ANALÝZA: Škoda má rozvážného šéfa pro éru frajeření

  10:24aktualizováno  10:24
SUV nejsou zrovna racionálním druhem aut, zákazníci je ale chtějí. Škoda se tedy musí přizpůsobit. Šéf značky Bernhard Maier vrací do Boleslavi do hry elektromobilitu a přemýšlí o samořiditelných autech. „Bude to rychlejší, než myslíme,“ předpovídá. Brzy však bude muset řešit problémy s kapacitou výroby.

Skica konceptu nového velkého SUV značky Škoda | foto: Škoda AutoiDNES.cz

Fanfaronského kovboje Winfrieda Vahlanda, který Škodu nasměroval k růstu a velkým cílům, zastoupil před čtyřmi měsíci realisticky smýšlející praktik Bernhard Maier.

Vahland (mimochodem, dodnes bydlí v Praze, kde má trvalé bydliště a v Mladé Boleslavi je častým hostem) jako korunní princ předchozího vedení koncernu VW uměl v rámci skupiny leccos vyhádat a obhájit. Usměvavý, charismatický, komunikativní a přívětivý Maier bude podle všeho o něco umírněnější. Maier ovšem tvrdí, že v rámci koncernu VW jsou jednotlivé značky tak nezávislé, jak je to jen možné.

Bernhard Maier, předseda představenstva společnosti Škoda Auto

Bernhard Maier, předseda představenstva společnosti ŠKODA AUTO

Cíle nemá ale o nic menší a lehčí než jeho předchůdce. Do Škody přišel ve chvíli, kdy nastává její přerod. Tradiční hodnoty, které lidé u aut hledají jako zrychlení, rychlost a zvuk motoru, se podle Maiera posunou jinam. „Auta budou autonomní, tichá, bezemisní, komfortní, bezpečná. Lidé možná budou trávit více času v autě než dnes, ale nebudou je řídit. Kdy to přijde, ale nevíme,“ popisuje. Chce na to ale Škodu připravit.

Škoda Super Combi:

Kormidlo se pootočí

A naznačuje změnu směru. Škodovka je podle Maiera racionální, funkční, prostorná, nabízí dobrý poměr ceny a výkonu (value for money) a je „simply clever“ - nabízí tedy chytrá jednoduchá řešení, která zákazníci ocení. Nový šéf chce ovšem značku posunout k větší emocionalitě, atraktivitě. Má být otevřenější k inovacím a stavět na designu. Škoda čerstvě odkazuje směřování svého designu ke kubismu v české architektuře. Což je geniální tah. Tento architektonický směr je světovým unikátem a tým Jozefa Kabaně k němu našel u svých výtvorů přímou vazbu. Lomené ostré prolisy na karoserii superbu jsou toho důkazem.

Škoda Superb Combi
Škoda Superb třetí generace

Podle Maiera Škoda nyní chystá svou strategii do roku 2025. Počítá s tím, že auto bude stále nejdůležitějším dopravním prostředkem i symbolem statusu a způsobem vyjádření. Očekává ale, že vývoj přinese tišší auta bez emisí i vozy schopné jízdy bez pomoci člověka (autonomní auta se testují v reálném provozu i v Česku - čtěte zde). „Automatizace řízení bude určitě větší než dosud. Ale je otázkou, zda budou už běžné samořiditelné vozy,“ podotkl.

V plánu hrají důležitou roli vozy kategorie SUV, ale také ekologické vozy. „Máme teď nejatraktivnější modelovou paletu. Ikona je octavie, vlajková loď superb a novým milníkem je právě nové SUV,“ říká Maier. Nový model představí automobilka na podzim, předtím jeho tvary ukáže na konceptu VisionS příští týden na autosalonu v Ženevě.

Škoda Superb Black Crystal

Škoda Superb Black Crystal

„Poptávka po superbu předčí očekávání,“ libuje si. Škodovka ale začíná mít potíže s kapacitou. V Česku je automobilka na limitu možností. Podle Maiera se snaží uvolnit pro superb kapacity v Kvasinách. Právě kapacitní omezení továrny v Polsku pravděpodobně stály za náhlým koncem projektu nové generace Škody Roomster těsně před uvedením na trh (čtěte tady). Model se měl vyrábět společně se svým dvojčetem Volkswagenem Caddy. Vše tedy směřuje k tomu, že další modely už budou vyráběné mimo Česko. Některé modely by tak třeba mohly najít azyl ve španělské fabrice Seatu, která jede na půl plynu.

Ofenzíva SUV

V Boleslavi dnes začíná hlavně ofenziva SUV. Tato mánie ovládla celý svět a třeba Číňané jsou pseudoterénními auty doslova posedlí. V příštích letech dorazí hned tři nové: letos velké SUV (má 680litrový kufr - čtěte více), kterému Maier zatím stále říká interním označením A plus, Kodiaq, příští rok nový yeti a pak ještě jeden menší model. Plus provedení velkého SUV (A plus alias Kodiaq) pro Čínu ve verzi kupé. Několik měsíců už se v rámci společného podniku s čínským partnerem (joint-venture) také chystá crossover speciálně pro tamní trh, čeká se ale, že tento model zamíří i do Evropy. Dřív než za čtyři až pět let na silnici nevyrazí. Více o plánech Škody čtěte zde.

Nejrychleji rostoucí typ vozů na evropském trhu má podle šéfa Maiera velkou budoucnost. „SUV ofenziva je výhybka vedoucí značku do budoucnosti,“ říká. „Lidé tato auta chtějí, cítí se v nich bezpečněji,“ vysvětluje. Některé značky už svou nabídku modelů téměř kompletně přestavěly na paletu SUV, například Nissan nebo Subaru. Naopak na ústupu jsou MPV, které právě SUV vytlačila.

Škoda VisonS

Škoda VisonS

Maier vrátí do Mladé Boleslavi téma elektromobility, prý pro tu fascinaci zákazníky jízdními výkony aut na elektřinu. Na druhou stranu uznává, že poprávka po nich je tlačená uměle legislativními kroky. Maier zopakoval, že prvním hybridem u Škody bude do konce tohoto desetiletí superb současné generace. Poté by měly následovat i čistě elektrické vozy.

Elektrifikace modelů se v rámci koncernu VW v předchozích letech lehce zbrzdila. Flotila elektrických octavií uvedená do testovacího provozu v roce 2012 (čtěte zde) nedostala pokračování v návazném projektu. Koncept velkého SUV Škody bude mít v Ženevě hybridní pohon (s bateriemi, které bude možné dobít ze zásuvky - plug-in). Do sériové výroby se má dostat až později. K elektromobilům bez doplňku spalovacího motoru je ale Maier zatím ještě skeptický: podle něj zásadní průlom nastane až ve chvíli, kdy baterie běžně zvládnou dojezd auta nad 400 kilometrů a bude připravená infrastruktura. Čas na elektrické škodovky ale podle něj přijde.

Jeho velkým tématem jsou moderní systémy, které dnes do aut přicházejí. Autonomní řízení je z jeho pohledu budoucnost. „Automobilismus prochází evolucí směrem k digitalizaci a výroba k průmyslu 4.0 (čtvrtá průmyslová revoluce spočívající v automatizaci a digitalizaci výroby - více čtěte zde),“ popisuje Maier, který u vesla Škody oslavil v únoru sto dnů ve funkci. Konkurence se podle něj začíná odehrávat hlavně na poli technologií, které do aut vstupují. Maier očekává větší nabídku v oblasti infotainmentu. „Z auta bude pojízdná kancelář,“ shrnuje.

Projevuje se to i na prezentacích automobilek na světových výstavách. Je vidět odklon od klasických autosalonů k veletrhům spotřební elektroniky. Výrobci aut se tak dnes prezentují s novinkami na veletrhu CES v Las Vegas nebo aktuálně na výstavě mobilních telefonů v Barceloně (zpravodajství z MWC sledujte zde).

Fotogalerie

Maier uvedl, že firma nemůže pokrýt všechny segmenty aut, tím v podstatě i naznačil, že návrat do kategorie MPV po ukončení výroby roomsteru nechystá. „Je třeba si dát pozor a nevyrůst moc rychle, Je chybou růst příliš rychle, i když jste úspěšný,“ potvrzuje, že je zastáncem uvážených kroků. A udržitelného růstu. Prostor pro vylepšení ovšem vidí: „Je to diamant, který se dá ještě dobrousit.“ Mírní ovšem nadšení těch, kteří chtějí vidět ve Škodě světového technologického leadera: „Škoda nemusí mít vše jako první.“ Důležité podle něj je, aby dané řešení bylo funkční.

Jedním ze stavebních kamenů má být tradice jedné z nejstarších automobilek světa. Maier je fascinován loajalitou zákazníků značky. Šedesát procent majitelů škodovek si je jde koupit znovu, to je víc než u ikonického Porsche (58 procent). Dobrým základem je také pozice na domácím trhu. „Od roku 1936 je leaderem českého trhu. Neznám žádnou jinou automobilku na světě, která by jeden trh opanovala bez přestávky na takovou dobu,“ říká. Uvádí také, že Škoda je v rámci Evropy na vrcholu prodejů v kategorii kombíků s pohonem 4x4.

Ke vstupu značky do Ameriky se vyjadřuje zdrženlivě stejně jako jeho předchůdce. „Nevylučuji nic, přeci jen je to 25 procent světového trhu, není to ale naše priorita.“ V úvahách nevynechává ani Afriku: „Čeká se, že v příští dekádě se zdvojnásobí střední třída, která chce právě taková auta, jako je A plus.“

Rád poslouchá šestiválec

Škoda Superb V6

Škoda Superb V6

Maier je ale stále hlavně milovník aut. Původem vyučený automechanik s pěti dětmi přišel do Boleslavi od Porsche (byl členem představenstva odpovědným za marketing a prodej). Moc takových šéfů automobilek nebude: podle informací iDNES.cz kvůli Maierovi museli ve Škodě najít superb předchozí generace s benzinovým šestiválcem. Upřímně, žádný velký zázrak ten motor VR6 (lidově řečený „veruna“) není, ale stále je to šestiválec, který dnes v této kategorii aut už v Evropě skoro nenajdete. Atmosferický šestiválcový benziňák s nekonvenční „řadově-vidlicovou“ konstrukcí okouzlí uvolněným kultivovaným projevem, přirozenou silou, charakterem a hlasem (test čtěte zde). A taky slušnými výkony. Na cesty mezi Boleslaví a pražským Smíchovem, kde bydlí, tak vyžaduje auto, které Škodovka už rok nevyrábí. Čtyřválce a hlavně diesely prý neposlouchá zrovna rád.

To by mohla být dobrá zpráva. Sporťáku jako porsche se v podání Škody určitě nedočkáme. Spíš by Škoda mohla být jednou z těch, která pro superb a další modely opět dostane šestiválec, “veruna“ totiž podle všeho vstává ve vývojových kancelářích koncernu VW z mrtvých (více tady).

Nejčtenější

Kopecký: Čeští řidiči jsou šílení. A začíná to v autoškolách

Automobilový závodník Jan Kopecký na tiskové konferenci továrního týmu Škoda...

Tovární jezdec Škody Motorsport Jan Kopecký je nejlepší český automobilový jezdec současnosti. Míní, že čeští řidiči...

Elektroauta také lžou o spotřebě. Test odhalil obrovské rozdíly

Nová generace elektromobilu Nissan Leaf

Německý ADAC podrobil 11 nejrozšířenějších elektromobilů standardnímu testu spotřeby. A ukázalo se, že jestli bylo pro...

Test kamer do auta: opravdu dobrá není žádná

Test kamer do auta

Německý automotoklub ADAC a časopis pro počítačovou techniku c’t testovaly devět palubních kamer. Výsledek: sedm z...

Se sluchátky na uších a mobilem v ruce ohrožují sebe i dopravu

Sluchátka

Pouliční jev dnešní doby: nesledují provoz, bezduše přecházejí ulici nebo koleje bez toho, aniž by se rozhlédli....

Kodiaq RS poprvé naživo v Česku. Je to nejdražší škodovka

Návštěvníci si prohlížejí automobil Škoda Kodiaq RS na výstavišti v Lysé nad...

V Lysé nad Labem právě začal třídenní autosalon Kola 2018. Při slavnostním zahájení festivalu byl veřejnosti poprvé v...

Další z rubriky

Jeskyně i tráva ve větru. Prohlédněte si nejkrásnější parkoviště světa

Cliniques Universitaires Saint Luc (Belgium)

Parkovali jste někdy v jeskyni, designovém parkovacím domě ozdobeném krajkou nebo tisíci plátky hliníku, který si hraje...

OBRAZEM: Závodní Porsche 911 cestuje na závody letadlem

Nakládání 28 automobilů Porsche 911 GT3 Cup do letadla Boeing 747-400 F

Podívejte se na unikátní transport osmadvaceti vozů Porsche, které musely přeletět oceán ze Stuttgartu do Mexico City....

VW plánuje zvýšit výrobu elektromobilů v Německu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Německý automobilový koncern Volkswagen možná rozšíří výrobu automobilů na elektrický pohon v Německu, aby vytížil své...

Najdete na iDNES.cz