Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Autorádio bez rizika? Mimo vůz!

aktualizováno 
Největším hitem mezi vykradači motorových vozidel jsou autorádia, s odstupem následují zavazadla. Mobilní telefony, fotoaparáty, ale také kufry a tašky. Kradou se i dětské autosedačky. Policisté v té souvislosti přiznávají, že když zloděj do auta vniknout chce, tak mu v tom většinou nic nezabrání. Další experti do diskuse vstupují s tvrzením, že zabezpečené autorádio je jen takové, které ve voze není. A k tomu ještě zástupci výrobních firem doplňují, že vyjímatelné přístroje nemusí být vždy bezpečné.

Největším hitem mezi vykradači motorových vozidel jsou autorádia, s odstupem následují zavazadla. Mobilní telefony, fotoaparáty, ale také kufry a tašky. Kradou se i dětské autosedačky. Policisté v té souvislosti přiznávají, že když zloděj do auta vniknout chce, tak mu v tom většinou nic nezabrání. Další experti do diskuse vstupují s tvrzením, že zabezpečené autorádio je jen takové, které ve voze není. A k tomu ještě zástupci výrobních firem doplňují, že vyjímatelné přístroje nemusí být vždy bezpečné.

V Česku se víc krade

"Krádeže autorádií jsou charakteristickým znakem této země. Když se zahraničními kolegy jednáme o podobě nového modelu přehrávače, snažím se prosadit jeho co možná nejlepší zabezpečení. To ale není rozhodující pro západní Evropu, tam rádia kradou méně," říká Pavel Kolář z firmy Sony. Podle jeho názoru je nejlepší koupit autorádio, které lze z vozu snadno odnést. "Doba takových přístrojů však pomalu končí. My vlastně už jen doprodáváme staré modely, které nemají bůhvíjaké parametry," připouští Pavel Kolář. Konkurenční značka Blaupunkt vyjímací neboli šuplíkové přijímače vůbec nevede. "V zahraničí dělali nárazové zkoušky, při kterých se zjistilo, že vyjímatelná rádia mohou být nebezpečná," tvrdí Kateřina Vokounová z pražského zastoupení Blaupunktu. "U přístrojů, které majitel často vytahoval z úchytů, hrozilo opotřebení zarážek. Testy přitom ukázaly, že při prudkém nárazu takové rádio ze svého místa vyletí a může zranit někoho z posádky. Nebezpečí hrozí zvlášť v případech, kdy rodiče dovolí dítěti, aby stálo uprostřed za předními sedadly."

Co nenechavce odradí?

Zabezpečení rádia nejčastěji spočívá ve vyjímatelném čele přístroje nebo jeho části v podobě panelu. Další možností jsou bezpečnostní karty nebo kódy. "Takové zabezpečení je smysluplné jen v případě, že řidič opravdu panel z rádia vyjme. Na to ale lidé často zapomínají," konstatuje Vladimír Fischer z pražského policejního prezidia. "Mnohdy postačí vyjmout panel a schovat jej do odkládací kapsy, případně pod sedadlo, což mnohého vykradače automobilů odradí. Existují však zloději, kteří rádio berou i tehdy, když na něm viditelně chybí panel, bez něhož nehraje." Není totiž zas takový problém opatřit si chybějící část rádia jako náhradní díl. Mnohé elektroservisy potřebné kusy prodávají. "Řešením by bylo, kdyby obchodníci a opraváři neprodávali panely nebo čela rádií lidem, kteří přístroj získají bůhvíjak," míní Pavel Kolář. "Denně se nám telefonem ozve pochybný hlas, který shání bezpečnostní panel. Ale my ho dodáváme jen tomu, kdo může prokázat, že si rádio opravdu koupil. V ostatních případech panel prodáváme asi za padesát procent ceny nového autorádia, aby se to zloději nevyplatilo." Konkurenční Blaupunkt za kousek chybějícího plastu z čelní stěny autorádia účtuje tři tisícovky korun. Sony a Blaupunkt chrání rádia i jinak: zákazníkům garantují, že pokud jim přístroj někdo z auta ukrade, dodají mu zdarma nový. Sony to nabízí v prvním roce po koupi nového přijímače, Blaupunkt dokonce po dvojnásobnou dobu. Okradený, který žádá o nový přístroj, však musí při čerpání zmíněné záruky odevzdat ochranný panel, čímž dokáže, že své rádio před zájmem zlodějů chránil. Výrobci automobilů na zabezpečení rádií nadále pracují. Stále víc sázejí na rádia jedinečných tvarů, nebo na přístroje do vozů pevně zabudované, která nelze demontovat. "Rádio pro fabii bylo vyvinuto speciálně pro tento vůz a jeho cena je plně srovnatelná s nabídkou konkurence z prvovýroby," sděluje mluvčí Škody Auto Evžen Krauskopf.

Zloději berou vše

Na otázku, co zloději kromě autorádií ve vozech kradou, kriminalista Vladimír Fischer odpovídá: "Vše, co je vidět." Proto se i pro krátké zastavení vyplatí ukrýt zavazadla do kufru. "Stačí, když se řidič vzdálí na tři minuty, a zloděj zaúřaduje. Prostě - i na krátkou dobu se vyplatí zapnout alarm," radí Vladimír Fischer. Nejvíc se krade v autech ve velkých městech, kde je z čeho vybírat. A navíc nenechavcům nahrává anonymita, kterou by na vesnici nenašli. Žel, výrobcům se zatím nepodařilo zabezpečit auta tak, aby se do nich vykradači nedostali. "Kdysi stačilo vytlačit větrací okénko, později na škodovkách zlodějům nahrávaly čnící kolíky. Auta však mají rozbitná skla, přes která se zloději dostanou dovnitř vždy," shrnuje Vladimír Fischer.

Sklo už není v ohrožení

Když řidič přijde k autu, ze kterého něco hodnotného zmizelo, má volat policii. "Existuje podezření, že se stal trestný čin, a navíc pojišťovna potřebuje k vyplacení náhrady škody z havarijní pojistky policejní protokol," upozorňuje Václav Bálek z České pojišťovny. Jestli se zlodějny souvisící s motorovými vozidly letos někde významně posunou k lepšímu, tak to podle očekávání odborníků bude spočívat v poklesu zájmu zlodějů o čelní skla. "Počet takových krádeží by se mohl snížit na minimum, neboť zloděje přestávají lákat dálniční známky, které je zajímaly ještě nedávno. Od letoška totiž má nálepka dvě části, z nichž tu, která není přilepena na skle, řidič musí mít na cestách u sebe," vysvětluje Květoslava Voglová z pojišťovny Allianz.


ANKETA: Ukradli vám za posledních deset let něco z auta?

autorádio

    563 čtenářů    

čelní sklo

66  čtenářů

zavazadla či povinnou výbavu

335 čtenářů

kryty kol

261 čtenářů

zpětné zrcátko

117 čtenářů

palivo z nádrže

129 čtenářů

anténu

269 čtenářů

stírače

139 čtenářů

kolo nebo rezervu

189 čtenářů

Pramen: iDNES

 

 

Autorádio je v bezpečí jen mimo auto

Autor:Nejčtenější

Nohu z plynu! Policie bude ve středu měřit na každém rohu, víme kde

(Ilustrační snímek)

Policisté budou ve středu 18. dubna měřit rychlost na stovkách míst v celé České republice, která vybrali občané....

Všichni dealeři Opelu dostanou výpověď, jsou málo produktivní

Opel Grandland X

Opel chystá v Evropě rozsáhlou úpravu prodejní sítě. Všichni dealeři dostanou výpověď, týkat se to bude i České...Tesla opět nevyrábí. Musk spí v továrně ve spacáku, zradili ho roboti

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Výroba Tesly 3 opět stojí. Elon Musk věnuje všechen čas tomu, aby jeho automobilka na elektromobily konečně rozběhla...

První Demon je v Česku: 852 koní ho staví na zadní, stovka za 2,3 sekundy

Dodge Challenger Demon

Nejšílenější muscle car současnosti dorazil do České republiky. První tuzemský exemplář osmisetkoňové bestie Dodge...

Kamufláž, která nefunguje: nálepky na SPZ proti radarům jsou vyhozené peníze

Facebookové stránky nabízejí polep na SPZ proti radaru, po osvícení bleskem...

Přelepte, posprejujte SPZ a zákon vás nedohoní. Internet je plný tipů, jak bez rizika zakrýt registrační značku, aby ji...

Další z rubriky

Řidiči hybridů v Praze zaparkují v modrých zónách za stovku ročně

Hyundai Ioniq

Majitelé hybridních aut budou moci v Praze parkovat v placených zónách za 100 korun ročně, stejně jako nyní platí...

I v roce 2040 bude v Německu většina aut na spalovací motor

(Ilustrační snímek)

Ještě v roce 2040 budou v Německu navzdory současnému boomu alternativních pohonů jezdit dvě třetiny aut na spalovací...

Ignorování blokového čištění přijde draho, za odtah dáte až čtyři tisíce

Na čištění komunikací v Praze-Vršovicích upozorňují přenosné dopravní značky....

Stále více majitelů aut v Praze zapomíná přeparkovat své vozidlo při blokovém čištění komunikace. Z informací Technické...

Najdete na iDNES.cz