Řidiči neznají pravidla jízdy po kruhovém objezdu. Zopakujte si je

Zdá se to až neuvěřitelné, ale podle španělského výzkumu údajně dokonce dva ze tří řidičů nevědí, jak správně a bezpečně projet kruhovým objezdem. Přitom právě na vjezdech na kruhový objezd se stává velké množství nehod. Pravidla jsou jednoduchá: používejte blinkr, dejte přednost cyklistům a zvolte vhodný jízdní pruh pro zamýšlený výjezd.

Kruhové objezdy výrazně zvyšují bezpečnost, a pokud jsou vhodně navržené, vylepšují propustnost křižovatky. Jejich hlavním úkolem je zpomalit všechna projíždějící auta, aby jejich případný střet proběhl v malých rychlostech a aby v místech, kde se kříží komunikace, byla doprava plynulá.

BEZPEČÍ

  • Díky kruhovým objezdům se podle jedné ze studií v USA snížila nehodovost o 39 procent, počet těžce zraněných o 76 procent, počet usmrcených až o 90 procent.
  • Dalším významným benefitem bylo, že se současně výrazně snížilo zdržení vozidel projíždějících zrekonstruovaným místem, a to až o 75 procent.

Na celém světě je neuvěřitelné množství různých kruhových objezdů, ale všechny mají jednu věc společnou: v řidičích často vyvolávají rozpaky. Podle průzkumu, který uskutečnila společnost AXA ve Španělsku, dva ze tří řidičů nevědí, jak správně řídit na kruhovém objezdu: tedy kdo má přednost v jízdě, v jakém jízdním pruhu mají jet nebo kdy je nutné zapnout blinkr.

Španělská automobilka Seat proto vyrukovala s jednoduchým návodem, který váhajícím oživí základní pravidla platná na kruhovém objezdu.

Vjíždějte pomalu

Podle společnosti AXA dochází ve Španělsku k víc než polovině dopravních nehod (přesně 54 procent) při vjezdu na kruhový objezd. Pravidlo číslo jedna tedy je: před kruháčem zpomalte. Je to křižovatka, vjíždějte na ni pomalu. V případě cestování v zemích, kde se jezdí na opačné straně, jakými jsou Velká Británie, Irsko nebo Austrálie, si pamatujte, že se vjíždí a vyjíždí vlevo.

Pravidlo číslo dvě – snad nejzásadnější: auta (cyklisté) na kruhovém objezdu mají vždy přednost. „Je-li řidič na pochybách, zda má dostatek času pro bezpečný vjezd na kruhový objezd, doporučují dopravní experti počkat, dokud nebude možné manévr uskutečnit bez rizika nehody,“ radí automobilka.

V Česku jsou kruhové objezdy s více jízdními pruhy méně časté, ale v zahraničních metropolích na ně narazíte téměř s jistotou. Pokud jste úspěšně vjeli na kruhový objezd, snažte se mezi pruhy přejíždět co nejméně a zbytečně tam nekličkovat.

Pokud před křižovatkou jedete v jednom pruhu a v jednom pruhu z kruháče také vyjíždíte, pravidla jsou jasná. Je však dobré připomenout, jak je to v případě, že do kruhového objezdu vede dva a více jízdních pruhů. „I při jízdě v úseku se dvěma pruhy před kruhovým objezdem a na něm platí pravidla silničního provozu pro jízdu v jízdních pruzích. Čili je třeba ctít zásadu, že z levého pruhu před kruháčem se zařadím do levého pruhu na něm. Obdobně je tomu při jízdě v pruhu pravém,“ doplnil dopravní expert Roman Budský z Platformy Vize 0.

V Česku se v případě vícepruhových kruhových objezdů snaží držet více řidičů v pravém pruhu, a to i když odbočují až na posledním možném výjezdu z něj. Nedostatečné využívání levého pruhu v kruhovém objezdu však snižuje jeho kapacitu, projet přes něj může mnohem méně aut, než pokud by řidiči naplno využili oba pruhy. „Toho si jsou vědomi v zahraničí. V řadě zemí proto platí zásada, že čím později z kruhového objezdu odbočuji, tím více k jeho středu najíždím – tak tomu je např. ve Francii, Velké Británii či na Kypru,“ doplnil Roman Budský.

„Nyní se všeobecně pro vyšší bezpečnost jízdy doporučuje držet se vnějšího okraje kruhového objezdu a přejíždět co nejméně mezi jízdními pruhy. Pokud však máte v plánu udělat otočku o 180 stupňů nebo míříte k nejvzdálenějším výjezdům, měli byste použít jízdní pruhy na vnitřní straně,“ doplňují odborníci Seatu.

V kruhu nezastavujte

Kdo má přednost při jízdě na kruhovém objezdu? Vždy auto ve vnějším pruhu. Pokud je jízdní pruh, do kterého se snažíte přejet, už obsazený, v žádném případě nezastavujte. „Pokud řidič zastaví vozidlo a čeká, až se udělá potřebná mezera, vytvoří pro za ním jedoucí řidiče neočekávanou a často špatně viditelnou překážku, což může snadno vyústit ve vzájemnou kolizi,“ upozornil Budský.

Sledujte značení!

Pokud je před kruhovým objezdem umístěná dopravní značka – Dej přednost v jízdě nebo Stůj, dej přednost v jízdě (takto značená je většina objezdů v Česku), musí řidič dát přednost v jízdě všem vozidlům, jezdcům na zvířatech i cyklistům nacházejícím se na okružní křižovatce.

Pokud na příjezdových komunikacích do kruhového objezdu nejsou tyto značky osazeny, platí přednost zprava.

Pokud tedy u značky kruhový objezd není značka upravující přednost (trojúhelník nebo stopka), platí přednost zprava. Ten kdo po objezdu jede, dá přednost těm, co na "kruháč" vjíždějí. Narazit na takové objezdy můžete například ve Francii.

Správným řešením není ani zběsile se cpát mezi auta vpravo, ale v dané situaci dát si ještě jedno kolečko, včas přejet do pravého pruhu a v plynulém tempu z něho odbočit. Pak teprve může řidič bezpečně vyjet. „Současně musí pamatovat na to, že z pruhu do pruhu může přejet jen v případě, že nejen neohrozí, ale ani neomezí jiného řidiče v něm jedoucího,“ připomíná Budský.

Blikejte s rozumem

Při vjezdu na kruháč ukazatel změny směru nespouštíte, ale pokud chcete z kruhového objezdu vyjet, je třeba blinkr zapnout.

PRAVIDLO

  • Řidič vjíždějící na kruhový objezd označený dopravními značkami "Kruhový objezd" společně se značkou "Dej přednost v jízdě!" nebo "Kruhový objezd" společně se značkou "Stůj, dej přednost v jízdě" musí dát přednost v jízdě vozidlům a jezdcům na zvířatech jedoucím po kruhovém objezdu a organizovanému útvaru chodců a průvodci vedených a hnaných zvířat se zvířaty jdoucími po kruhovém objezdu.
  • Tedy při vjíždění na kruhový objezd je třeba pamatovat na povinnost dát přednost v jízdě.

„Při vjíždění na kruhový objezd a také při jízdě po něm řidič nedává znamení o změně směru jízdy. Vlastně by nedávalo smysl. Na kruhový objezd můžeme vjíždět jen v jednom směru, blinkr by tak byl zbytečný. I při vlastní jízdě po kruhovém objezdu by bylo zbytečné současně blikat,“ připomněl expert na bezpečnost Roman Budský z Platformy Vize 0.

Dodal, že u výjezdu je blinkr naopak nutný. „Možných výjezdů bývá několik, řidič tedy musí před tím správným dát ostatním účastníkům silničního provozu najevo, že právě tudy bude kruháč opouštět.“ Stejně tak je potřeba upozornit na změnu směru, pokud řidič v rámci kruhového objezdu přejíždí z jednoho pruhu do druhého.

Technologie u nových aut zlepšují viditelnost ukazatelů směru, tvrdí Seat. Její model Tarraco je vybavený dynamickými ukazateli směru, tedy světelné segmenty se u nich rozsvěcují postupně od vnitřního okraje k vnějšímu. Podobné řešení „tekoucích směrovek“ využívá stále více značek, včetně nových škodovek.

„Řidiči díky tomuto pohybu světla mnohem lépe vnímají směr jízdy vozidla, což je významný příspěvek k bezpečnosti silničního provozu,“ vysvětlila vedoucí vývoje elektronických systémů, osvětlení a jejich testování Seatu Magnolia Paredesová.

Ovládáte pravidla jízdy po kruhovém objezdu?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 31. prosince 2021. Anketa je uzavřena.

Cyklisté jsou jedni z nejzranitelnějších účastníků silničního provozu, řidiči jim tedy na kruhovém objezdu musí věnovat zvýšenou pozornost. Neuplatňujte pravidlo silnějšího a na kruháči je respektujte, jedno malé pošťouchnutí nebo vtlačení se k cyklistovi může na kruhové křižovatce způsobit fatální nehodu.

Kruhové objezdy jsou pro mnohé řidiče testem trpělivosti, ale je zakázáno používat klakson jen proto, aby si řidič mohl vylít zlost na druhého nebo mu pronikavým zvukem vyčinil za jeho manévry. Smí se použít jen při riziku nehody.

NEJ kruhové objezdy

  • Francie má ze všech zemí největší počet kruhových objezdů – jeden na každých 21 kilometrů silnic.
  • Arc de Triomphe, Vítězný oblouk v Paříži (Francie), je nejstarším kruhovým objezdem na světě. Na této křižovatce, která je proslulá také vysokým počtem nehod, se sbíhá dvanáct ulic. Překonat ho je doslova řidičská maturita (podívejte, jak to tam vypadá).
  • „The Magic Roundabout“, Kouzelný kruhový objezd ve Swindonu (Velká Británie), je považován za nejsložitější křižovatku v podobě kruhového objezdu na světě. Celkem sedm kruhových objezdů se samostatným provozem je na této křižovatce uspořádáno do kruhu.
  • Kruhové objezdy přispívají k plynulosti dopravy. Pokud však vozovku přecházejí chodci, výhoda se ztrácí. V městské čtvrti Lujiazui v čínské Šanghaji proto vybudovali nadzemní komunikaci pro chodce, která propojuje stanici podzemní dráhy s okolními mrakodrapy a nejnavštěvovanějšími historickými budovami.
  • Největší kruhový objezd na světě se nachází v nově budované malajsijské metropoli Putrajaya, na jih od dosavadního hlavního města Kuala Lumpur. Kruhový objezd zabírá plochu 4500 metrů čtverečních a uprostřed něj vyrostl pětihvězdičkový hotel spolu s druhou rezidencí premiéra Malajsie a botanickou zahradou Petra Perdana Gardens.
Vítězný oblouk v Paříži z ptačího pohledu, který dal postavit Napoleon...
  • Nejčtenější

Autoškoly mají povinně vyučovat holandský chvat na otevření dveří, přeje si EU

25. března 2024

Autoškoly by se měly do budoucna při výcviku nových řidičů věnovat bezpečnosti chodců a cyklistů....

Ukrajinský malíř nevzdává boj se Škodou. Spor o design zamítl i ústavní soud

28. března 2024

Malíř a designér Vladislav Vovkanič neuspěl s ústavní stížností ve sporu se společností Škoda Auto....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

AUTOVIDEO: Čínské ferrari nemá žádné zápaďácké díly. Stovku dá za 1,9 s a stojí třetinu

24. března 2024

Čína se stále více emancipuje i v případě supersportovních aut. V poslední době se objevily...

Autorizované, nebo neautorizované servisy? Boj mezi nimi se vyostřuje

22. března 2024

Dát auto do autorizovaného, nebo neautorizovaného servisu? Věčné dilema, které nemá jednoduchou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Číňané vycítili šanci uspět s létajícími auty, koupili práva na slovenský AirCar

27. března 2024  18:40

Čínská společnost Hebei Jianxin Flying Car Technology koupila exkluzivní práva na výrobu a...

Průkopnický fiat ukázal všem cestu. Jezdil s ním i Ferrari

29. března 2024

Italská továrna Fiat představila koncem 60. let minulého století vůz, který předběhl konkurenci a...

Dopravní policie v pohotovosti. Akce Velikonoce bude probíhat čtyři dny

28. března 2024

S cílem zabezpečit plynulost dopravy a zvýšit bezpečnost všech účastníků silničního provozu...

Xiaomi na kolech v prodeji. Čínský výrobce telefonů už nabízí svůj elektrovůz

28. března 2024,  aktualizováno  15:25

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily. Firma v Číně zahajuje...

Diář petrolheada: Do Mostu dorazí klenoty z Mnichova i Stuttgartu

28. března 2024

Zdá se, že i přes poslední záchvěvy je zima u konce a vládu po ní přebírá snad rovnou léto. Alespoň...

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...