Evropská agentura pro životní prostředí chce přehodnocení současné politiky biopaliv.

Evropská agentura pro životní prostředí chce přehodnocení současné politiky biopaliv. | foto: Profimedia.cz

Biopaliva planetu Zemi nezachrání

  • 24
Vědecká komise Evropské agentury pro životní prostředí nedávno vydala dokument, v němž volá po zastavení honby za 10% hranicí využívání biopaliv v roce 2020. Nejnovější výzkumy totiž ukazují, že přínosnost takového řešení je diskutabilní.

Již delší dobu se z řad odborníků na životní prostředí, ekonomů i politiků ozývají hlasy, že snaha o splnění současných limitů pro minimální podíl využívání biopaliv může ve skutečnosti životnímu prostředí a ekonomice Evropské unie uškodit.

Vědecká komise Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) přišla se závěry studie, na jejichž základě oficiálně žádá o přehodnocení současně nastavených cílů ve využívání biopaliv. Podle aktuálního scénáře se totiž měla v automobilové dopravě v roce 2005 nahradit biopalivy minimálně 2 % spotřeby ropných produktů, v roce 2010 pak 5,57 %. Nedávno pak EU zavelela, že v roce 2020 by mělo být celých 10 % spotřeby pokryto biopalivy. A to i přes to, že 2% cíle z roku 2005 nebylo dosaženo a podle současného vývoje to vypadá, že ani mety 5,75 % v roce 2010 Evropa zdaleka nedosáhne.

I přesto, že nebylo zatím dosaženo vytyčených cílů, spotřeba biopaliv v Evropské unii rychle roste. A začínají se tak ukazovat první výrazné dopady jejich produkce a nákupu ze zahraničí. Vědecká komise EEA tak na základě zkoumání současného stavu poukázala na řadu problémů, které biopaliva a jejich produkce přinášejí. Komise tak je proti jakémukoli rychlejšímu zavádění biopaliv a tvrdí, že je nutno přehodnotit současný postup a přístup.

Vědecká komise EEA například zjistila, že produkce biopaliv současnými technologiemi první generace je neefektivní a nevyužívá biomasu dostatečně intenzivně s ohledem na úsporu fosilních paliv a snížení produkce skleníkových plynů. Za současného stavu jsou účinnější technologie přímé výroby elektrické energie nebo tepla z biomasy a tyto způsoby by tak měly být preferovány nad výrobou biopaliv.

Navíc využívání biomasy znamená, že spotřebováváme již tak omezené množství přírodních surovin z našeho životního prostředí. Množství půdy, na které lze plodiny pro pozdější bioenergetické využití pěstovat, je totiž omezené. A podle zpráv Vědecké komise EEA by bylo pro dosažení 10% hranice využívání biopaliv zapotřebí více půdy, než je k dispozici. A to i v případě, že bychom počítali s využitím efektivnějších způsobů výroby biopaliv pomocí technologií druhé generace. Intenzivní produkce biopaliv by tak měla za následek daleko větší zatížení půdy, vodních zdrojů a druhové různorodosti zemědělství.

K dosažení vytyčených cílů by bylo zapotřebí biopaliva dovážet, ale Vědecká komise EEA varuje, že v mnohých částech světa se kvůli zvýšené poptávce po biopalivech kácejí pralesy. A dopad produkce biopaliv na životní prostředí mimo EU se místním orgánům bude jen velmi těžko sledovat a vyhodnocovat, proto komise před dovozem biopaliv nebo biomasy varuje.

Vědecká komise Evropské agentury pro životní prostředí tak žádá, aby byl současný cíl 10 % biopaliv na celkové spotřebě paliv v dopravě přehodnocen a odložen. Jeho přesný dopad na životní prostředí by se totiž v současnosti těžko odhadoval. Komise zároveň žádá o důkladný průzkum dopadu využívání biopaliv na životní prostředí a o zavedení nových, realističtějších a podstatně mírnějších limitů.