Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Autosalon v Dillí: žebrající děti a mrtvý pes

  12:00aktualizováno  12:00
Nablýskané kapoty, znuděné modelky a pedantská čistota? Ani náhodou. Na obvyklý obrázek světových autosalonů v Indii rovnou zapomeňte.

Autosalon v Dillí | foto: Jaroslav MašekMF DNES

V den oficiálního zahájení devátého mezinárodního autosalonu připomíná výstaviště v Dillí spíše rozsáhlou stavbu kombinovanou s náboženskou poutí pod širým nebem.

Dělníci, kteří na poslední chvíli připravují stánky jednotlivých automobilek, na svém pracovišti evidentně už několik dní táboří ve dne v noci.

Vedle ohníčků a odpadků se potulují psi a žebrající děti. K cizincům se nejčastěji točí s naučenou otázkou na tělo: Sáhib, money?

Před východem z budovy, v níž mimo jiné vystavuje také MercedesBenz, nechybí ani mrtvý pes.

O to větší šok zažije návštěvník při vstupu do již hotových výstavních ploch. Zatímco na ulici ve štiplavé smogové mlze troubí rikši, rezavé autobusy a pokřikují na sebe motorkáři, uvnitř se blýská svět moderního autoprůmyslu jedenadvacátého století.

Jenže ani v něm není všechno jako na Západě. Nad hlavami návštěvníků i nad automobily a obřími reklamními monitory poletují ptáci.

Ale Indům to zábavu z autosalonu vůbec nekazí, i když je nutné občas vyčistit oblek.

Neobvyklý je také nezájem hostů o jídlo, které automobilky podávají u svých stánků zdarma. Oproti ženevskému nebo pařížskému autosalonu se mezi návštěvníky ani novináři nekoná obvyklý hon na pochutiny všeho druhu.

Naopak. Po výstavišti bloumají hostesky s plnými talíři a marně nabízejí jednohubky. Cizinci, kterých je mezi přítomnými většina, s úsměvem odmítají.

Autoři: ,NejčtenějšíDalší z rubriky

Autofotka týdne: Největší hvězda ohromovala Ženevu už před 55 lety

Chevrolet Testudo

To nadpozemsky krásné, subtilní, elegantní auto všichni okukují na autosalonu v Ženevě s nábožnou úctou. Chevrolet...

Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Vyčistit, přeměřit, zkontrolovat. Až skončí zima, zamiřte do servisu

Ilustrační snímek

Zima se rozhodla na poslední chvíli připomenout, co umí. Motoristé však už začínají spřádat plány na jaro. Po zimní...

Najdete na iDNES.cz