Fantastické vraky dorazily do Česka, nejvzácnější stál 16 milionů

  • 28
Ivo Smutný se zaradoval, když viděl fotky automobilových klenotů loni nalezené fantastické sbírky. Takový poklad už jinde na světě asi schovaný není. Tři z nich teď uznávaný veteránolog dovezl do Česka.

Ivo Smutný je světová extraliga mezi veteránisty a když bylo jasné, že sbírka zchátralých veteránů, která se našla vlastně náhodou na zámečku George Baillona v západní Francii, bude na prodej, šel najisto. Českým klientům pomohl nakoupit v dražbě tři poklady.

Sbírka šedesáti zubožených automobilových klenotů opuštěná na usedlosti kdysi zámožného podnikatele Rogera Baillona na západě Francie se dražila začátkem února v Paříži na veteránském veletrhu Rétromobile. Do Prahy dorazily tři kousky tento týden. Všechny zůstanou podle Smutného v Česku.

Hispano-Suiza H6B

Jen papírování u francouzských úřadů trvalo měsíc a půl. „Exportní povolení musí schválit francouzská vláda,“ vysvětluje.

Nad slovem vrak se Smutný, který je mimo jiné členem francouzského Hispano-Suiza klubu,  ošívá. „Vždyť je to nádhera, krásný kus ve fantastickém stavu,“ zamilovaně obhlíží ladné tvary. Že klenutý blatník odrezl od prahu, ho nerozhází. „Hlavně je kompletní. Zrenovovat, opravit, nahradit se dá všechno, ale tady víme, jak to vypadá, máme původní kování, detaily, všechno,“ svítí mu oči.

Podle Smutného se dá opravit i motor, jehož hliníkový blok se drolí, jak do něj hlodá vlhkost. „Bude z něj nádherný kousek,“ libuje si. Také stál 580 tisíc eur. Ano, čtete správně, ta hromada rezavého plechu, ohnilého dřeva, puchřící gumy a zteřelé kůže stála šestnáct milionů korun, včetně pavučin.

Ten majestátní auťák, Hispano-Suiza H6B, kterému Smutný láskyplně říká hispánka, byl z celé trojice vůbec nejdražší z vydražených předválečných vozů z Baillonovy kolekce. „Asi jsme ještě nekoupili auto v takovémto stavu za takové peníze. Je to absolutní perla z předválečných aut celé Baillonovy sbírky,“ rozplývá se. Kupé s karoserií od karosárny Million Guiet je podle odborníka jednou z nejhezčích hispánek na světě, zaslouží si tedy dokonalou renovaci.

Hispano-Suiza H6B

Neznalý návštěvník Smutného království v Jinočanech u Prahy, kde jsou tři „české“ kousky na pár týdnů k vidění, asi nepřestane kroutit hlavou. Je to poučná exkurze do světa nejvyšších pater sběratelství aut a restaurátorství.

Nehroutil se, když zubožené vzácné veterány viděl na prvních fotkách? Vždyť laik by to prohlásil jen za hromadu šrotu. „Důležité je, že jsou kompletní,“ vysvětluje. Pro veteránistu je totiž nejdůležitější, aby věděl, jak jednotlivé díly vypadaly pro případné vytvoření kopie.

Hrdý je na modrého krasavce téměř zapomenuté značky Ballot. Model RH3 s třílitrovým řadovým osmiválcem s karoserií od slavného pařížského karosáře Henri Chaprona, vydražil za necelých třicet tisíc eur. „Je to nákup roku,“ libuje si, za jak skvělou cenu byl. Je to opravdová rarita. Ví se asi o šesti dochovaných kusech, ovšem jen jediný je s karoserií Chapron. Zatím se plánuje, že se nepustí do renovace, ale celý ho vyčistí a zakonzervují. Původní zářivě modrý lak rozleští a vyženou pavouky.

Ballot RH3 karoserie Chapron

Firma Ballot, specializovaná na lodní motory i celé lodě, vyráběla auta jen několik let. Automobilovou divizi na přelomu dvacátých a třicátých let odkoupila automobilka Hispano-Suiza.

Třetím kouskem je nádherný voisin se vzácnou karoserií ve stylu art deco od karosárny Louis Gallé. „Avion-Voisin C7 stál 72 tisíc eur,“ uvádí Smutný. Zatím je v plánu auto nechat tak, jak ho našli na Baillonově panství, včetně pavučin, šípkových šlahounů zamotaných do drátěných kol a možná i myší. „Je to jeden z mála dochovaných kusů. Unikátní technicky i svou elegantní karoserií,“ doplňuje odborník na předválečné vozy.

Voisin C7, karosárna Louis Gallé
Voisin C7, karosárna Louis Gallé

Voisin C7 karosárna Louis Gallé

Smutný se pro svého klienta v aukci přetahoval třeba i o úžasný ladný Talbot s karoserií od Saoutchika sežranou z poloviny rzí, který se stal jakýmsi symbolem nalezené sbírky. „Přestali jsme, když jsme se dostali na 1,4 milionu eur, pak už to nedává smysl,“ vysvětluje.

Bájná sbírka

Ivo Smutný prozrazuje, že úplně náhodný objev to asi nebyl. „Mezi odbornou veřejností se tušilo, že by sbírka mohla existovat, nikdo ale nevěděl, kde by mohla být,“ vysvětluje. O tom, že Roger Baillion nashromáždil unikáty nevyčíslitelné hodnoty se však vědělo. Odborníci na vzácná auta myslí, že podobná zapomenutá kolekce už na světě není.