Belgická blamáž Michelinu

Pesimista by pomyslel, že dnes už lze věřit málokomu. Když už i bible gurmánů celého světa - Michelinův gastronomický průvodce, musí být s ostudou stažena v 50 tisících exemplářích, je to na pováženou. Dvě hvězdičky pro restaurant, který ještě ani neotevřel.

Belgickou restauraci Ostend Queen předchází dokonalá pověst ještě před otevřením.

V nejnovějším vydání Michelinova gastronomického průvodce, mapujícího gurmánské pozoruhodnosti Beneluxu, totiž obdržela dvě vidličky (ze tří) a ocenění "Bib gourmand", označující dobrý poměr kvality k ceně.

Nikdy ve 105leté historii se inspektorům s mlsnými jazýčky nic podobného nestalo.

Skandál vypukl v Belgii, kde dopisovatel listu Le Soir po oficiálním uvedení průvodce do prodeje odhalil, že v době, kdy šel průvodce do tisku, lahůdky restaurantu ještě nebyly k mání

Deník La Repubblica dodává, že situaci ještě zhoršil šéfkuchař Ostend Queen, když prohlásil, že se ve vydání Michelin-Benelux 2005 objevil na základě doporučení šéfkuchaře jednoho z bruselských restaurantů, který obdržel michelinovy 3 vidličky. Svou roli měly také sehrát dobré vztahy s vedením redakce průvodce, doplňuje La Repubblica.

Padesát tisíc výtisků průvodce bylo staženo z prodeje, na novou verzi budou muset gurmáni počkat přibližně dva měsíce.

Michelinův průvodce restaurací

Michelinův průvodce byl poprvé vydán ve Francii v roce 1900. Zpočátku sloužil k prodeji Michelinových pneumatik řidičům smetánky. Nejprve hodnotil jen francouzské restaurace, dnes už vychází ve 12 zemích Evropy. Celosvětově se prodá 1,5 milionů výtisků ročně, ve Francii jich lidé koupí více než biblí.

Systém hodnocení  michelinova průvodce: jedna hvězdička označuje „velice dobrou restauraci ve své kategorii“, dvě hvězdičky znamenají „vynikající kuchyni hodnou zajížďky“, a tři hvězdičky značí „mimořádně dobrou kuchyni, která stojí za zvláštní cestu.“
Zdroj: gastronews.cz

,