Alternativou k biopalivům z rostlin bude bionafta z kalu

Alternativou k biopalivům z rostlin bude bionafta z kalu | foto: Evropská komise

Bionafta ze splašků bude cenově srovnatelná s klasickou naftou

  • 75
Kal z čističek odpadních vod se může stát dalším zdrojem bionafty. Výhodou takto vyráběného paliva by měla být nízká cena srovnatelná se současnými cenami běžné nafty.

Američtí výzkumníci začínají upínat naděje k novému zdroji biopaliva. Má se jím stát kal z čističek odpadních vod. Tento odpad vznikající při čištění splašků z kanalizace je dnes bez užitků skládkován, v brzké budoucnosti by se z něj ale mohla vyrábět bionafta.

Kal by se měl stát novým levným zdrojem pro její výrobu. Současné suroviny pro výrobu bionafty, především čisté rostlinné oleje, jsou totiž velmi drahé a tvoří 70 – 85 % ceny výsledného produktu. Proto je dnes bionafta konkurenceschopná jen za cenu výrazných státních dotací. Američtí vědci v čele s doktorem Davidem Kargbem spočítali, že jeden galon (3,785 litru) bionafty z kalu by mohl stát asi tři dolary a jedenáct centů. Běžná nafta v současnosti v USA stojí zhruba tři dolary a její cena z dlouhodobého hlediska jistě poroste.

Z výroby bionafty z kalu by se tak mohl pro čističky stát poměrně výnosný byznys. Výhodou je, že bionaftu lze takto vyrábět za použití stávajících technologií, jejich další vývoj by jen pomohl zvýšit výnosy. Výzkumníci například doporučují, že by čističky mohly začít k biologickému čištění používat jiné mikroorganizmy, jejichž odumřelé buňky obsahují více tuků. Právě odumřelé bakterie totiž tvoří výraznou část kalu a jsou zdrojem mastných kyselin pro bionaftu.

Bionafta z kalu ale samozřejmě nespasí svět. Pomůže pouze snížit energetickou závislost na ropě a stane se jedním z mnoha dalších alternativních zdrojů energie. Vědci odhadují, že ze zhruba 6,2 milionů tun vysušeného kalu, které jsou ročně v USA vyprodukovány, lze v současnosti vyrobit asi 1,8 miliardy galonů bionafty. To představuje půl procenta roční spotřeby nafty v USA. S navrhovaným využitím jiných mikroorganizmů a dalšími vylepšeními lze toto množství zvýšit na 10 miliard galonů. To už by bylo přes 2,5 % roční spotřeby.

Kdy, jak a zda vůbec se začne bionafta z kalu vyrábět prozatím není jasné. Každopádně by mohlo jít o zajímavou alternativu k současným způsobům výroby, která neklade nároky na zemědělskou půdu a nespotřebovává drahocenné zdroje potravin.