Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bioformule jezdí na čokoládu a součástky má ze zeleniny

  13:00aktualizováno  13:00
Nejekologičtější formuli vyvinuli a vyrobili vývojáři z univerzity v anglickém Warwicku. Vůz podle specifikací formule 3 jezdí na biopaliva a v konstrukci používá řadu recyklovaných surovin a biomateriálů.

WorldFirst - ekologická Formule 3 | foto: WorldFirst Racing

Vysoké náklady a negativní vliv na životní prostředí jsou dvěma faktory, které dnes snižují atraktivitu automobilového sportu pro investory i automobilky. Formule 1 řeší tento problém novými pravidly, která mají snížit náklady a také zvýšit využití moderních a ekologických technologií.

Opravdovou ekologickou formuli ale postavili na půdě warwické univerzity. Monopost s názvem WorldFirst je postaven podle pravidel formule 3 a tým, který jej postavil, s ním možná bude dokonce i závodit.

Monopost WorldFirst pohání dvoulitrový vznětový motor BMW upravený pro spalování bionafty. Motor zvládne i provoz na rostlinný olej nebo palivo vyrobené z odpadu, který vzniká při výrobě čokolády. Jednotka pochází ze závodních vozů BMW pro sérii WTCC. Při momentálním zpřevodování může tato ekologická formule uhánět 224 km/h.

Především na karoserii je pak použita řada recyklovaných materiálů a biomateriálů. Některé povrchové panely tak jsou vyrobeny z recyklovaných uhlíkových kompozitů, jinde je zase použit kompozit z bramborového škrobu a lněných vláken. Volant je vyroben z polymerů získaných z mrkve a jiných kořenových zelenin.  

Bočnice vozu jsou vyrobeny ze skelných vláken s pojivem z recyklovaných lahví. Na sedačku pilota byla použita lněná vlákna, pěna ze sójového oleje a recyklované polyesterové látky. Elektrorozvody jsou vyrobeny z recyklovaného hliníku a plastů. Mazání mají na starosti maziva odvozená z rostlinných olejů.

Na vývoji a dodávkách technologií se podílely společnosti jako Lola, MilledCarbon, Scott Racing, Basf, Lear, CelluComp, Hewland, Biopolymer, Bib, Avon, Fuchs, AP Racing, Koni a další. Monopost se již podrobil prvním jízdním testům. Ty proběhly 13. května na letištní dráze v Bruntingthorpe. Při testech vůz dosáhl rychlosti 189 km/h a maximálního bočního přetížení 1,7 g. Vývojářský tým si z testů odvezl poznatky pro zlepšení vozu a před dalším testem chce také zvýšit výkon motoru.

Autoři projektu samozřejmě asi nemají ambice vítězit v těch neprestižnějších seriálech formule 3. Monopost WorldFirst je ale ukázkou toho, jak šetrný k životnímu prostředí může automobilový sport být. A tak je možné, že se třeba několika použitých řešení za nějakou dobou dočkáme i ve formuli 1.
NejčtenějšíDalší z rubriky

Vyčistit, přeměřit, zkontrolovat. Až skončí zima, zamiřte do servisu

Ilustrační snímek

Zima se rozhodla na poslední chvíli připomenout, co umí. Motoristé však už začínají spřádat plány na jaro. Po zimní...

Policie shání 2500 aut. O vítězi rozhodne spotřeba, nechá ji sama změřit

Ilustrační foto

Policie ČR vypsala obří tendr na dodávku 2500 nových osobních vozů. Chce jednoho dodavatele, připraveno má až dvě a...

Odpovězte na otázku a hrajte o poukaz na letní obutí

Ilustrační foto

Doba přezouvání na letní obutí se blíží. Na konci března skončila povinnost mít na autě zimní pneumatiky v případě...

Najdete na iDNES.cz