Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Benzinové stanice nabízejí i neschválené výrobky

  12:16aktualizováno  12:16
- Při porovnávání jednotlivých čerpacích stanic redaktoři zjistili, že více než polovina navštívených benzinových stanic prodává zboží bez homologace a českých návodů opravdu ve velkém. Až na výjimky se alespoň jeden nevyhovující produkt našel úplně všude.
A jak ukazuje praxe a zkušenosti motoristů, některé tyto výrobky mohou zapříčinit dopravní nehodu. Nejčastěji jde o potahy volantů, které prokluzují, novinkou v neschváleném sortimentu jsou rádoby sportovní nástavce na pedály.
"Z vlastní zkušenosti vím, že nástavce na pedály mohou sklouznut," říká Tomáš Fryc, majitel sportovního vozu Honda. "Když se to stane u pedálu plynu, tak to relativně není problém, když je to ale na spojce nebo na brzdě, pak je riziko značné." Neschválené sportovní pedály se přichycují k těm původním jen šesti nebo čtyřmi krátkými pásky z měkkého plechu, které se okolo nich jednoduše ohnou. Časem by se ale pásky mohly uvolnit.
Tajemník Sdružení importérů součástí automobilů, servisní a garážové techniky Miroslav Brůžek tvrdí, že náhradní díly a doplňky je nejlepší nakupovat ve specializovaných prodejnách. "Burzy a čerpací stanice jsou nejčastějším zdrojem neschválených a nevyhovujících náhradní dílů a doplňků," domnívá se Mirosalv Brůžek. Josef Pokorný z ministerstva dopravy a spojů nabádá řidiče k lepší obezřetnosti při nákupu: "Vyhláška číslo 102 stanovuje všechny náležitosti. Při nákupu by si měl motorista ověřit, zda díly a doplňky nesou znak výrobce, typ výrobku a schvalovací značku. A je jedno, zda je motorista kupuje v renomovaném servisu, nebo na čerpací stanici." Přesto některé benzinky prodávají zboží neoznačené. Paradoxně vedle některého výrobku, který nese přelepku "Použití výrobku ve vozidlech na území ČR je v rozporu s vyhláškou MD č. 102", často nabízejí ten samý od jiného výrobce bez jakéhokoliv označení.
Některé čerpací stanice se ale prodeji pochybného sortimentu náhradních dílů vyhýbají. "Nechci si přidělávat starosti s nějakými inspektory," říká Milan Řezník, provozovatel soukromé čerpací stanice. "Navíc o podobné zboží není zas až tak velký zájem, a tak všechny obchodní zástupce odmítám." Právě provozovatelé a nájemci čerpacích stanic určují, jaké zboží budou ve svých obchodech nabízet. Nedá se tedy jednoznačně říct, že některá síť čerpacích stanic má nevyhovující sortiment a jiná nikoliv.

Neschválené nástavce na pedály jsou nebezpečné - mohly by při jízde sklouznout a zapřičinit nehodu.

Autor:Nejčtenější

Nohu z plynu! Policie bude ve středu měřit na každém rohu, víme kde

(Ilustrační snímek)

Policisté budou ve středu 18. dubna měřit rychlost na stovkách míst v celé České republice, která vybrali občané....

Všichni dealeři Opelu dostanou výpověď, jsou málo produktivní

Opel Grandland X

Opel chystá v Evropě rozsáhlou úpravu prodejní sítě. Všichni dealeři dostanou výpověď, týkat se to bude i České...Tesla opět nevyrábí. Musk spí v továrně ve spacáku, zradili ho roboti

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Výroba Tesly 3 opět stojí. Elon Musk věnuje všechen čas tomu, aby jeho automobilka na elektromobily konečně rozběhla...

Kamufláž, která nefunguje: nálepky na SPZ proti radarům jsou vyhozené peníze

Facebookové stránky nabízejí polep na SPZ proti radaru, po osvícení bleskem...

Přelepte, posprejujte SPZ a zákon vás nedohoní. Internet je plný tipů, jak bez rizika zakrýt registrační značku, aby ji...

Tesla Model S je méně ekologická než diesely, ukázala analýza ADACu

auto, spaliny, diesel (ilustrační snímek)

Německý autoklub se ve svém aktuálním testu nesoustředil jen na emise, které vznikají při provozu, ale i na výrobu...

Další z rubriky

Tesla opět nevyrábí. Musk spí v továrně ve spacáku, zradili ho roboti

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Výroba Tesly 3 opět stojí. Elon Musk věnuje všechen čas tomu, aby jeho automobilka na elektromobily konečně rozběhla...

Ignorování blokového čištění přijde draho, za odtah dáte až čtyři tisíce

Na čištění komunikací v Praze-Vršovicích upozorňují přenosné dopravní značky....

Stále více majitelů aut v Praze zapomíná přeparkovat své vozidlo při blokovém čištění komunikace. Z informací Technické...

Všichni dealeři Opelu dostanou výpověď, jsou málo produktivní

Opel Grandland X

Opel chystá v Evropě rozsáhlou úpravu prodejní sítě. Všichni dealeři dostanou výpověď, týkat se to bude i České...

Najdete na iDNES.cz