Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Benzin je drahý. Sundejte rakev a místo vyhřívání se líp oblečte

aktualizováno 
Průměrné ceny benzinu i nafty se už stabilně usadily nad 36 korunami. Ceny žene vzhůru dražší ropa a slabá koruna, zdražování bude pokračovat i příští týden. Šetřit palivo není složité, základní pravidla zvládne každý. Německý autoklub ADAC vyzkoumal nové fígly.

Střešní box zvedne spotřebu klidně o dva litry. | foto: ADAC

"Střešní box vozte jen tehdy, když jej opravdu potřebujete," radí jeho odborníci, kteří pátrali po zbytečných žroutech benzinu. A zjistili, že auto s "rakví" na střeše vypije až o dva litry paliva víc než bez ní. Jezdit s ní tedy po návratu z hor ještě čtrnáct dní do práce není dobrý nápad. Kromě toho ještě riskujete, že vám ji ukradnou.

Žrouty drahého paliva jsou také elektrospotřebiče na palubě. Typicky vyhřívání, ať už zadního okna, volantu nebo sedadel. Z nádrže odeberou klidně další litr navíc. Vyhřívaná sedadla nezapomínejte vypínat, úplně nejhorší je, když topí naprázdno.

Rychlokurz úsporné jízdy

Místo brzd a plynu používejte mozek – více čtěte zde

"Kdo jezdí zbytečně dlouho se zapnutými předními i zadními mlhovými světly a počasí se mezitím umoudřilo, spotřebovává 0,2 litru paliva navíc," cituje Petr Buček, šéfredaktor specializovaného magazínu AutemBezpečně výsledky měření.
 
"Svůj podíl nese také zatížení auta. Sto kilogramů zavazadel znamená nárůst spotřeby o 0,3 litru," dodává.

Odpusťte si také předehřátí auta před vyjetím. Zaprvé se motor běžící na volnoběh moc nerozehřeje, zadruhé vás nepochválí sousedi, kterým čmoudíte pod nos a zatřetí autoklub spočítal, že za čtyři minuty spotřebuje auto 0,14 litru paliva.

ADAC ještě přidává tipy, jak šetřit s nohou na plynu. Třeba řadit vyšší rychlostní stupeň je dobré co nejdříve. ADAC naměřil, že když jedete v obci padesátkou na trojku, spotřebujete klidně o litr paliva víc, než když zařadíte pětku. Většina nových aut má převodovky odstupňované tak, že se pětce na převodovce a nízkým otáčkám vzpouzet nebude.

Kam až zajet pro levný benzin

Spočítejte si, jak daleko má cenu jet k levné benzince - tabulka ke stažení


A pak přichází tradiční nešvary, kterými se o palivo okrádají sami řidiči. Pro úspornou jízdu je třeba jezdit plynule a ne stylem brzda-plyn. Zkontrolujte si také tlak vzduchu v pneumatikách.

Snížit spotřebu paliva umožňují podle ADACu také nové technologie. Třeba start-stop systém, který vypíná motor při postávání v koloně a na semaforech sníží odběr paliva z nádrže ve městě o deset procent.
NejčtenějšíDalší z rubriky

Překvapení testu letních gum: lacinější předčily ty prémiové

Test letních pneumatik 2018

Levnější neznamená horší. Tak lze jednoduše shrnout letošní test letního obutí od evropských autoklubů. Testem prošlo...

Černobílá krása analogu. Moderní autosalon čočkou prastarého fotoaparátu

Autosalon Ženeva 2018

Skoro čtyřicet let starý fotoaparát Plaubel Makina si vzal letos na autosalon do Ženevy Petr Uher. Vznikly z toho fotky...

Policie shání 2500 aut. O vítězi rozhodne spotřeba, nechá ji sama změřit

Ilustrační foto

Policie ČR vypsala obří tendr na dodávku 2500 nových osobních vozů. Chce jednoho dodavatele, připraveno má až dvě a...

Najdete na iDNES.cz