Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Autovraky: Kam s nimi?

  16:03aktualizováno  16:03
Rozpadající se automobil není v ulicích našich měst nic neobvyklého. Přitom zlikvidovat autovrak není nijak obtížné. Navíc se při tom dá někdy ušetřit i několik tisíc korun. V České republice je několik desítek provozoven, kde je možné nechat zdarma staré auto zlikvidovat.

Kam s ním? Kolikrát už byla tato nerudovská otázka položena? Jan Neruda ve svém fejetonu řešil problém, co se starým slamníkem.

To už dnes nebude takový problém. Jak se ale co nejsnadněji a přitom v rámci zákona zbavit starého automobilu? Ani to není tak těžké. Vstup do Evropské unie se většiny řidičů nijak nedotkl.

Překvapení však může nastat pokud se vydáte na dopravní inspektorát s tím, že chcete z evidence vozidel trvale vyřadit svého plechového miláčka, který už několik let "zraje" na zahradě a čeká, zda ještě někdy bude oživen.

Před vstupem do EU k tomuto úkonu stačilo předložení velkého technického průkazu a osvědčení o registraci vozidla. To už ale téměř pět měsíců neplatí. 

K těmto dvěma listinám je totiž nutné přidat ještě potvrzení o likvidaci autovraku od podniku, který má oprávnění je sbírat a předávat na vrakoviště, případně rovnou likvidovat.

 

I TAK TO JDE S poněkud neobvyklým způsobem likvidace vozů přišla automobilka Dodge. Ti, kteří svůj starý vůz "pohřbili" a ještě o tom napsali esej, mohli vyhrát nový model legendárního křižníku amerických silnic Dodge Magnum... více ZDE
 Hlavním důvodem tohoto nařízení bylo zajistit odbornou likvidaci látek a materiálů, které mohou pro životní prostředí představovat velkou zátěž. "Vozový park v Česku je jeden z nejhorších v Evropě. Průměrné stáří vozidel je 15 až 20 let. Z provozu se jich ročně vyřazuje přibližně 170 tisíc. Přitom jen patnáct procent se odstraňuje nezávadným způsobem," vysvětluje Jindřich Vavrla z firmy ŽDB Bohumín, která se likvidací vraků zabývá.

Vraky končí v ulicích

Kladenský magistrát ročně řeší odtah třiceti vozů z městských ulic. Podobná situace panuje i v Kutné Hoře. "Je to trvalý problém, který řešíme vždy stejně. Vůz bez registrační značky zaevidujeme a výzvu k odklizení vyvěsíme na odstaveném vozidle a úřední desce.

Pokud se o něj do dvou měsíců někdo nepřihlásí, stává se majetkem města," popisuje úřední proces vedoucí odboru dopravy kutnohorského městského úřadu Jaromír Ďoubal. Po uplynutí této doby úředníci vůz otevřou a jeho majitele identifikují podle čísla karoserie. "Na výzvu k odklizení většina vlastníků vraku zareaguje.

Pokud ani pak vozidlo nezmizí, je jim naúčtován poplatek za zábor veřejného prostranství a náklady za odtažení vozu," dodává Ďoubal.

Jak se zbavit vraku
Patero rad

1. Vrak do sběrny
Starý vůz přenechte těm, kteří se jejich likvidací zabývají. Jejich seznam je na internetových stránkách ministerstva životního prostředí. Žádejte potvrzení o ekologické likvidaci. Budete ho potřebovat při vyřazení z evidence vozidel.
2. Vybírejte vrakoviště
Pokud chcete automobil nabídnout vrakovišti, ptejte se na potvrzení o likvidaci vraku. Bez něho nebude možné vůz odhlásit.
3. Prodejce sleví
Pokud kupujte nový vůz, sledujte akce prodejců. Občas i za starý vůz nabízejí slevy při nákupu nového.
4. Na ulici ne
Sundat registrační značku a nechat vůz svému osudu na ulici uprostřed sídliště se nemusí vyplatit. Pokud se úředníkům podaří jeho majitele vypátrat, hrozí mu sankce, která může dosáhnout i desetitisícových částek.
5. Vrak, nebo veterán?
Jste si jisti, že vůz po dědečkovi není historicky cenný? Kontaktujte někoho, kdo se ve veteránech vyzná.

Zadarmo jen kompletní vůz

Přitom zbavit se vraku legální cestou není obtížné. Nejsnazší cesta vede přes sběrny kovového odpadu. Takovýchto provozoven je na území České republiky několik desítek. Jejich seznam lze najít na internetových stránkách ministerstva životního prostředí. "Vrak je k nám potřeba pouze přivézt a mít s sebou především velký technický průkaz. Bez tohoto dokladu vůz nepřijmeme. Poté si ještě zkontrolujeme i číslo karoserie," říká Pavel Liška, vedoucí provozu drtící linky firmy Kovošrot Kladno.

Majitel vozu by však neměl počítat s tím, že v tomto případě obdrží nějaké peníze. Spíše naopak. "Pokud je vrak kompletní, majitel nám nic neplatí. Jestliže chybí například motor, vybíráme částku v řádu několika set korun. Otázka financí je ale věcí každé provozovny," sděluje Liška. Po odevzdání vozu jeho majitel obdrží potvrzení pro úřad, kde bude vůz odhlašovat.

Vraky a vrakoviště?

Další možnost, jak se zbavit autovraku, nabízejí vrakoviště. Je však potřeba si předem ověřit, zda mají potřebná povolení k vydávání potvrzení o ekologické likvidaci vozu. Pravdou ale zůstává, že vrakoviště za vůz většinou zaplatí. "Částka záleží na stáří, typu a množství použitelných náhradních dílů," vysvětluje majitel brněnského vrakoviště Profiscar Jaroslav Novák.

Za autovrak slevu

Stařičký vůz může přinést i úsporu při koupi nového automobilu. Některé automobilky čas od času přicházejí s akcemi, při nichž za vůz určený k likvidaci nabízejí slevy na koupi nového modelu. Například společnost Renault ČR na začátku června odstartovala akci s názvem Zelené srdce Renaultu.

"Majitel starého auta kterékoli značky ho mohl použít k částečné úhradě nového," uvádí tisková mluvčí českého zastoupení automobilky Renault Jitka Skaličková a dodává: "Mohl tak ušetřit až šedesát tisíc korun. Starý automobil pak byl ekologicky recyklován.

Vsoučasné době podobnou akci nabízí Volkswagen. "Klient, jenž nám odprodá městskou dodávku, získá slevu na nákup modelu Caddy ve výši 25 tisíc korun. Nezáleží na tom, zda vykupovaná dodávka bude Ford nebo například Škoda 1203," říká Jan Klíma, mluvčí společnosti Volkswagen Česká republika. *

I TAK TO JDE S poněkud neobvyklým způsobem likvidace vozů přišla automobilka Dodge. Ti, kteří svůj starý vůz "pohřbili" a ještě o tom napsali esej, mohli vyhrát nový model legendárního křižníku amerických silnic Dodge Magnum.

Místa, kde lze nechat odstranit autovrak

Jihočeský kraj

J. Pumperger - autovraky Turovecká A3, Chýnov tel.: 602 261 196

Jihomoravský kraj

Goldmetal Autovrakoviště Strážnice tel.: 608 878 999

Karlovarský kraj

Papos Moříčovská 251, Ostrov tel.: 777 752 458

Královéhradecký kraj

Autovrakoviště Jeníkovice Jeníkovice 30 tel.: 602 455 473

Liberecký kraj

Josef Lojdl Kateřinská 152, Liberec 17 tel: 602 422 211

Moravskoslezský kraj

Marius Pedersen Areál skládky EKO, Chelbičov tel.: 602 651154

Olomoucký kraj

Metalšrot Tlumačov U Zimního stadionu, Prostějov tel.: 577 128 114

Pardubický kraj

Esokovošrot Milheimova 2719, Pardubice tel.: 602 460 999

Plzeňský kraj

Osona holding Slovanská alej 32, Plzeň tel.: 602416214

Praha

Sunex U Elektry 650, Praha 9-Vysočany tel.: 283 920 022

Středočeský kraj

Kovošrot Kladno Kladno-Dříň tel.: 312 685 603

Ústecký kraj

Nord Logistic (Ekobus) Nádražní ul., Litvínov tel.: 425 883 411

Vysočina

Akuservis Cakl Jihlava-Bedřichov tel.: 567 221 207

Zlínský kraj

Metalšrot Tlumačov Staré Město u Uher. Hradiště tel.: 577 929 004


Autoři:


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

VIDEO: Unikátní Lancia po Václavu Havlovi je na prodej, stojí 400 tisíc

Lancia Kappa Václava Havla

Lancia Kappa je přesně to auto, ze kterého si neználci dělají legraci a milovníci italských aut za ní zamáčknou slzu....

První řidičský průkaz získal před 130 lety vynálezce auta Benz

Benz Patent Motorwagen

Německý konstruktér Carl Friedrich Benz se do dějin asi nejvíce zapsal jako vynálezce prvního skutečného automobilu....

Kdo namaloval Porsche 911? Dcera designéra neuspěla s žalobou o miliony

Finální design prvního Porsche 901, později 911. Za cenu menšího místa na...

Zemský soud ve Stuttgartu zamítl žalobu týkající se autorského práva na design Porsche 911. Dcera bývalého šéfdesignéra...

Najdete na iDNES.cz