Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Autoškola národa počtvrté: otestuje zvládání krizové situace

aktualizováno 
Předpisy se lidé naučí, takže testy vyplní bez jediné chybičky. Ale když pak mají zvládnout za volantem nějakou krizovou situaci, nevědí, co dělat. Tohle stokrát ověřené tvrzení instruktorů bezpečné jízdy chce v praxi – tedy za pomoci velmi reálně působících prostorových animací – prozkoumat další kolo soutěže Autoškola národa.

Diváci zjistí, jak správně dokážou reagovat a zda by "virtuálně" nepřišli o řidičský průkaz.

Její čtvrtý díl odvysílá Česká televize v přímém přenosu v sobotu 7. dubna od 20 hodin. Ve studiu budou tentokrát proti sobě hrát dvě skupiny diváků reprezentující město a venkov, soutěží však hlavně diváci u televizorů pomocí hlasovacích SMS zpráv.

Na konci pořadu se dozvědí, kolik nasbírali trestných bodů, jestli by takto třeba nepřišli o řidičský průkaz, ale tentokrát hlavně zda reagovali správně v situacích, které je mohou stát zdraví i život.

Kdo projde testem bez "ztráty řidičáku", může v závěrečném losování vyhrát i nový Ford Focus. Automobilka je totiž spolu s dalšími firmami hlavním sponzorem pořadu.

Autoškolu národa mediálně podporuje i MF DNES. V letošním ročníku je poprvé oficiálním partnerem také ministerstvo dopravy a jeho organizace pro bezpečnost silničního provozu BESIP.

Neuškodí osvěžit si povědomí o správném chování

"Vnímáme Autoškolu národa jako vítaný doplněk ke zlepšení chování řidičů. Televize je silné médium a soutěžní forma pořadu je pro diváky velmi přitažlivá. Nikomu, kdo usedá za volant, neuškodí, pokud si jednou za čas osvěží povědomí o správném chování na silnici," říká vedoucí BESIP Ivana Pánková.

Pořad si pochvaluje i šéf českých dopravních policistů Leoš Tržil. "Je dobře, že autoškola národa pokračuje. Je nezbytné pořád vysvětlovat pravidla provozu a upozorňovat na nevhodné chování, radit, jak se vyhnout krizovým situacím. Určitě
bude zajímavé sledovat řidiče z měst a řidiče z venkova. Ačkoli by z hlediska znalostí neměly být mezi nimi rozdíly, předpokládám, že některé situace budou řešit jinak, podle svých zkušeností s jiným provozem," soudí Tržil.

Minule přes milion diváků

Autoškola národa je nejmasovějším testem řidičských dovedností v Česku – přímý přenos třetího dílu sledoval v říjnu 2011 přes milion diváků; stal se tak nejsledovanějším pořadem vysílaným po 20. hodině. Podle průzkumů se na něj dívali hlavně diváci se středoškolským a vysokoškolským vzděláním.

Samotný test – řešení animací reálných dopravních situací v časovém limitu – je rozdělen do tří soutěžních bloků po pěti otázkách. Diváci vybírají vždy ze tří možností, jen jedna je však správná. V letošním velikonočním speciálu půjde
hlavně o reakce řidičů a jejich návyky při řešení krizových situací. Diváci si vyzkoušejí, jak reagovat na srážku se zvířetem, jak se zachovat při dopravní nehodě nebo jak mají reagovat na nehybného člověka na silnici.

"Tentokrát nikomu nepomůže jen to, že ví, jak správně projet křižovatku. Hodit se budou znalosti například z poskytování první pomoci, schopnost rychle se rozhodnout, ale také umění zvládnout smyk na mokré silnici," prozrazuje duchovní
otec pořadu Pavel Buršík z agentury Aimon, která předloni pořad vymyslela a prosadila na obrazovku.

Osvědčení moderátoři pod vlivem a s mobilem

 Pořad bude uvádět tradiční dvojice moderátorů Lucie Výborná a Aleš Háma. Ti už také absolvovali výuku praktické jízdy na autodromu ve Vysokém Mýtě, kde je školitel bezpečné jízdy Jiří Patera učil správnou techniku brzdění, vyhýbání překážce a zvládnutí smyku. Předtočené situace budou vysílány ve studiu na velkoplošné obrazovce.

Moderátoři Autoškoly národa absolvovali výuku praktické jízdy na autodromu ve

"Diváci také uvidí, jak Aleš Háma zvládá řízení pod vlivem alkoholu a jestli se Lucie Výborná stihne vyhnout překážce, když zrovna telefonuje," popisuje zábavné prvky pořadu Buršík.

Autoškola národa v minulých ročnících ukázala, že Češi si zvlášť dobře za volantem nevedou – i když je pravda, že loňské výsledky byly o poznání lepší než při prvním díle vysílaném před dvěma roky.

Nejproblematičtější je najíždění na dálnici

Loni na podzim odpovědělo přes SMS 13,5 tisíce lidí, z nichž se 4 300 "vybodovalo" – pokud by v reálném provozu napáchali tolik přestupků, přišli by o řidičský průkaz. Nejproblematičtější situací se ukázalo být najíždění na dálnici – 23 procent všech hlasujících diváků při něm nedalo přednost autu, které se po dálnici řítilo.

"Nejhorší je nepozornost – auto na dálnici bylo v animaci v zrcátku vidět třicet sekund, ale spousta šoférů ho přehlédla. Vidím to dnes a denně, lidé nesledují provoz kolem sebe," zlobí se Patera.

Dalšími častými chybami bylo loni přejetí železničního přejezdu padesátkou místo třicítkou, nedání přednosti odbočující tramvaji a nezvládnutí situace, kdy provoz na křižovatce řídil policista.

V prvních dvou kolech (v srpnu 2010 a v únoru 2011) byly výsledky diváků ještě horší: "vybodovalo se" celkem 17 800 řidičů.Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Nejlepší auto na světě: nemá střechu a 170 koní pohání zadní kola

Alfa Romeo Spider 2000 vs. Abarth 124 Spider

Každý, kdo se v něm svezl, věděl, že ho nutně potřebuje. Abarth 124 Spider nás uklidnil, že jsou ještě k mání normální...

S tímto Tankem můžete legálně na silnice. Pod kapotou má pekelnou kočku

Rezvani Tank Military Edition

Malosérioví výrobci hledají každou skulinu na trhu. Americká značka Rezvani připravila SUV, které ty ostatní zahalí...

Další z rubriky

Pojízdné vraky i prémiová auta: ukrajinské silnice jsou plné kontrastů

UAZ 3303 Buchanka

Na Ukrajině prakticky neexistuje střední třída. Žijí tam buď boháči, nebo lidé s nízkými příjmy. A tyto rozdíly zrcadlí...

Bílý dům chce levnější a bezpečnější auta, zruší chystané emisní limity

Ford Mustang Shelby GT350

Bílý dům chce zrušit nařízení bývalé vlády Baracka Obamy, které mělo od roku 2020 omezit množství nečistot v ovzduší a...

Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Najdete na iDNES.cz