Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bič na řidiče: dvanáct bodů a dost

  16:42aktualizováno  16:42
Za jízdu bez dokladů sedm trestných bodů, stejný počet za odmítnutí testu na alkohol. Za telefonování při jízdě čtyři body. A pokud kdokoliv nastřádá dvanáct bodů, přijde na rok o řidičské oprávnění. Takový je návrh takzvaného bodového systému, který chce do zákona prosadit ministerstvo dopravy.

 Návrh, který má MF DNES k dispozici, má brzy projednat vláda. Pokud ho schválí oslanci, mohl by platit už od poloviny příštího roku.

"Myslím, že neodpovědné svobody na silnicích, která hraničí s bezohledností, máme všichni dost," řekl k návrhu ministr dopravy Milan Šimonovský.

Přísně na alkohol
Nejvíce by měla novela zasáhnout ty, kteří nasedají za volant s alkoholem v krvi. Nejenže jim hrozí záznam do řidičské karty, očekávat mohou i vysoké pokuty. Ve výjimečných případech až padesát tisíc korun, a dokonce odebrání řidičského oprávnění od jednoho do dvou let.

Ministr Šimonovský navíc potvrdil, že chce do zákona prosadit, aby řízení pod vlivem alkoholu bylo trestným činem. Návrh přináší i další novinky.

Policisté by mohli například v budoucnu účinněji trestat ty profesionální řidiče, kteří pojedou delší dobu, než zákon povoluje. Policisté by jim auto zablokovali či odtáhli. Zároveň by mohli viníkovi ihned na místě odebrat řidičské oprávnění.

Stejné pravomoci by mohli mít i u dalších přestupků - třeba za jízdu v protisměru. Zabrání řidičského průkazu by však nebylo definitivní. Podle návrhu by o tom museli rozhodnout úředníci pověřených radnic.

Ministr Šimonovský věří, že u jeho kolegů z vlády návrh bez problémů projde. Ale u poslanců to bude mít mnohem horší. Někteří z nich ve čtvrtek neskrývali nad návrhem své pochybnosti.

"Jsem na rozpacích. Obecně jsem pro zvýšení pravomocí policie, protože to, co se děje na silnicích, je do nebe volající. V dnešní situaci však policie opakovaně prokazuje svou úmyslnou neschopnost," prohlásil například Martin Říman, bývalý ministr dopravy a současný poslanec za ODS.

"Větší pravomoci si proto musí policisté svou prací nejprve zasloužit," dodal s tím, že podobný názor mají i někteří další poslanci.

Dále čtěte: Pokuty až 50 tisíc pro piráty silnic

Řidiče, kteří nereagují na světelný panel ukazující jejich aktuální rychlost na pražské výpadovce z Plzně, pokutují policisté o několik set metrů dále, 5. dubna 2002

Autoři:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

VIDEO: Betonové bloky umí zastavit tank, rallyspeciály se jich moc bojí

Hinkelstein – hrozivý nepřítel rally speciálů

Slovo „hinkelstein“ patří do slovníku všech jezdců, kteří někdy zavítali na německou rallye. Betonové bloky...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Najdete na iDNES.cz