Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bambas: Nechme monarchistických manýrů

aktualizováno 
Zdeněk Bambas, ředitel služby dopravní policie Policejního prezídia ČR

Co vám nejvíce chybí na automobilu současnosti a co se na něm zásadněji podle vás změní do roku 2010?

Auta budou trochu úspornější, trochu ekologičtější, trochu komfortnější, ale k žádné zásadní změně do roku 2010 určitě nedojde.

Kdy se začnou po silnicích běžně prohánět vozy s vodíkovým pohonem a která z technologií zpracování vodíku nakonec zvítězí? Nebo se dočkáme ještě úplně jiného pohonu?

Vozy na vodíkový pohon se začnou hromadně vyrábět v okamžiku, kdy si to cena ropy vynutí a zdůvodní. Tipoval bych, že to nebude dřív než za dvacet let. Do té doby se podaří vypiplat vodíkové pohony do cenově únosné podoby.

V Česku pochází každé druhé prodané auto z továren Škody. Změní se toto silné postavení domácí automobilky v nejbližších letech?

Podíl prodaných vozů Škoda se bude snižovat. O kolik a jak rychle, to si netroufám odhadovat.

Nepřivedou stále ucpanější silnice a dálnice více lidí na vlaková a autobusová nádraží?

Autobusy k silnicím patří. Železnice mi připadá, že automobilům konkurovat nedokáže a že odliv jejích pasažérů bude spíše pokračovat.

Co by mohlo zlepšit současnou situaci na českých silnicích, kde se stává ve srovnání s Evropou nadprůměrné množství nehod a kde často kralují bezohlední piráti, jímž jsou příkladem i řidiči vládních limuzín?

Situaci na silnicích pomůže změnit nový zákon platný od druhé půli roku, chtělo by to také více policistů. O vládních řidičích si nemyslím, že by to byli příklady bezohlednosti, jenom se jejich případnému a celkem výjimečnému selhání věnuje mimořádná publicita. Vztahům mezi lidmi by pomohlo opustit monarchistické manýry. Mám tím na mysli využívání práva přednosti v jízdě kýmkoliv mimo integrovaný záchranný systém.

Jaký trend ve světě automobilů převáží? Auta pro radost, sporťáky, malá městská vozidla, velká auta pro rodinu? Nebo zvítězí "chytrá auta", která spojují všechno dohromady?

Nepřeváží žádný trend, budou se vyrábět auta všech kategorií.

Jakým autem jezdíte vy?

Škodou Octavia.

***

Giugiaro : V autech už chybí jen sekretářka

Opravdovou budoucností je ekologie. Osobně příliš nevěřím využití vodíku jako alternativního zdroje energie v blízké době, protože by to vyžadovalo také změny na politicko-ekonomické úrovni. Předpokládám jeho větší využití až v delším časovém horizontu ...VÍCE

Rinderknecht: Auta se vzdají kudrlinek

Všichni výrobci se budou snažit vytvořit jedinečný, snadno rozpoznatelný design a charakter vozu. Auta se vzdají zbytečných kudrlinek ...VÍCE

 

Blata: Za vzor vezměte motocykl

Situace na českých silnicích vyžaduje velmi schopného ekonomického poradce nebo kouzelníka ...VÍCE

 

Dušek: Zvítězí jednoválce

převáží středoproudařská auta pro rodinu (snad čtyřmístná), ve kterých z 90 % jezdí  obvykle 1 až 2 osoby. Jsou to tzv. jednoválce nebo dvouválce - podle počtu

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Autofotka týdne: Největší hvězda ohromovala Ženevu už před 55 lety

Chevrolet Testudo

To nadpozemsky krásné, subtilní, elegantní auto všichni okukují na autosalonu v Ženevě s nábožnou úctou. Chevrolet...

První elektrické audi dorazí už letos, na silnice míří 250 prototypů

Maskovaný prototyp elektromobilu Audi e-tron

Německá automobilka Audi uvede na konci letošního roku na trh svůj první elektromobil e-tron. Prototyp sportovního...

Najdete na iDNES.cz