Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Benzin a nafta: kde je nejlevnější?

  12:39aktualizováno  12:39
Nejméně dvakrát týdně už pět let si vychutnává kávu v bistru u benzinové pumpy v Nýřanech na Plzeňsku řidič kamionu Ján Muránský z Banské Bystrice. Důvodem není výjimečná kvalita kávy či povinná zastávka na odpočinek, ale ceny pohonných hmot.

Ty se u zdejší pumpy pohybují v průměru až o dvě koruny níže než u ostatních benzinek podél dálnice. "Je to pro mě vždy poslední zastávka před hranicemi.

Plná nádrž mi vystačí přibližně na dva tisíce kilometrů. Pravidelně se tu zastavuji také při zpáteční cestě," prozradil slovenský řidič.

Čerpací stanice TANK ONO dokonce proslavila městečko Nýřany, ležící přibližně deset kilometrů na západ od Plzně nedaleko dálnice na Rozvadov, mezi řidiči osobních aut i kamionů.

Ti si zprávu o levné naftě předali tak rychlým způsobem, že zanedlouho po otevření pumpy začali místní obyvatelé protestovat proti průjezdu desítek kamionů denně.

Nýřanská radnice tedy vjezd do města omezila, a řidiči se proto k pumpě musí vracet z dalšího výjezdu. Řidičům však tato šestikilometrová zajížďka nevadí, protože levnější pohonné hmoty jim za rok ušetří desetitisíce korun.

"Při stovkách a tisících kilometrů, které najezdíme, to je opravdu velmi zanedbatelná vzdálenost. Týdně zaplatím za naftu o tisíc korun méně, což je za rok více než padesát tisíc korun. Patrné je to hlavně po našem vstupu do Evropské unie, protože teď můžeme převážet přes hranice plnou nádrž, dříve bylo povolených jen dvě stě litrů. A to je opravdu na výdajích za pohonné látky znát," vypočítává Muránský.

Původní jeden objekt s několika stojany a myčkou museli majitelé kvůli neustálým dlouhým frontám rozšířit. Stará stavba dnes slouží pouze pro osobní automobily, další pumpu s obrovským parkovištěm a restaurací využívají řidiči kamionů.

Přesto i teď fronty kamionů často lemují příjezdovou silnici. "Večer tu bývá úplně plno. Je tu veškerý servis, který potřebujeme, a navíc levná nafta," říká slovenský řidič. Místní benzinka vsadila na nízké marže a velké objemy prodaného paliva, i když se občas objevují hlasy o jeho nižší kvalitě. "Někdy to slýchám, ale příliš tomu nevěřím. Za pět let, co sem jezdím, jsem neměl vůbec žádné problémy," říká Ján Muránský.

Společnost TANK ONO má celkem pět čerpacích stanic v severozápadních a západních Čechách. Podle průzkumu MF DNES jsou v tuzemsku levnější pouze tři velmi malé čerpací stanice, jinak jsou benzín i nafta od této firmy ty nejlacinější v zemi. Litr naturalu nyní stojí u firmy ONO méně než 25 korun, což jiné sítě nenabízejí.


Kde je v krajích nejlevnější benzin a nafta
(v korunách za litr, abecedně řazeno, údaje k 26. 7

Jižní Čechy

Jižní Morava

Karlovarský kraj

Královéhradecký kraj

Liberecký kraj

Moravskoslezský kraj

Olomoucký kraj

Pardubický kraj

Plzeňský kraj

Praha

Střední Čechy

Ústecký kraj

Vysočina

Zlínský kraj

Autoři:


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Další z rubriky

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Elektropohon a autonomní řízení změní vzhled aut, říká slovenský designér

Vedoucí designér interiérů škodovek Peter Olah

Jako obor s krátkou historií, ale rozhodně velkou budoucností vnímá automobilový design jeho přední slovenský...

Najdete na iDNES.cz