jsou lepší elektronické panely, které tento nedostatek eliminují." Ale i tato autorádia zloději kradou. Funguje totiž černý trh, inzertní noviny a některé bazary i zástavárny s elektronikou nabízejí vskutku rozsáhlý výběr.
"Mezi třetí nejrozšířenější zabezpečení lze počítat autorádia s kódovací kartou," doplňuje Petr Fořt. "Ta znají hlavně majitelé nových škodovek, tyto modely totiž figurovaly v jejich příplatkové výbavě. Pro hovoří jednoduchá obsluha a malá karta, která se vejde do peněženky. Na druhé straně docela dost lidí umí ukradené rádio bez karty zprovoznit, nakódují nově koupenou kartu, podobně jako v originálním servisu."
Posledním druhem zabezpečení autorádií je elektronický kód, který se jednoduše vyťuká na ovládacím panelu. Právě tato rádia se však často stávala zájmem zlodějů, a na našem trhu se proto téměř neprodávají.
Může se ale stát, že řidič ovládací panel nebo kartu ztratí. Pak nezbude než sáhnout hodně hluboko do peněženky, nový panel se dá totiž koupit od tří tisíc výš, za dvě karty a jejich kódování se platí dva a půl tisíce korun. "Některé firmy toto neudělají, pokud motorista nepředloží doklad o koupi či montáži autorádia," vysvětluje Petr Fořt. "Chrání tak sebe i zákazníky před zloději. A tak se není čemu divit, že jen trochu zběhlí motoristé se raději obrátí na výše zmiňované pokoutní firmy, které panel nebo karty dodají za podstatně příznivější ceny."
Kradou se i celá zadní plata se zabudovanými reproduktory, zkušení proto radí buď všechno schovat třeba pod ručník, nebo pod záclonky, ještě efektivnější je však montáž reproduktorů do pevných částí vozu.

K dobrému poslechu je zapotřebí nejen kvalitní autorádio a reproduktory, ale i anténa. Tento motorista to ovšem poněkud přehnal.