Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Autoškola od července podraží

  9:48aktualizováno  9:48
Každý, kdo se nyní rozhodl udělat si řidičský průkaz, musí počítat od 1. července s několika novinkami. Testy bude skládat pouze na počítači - a zaplatí za ně o 700 korun víc. Nově bude muset uchazeč předkládat výpis z trestního rejstříku a paradoxně i výpis z karty řidiče, byť v ní nebude mít žádný zápis.

Řidičák vyjde od července dráž | foto: Profimedia.cz

Nápor zájemců o řidičský průkaz zažívají v těchto dnech autoškoly a komisaři, kteří zkoušejí zájemce o řidičské oprávnění. Po prvním červenci se totiž změní podmínky jeho vydávání. A navíc - za řidičský průkaz zaplatí zájemci více peněz.

Zvýšení ceny přinese nový zákon o silničním provozu, který se týká i autoškol. Za absolvování závěrečné zkoušky musí zájemce zaplatit o 700 korun více, než platil doposud.

"Tyto peníze však nepůjdou autoškolám, ale státu," upozornil majitel olomoucké autoškoly Pomatur Ivo Polach. Uchazeči o řidičský průkaz budou navíc nově potřebovat i výpis z rejstříku trestů a výpis z karty řidiče. Za které rovněž zaplatí.

Ministerstvo: Nový systém je spravedlivější
Dosud po budoucích řidičích stát žádný poplatek nechtěl. Náklady na testy se platily z daní. Poslanci nedávno tento systém změnili. "Testy vlastně platili i daňoví poplatníci, kteří autem nejezdí. Teď to bude spravedlivější," míní mluvčí ministerstva dopravy Marcela Žižková.

"Navíc věříme, že poplatek donutí uchazeče lépe se na test připravovat." Pokud někdo řidičské zkoušky neudělá, nebude muset platit znovu celý poplatek. Hradil by pouze tu část testů, z nichž propadl.

V případě písemných zkoušek - přesněji: vyplnění elektronického testu - to bude stokoruna. Jestliže však řidičský adept neprojde při praktických jízdách, zaplatí dalších 400 korun.

Testy prý budou jednodušší
Závěrečný test z pravidel silničního provozu se bude skládat výhradně na počítači, který testové otázky vylosuje. "Měl by to být přínos, protože tento systém nepůjde obcházet," míní Polach, který nové testy ještě neviděl. "Tento čtvrtek k nim budeme mít školení na magistrátu, kde se potom budou i skládat. Testy by prý měly být jednodušší."

"Platí, že ten, kdo bude k závěrečné zkoušce připuštěn po 1. červenci, ji bude skládat podle nového způsobu, tedy písemnou část na počítači," upozorňuje Marcela Žižková. "Zájemci si testové otázky už nyní mohou zdarma procvičovat na http://etesty.mdcr.cz," dodala mluvčí ministerstva dopravy.
 
Každý uchazeč o řidičské doklady dostane po 1. červenci v testu celkem pětadvacet otázek. Pokud dosáhne alespoň třiačtyřiceti bodů, řidičák získá. Maximum, které může v testu dostat, je padesát bodů.

Autoškoly jsou nyní přeplněné
Kvůli poplatku i novému způsobu přezkušování jsou nyní autoškoly přeplněné. Stovky lidí se totiž ještě na poslední chvíli rozhodly skládat zkoušky postaru s papírovými testy. "Obvykle mám tak pět až deset žáků, ale nyní jich je třicet. Zájem je obrovský," uvedl Ivo Polach a dodal: "Kdo teď nastoupí, už stejně do června jít ke zkouškám nestihne."

Stejné je to i v dalších městech. Lidé se totiž bojí, že po 1. červenci dál cena kurzů v autoškolách poroste. Už nyní vyjde získání řidičského oprávnění pro třídu B na sedm až devět tisíc korun - záleží na regionu. "Zájem byl obrovský hlavně v květnu. Teď už je to klidnější, protože lidé vědí, že když se přihlásí, stejně se k testům dostanou až v červenci," řekl PetrWeber z autoškoly Dopravního podniku v Hradci Králové.

Některým zájemcům o řízení naopak nové testy vyhovují. "Jeden z klientů se sám rozhodl přeložit si testy až na červenec. Zkoušel si je na počítači a zjistil, že mu to tak vyhovuje lépe než vyplňování papírů," dodal Weber.

Cena za řidičák

Ceny: Liší se podle regionu - pohybují se od 7000 do 9000 korun za řidičský průkaz B.
Novinky: Od 1. července se testy budou skládat pouze na počítači. Za závěrečný test zájemce ještě navíc zaplatí 700 korun.

Poplatky:
* závěrečná zkouška 700 Kč
* výpis z rejstříku 50 Kč
* výpis z karty řidiče 50 Kč
* opakování závěrečné zkoušky
* jízda 400 Kč
* test z údržby vozidla 200 Kč
* test z pravidel 100 Kč

Autoři:Nejčtenější

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...

Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Škodovky mění naftu za CNG, na obzoru je i plynové SUV

Kompozitové nádrže na zemní plyn pro Škodu Octavii G-TEC

Omlazená Fabia se už bude muset obejít bez dieselového motoru. Zdá se ale, že Škoda chce vedle benzinu vsadit na CNG,...

Další z rubriky

Smeťte si sníh z auta. Za čepici na kapotě hrozí dva tisíce korun

(ilustrační snímek)

Zasněžená a zamrzlá auta komplikují každé ráno výjezd všem řidičům, kteří parkují venku. Prokřehlé ruce a škrábání...

Vyčistit, přeměřit, zkontrolovat. Až skončí zima, zamiřte do servisu

Ilustrační snímek

Zima se rozhodla na poslední chvíli připomenout, co umí. Motoristé však už začínají spřádat plány na jaro. Po zimní...

OBRAZEM: Modelky autosalonu Ženeva. Letos možná naposledy

Hostesky Ženeva

Zářící úsměvy, svůdné pohledy, ladné křivky. Kořením autosalonů bývaly krásné dívky. S tím je konec. Firmy reagují na...

Najdete na iDNES.cz