Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Britové chtějí překonat více než stoletý rychlostní rekord párou poháněného vozu

  10:00aktualizováno  10:00
Rychlostní rekordy nepatří zrovna mezi ty, které by přetrvávaly věčnost. Jak se zlepšuje technika, jsou i hranice rychlosti posouvány dál a dál. Proto překvapí, že rekord auta poháněného párou platí již od roku 1906. Britský tým jej chce překonat.

Párou poháněný speciál Inspiration má překonat rychlostní rekord | foto: British Steam Car Challenge

V roce 1906 řídil Fred Marriot párou poháněný speciál bratří Stanleyů rychlostí 127,650 mil za hodinu, tedy 205,447 km/h. Je to téměř k nevíře, ale tento rekord parního vozu přetrval až dodnes. Letos v srpnu, přesněji během týdne rychlosti od 18. do 24. srpna na jezeře Boneville, by měl tento více než stoletý rekord padnout.

Parou poháněný speciál Inspiration má překonat rychlostní rekord

Na jeho překonání se chystá tým s názvem British Steam Car Challenge. Ten na přípravě speciálu pracuje již od roku 1999 a letos by se konečně měl dočkat vytouženého rekordu. Jejich speciál s názvem Inspiration je poháněn dvoustupňovou Curtissovou parní turbínou, která produkuje při 12 000 otáčkách za minutu výkon 225 kW (300 koní). 

Turbína je umístěna v zadní části vozu a to napříč, tak aby byla její osa rovnoběžná s osou nápravy. Stálý převod 4:1 zajišťuje, že se kola budou točit maximální rychlostí 3000 otáček za minutu, což by mělo automobilu umožnit dosáhnout rychlosti přes 200 mil za hodinu, tedy 322 km/h.

Parou poháněný speciál Inspiration má překonat rychlostní rekord

Speciál s přísnou aerodynamikou (Cx = 0,2) je vybaven prostorovým rámem, na kterém spočívá karoserie z uhlíkových kompozitů a hliníku. Hliník je použit v zadní části vozu, kde se ukrývá celá pohonná soustava složená ze dvou kotlů, které budou sloužit v výrobě páry. Spalovat se přitom bude LPG.

Každý kotel je schopen dodávat 284 kg páry za hodinu. Její teplota bude 385 °C a  tlak 34 barů (3,4 Mpa). Rekordní automobil je dlouhý 5,25 metru a má úctyhodný rozvor 3,8 metru. Vysoký je ovšem jen 1,1 metru a ani šířka není nijak závratná – pouze 1,7 metru.

Parou poháněný speciál Inspiration má překonat rychlostní rekord

Rekord se pokusí Inspiration překonat ve dvou fázích. V té první chtějí tvůrci automobilu dosáhnout rychlosti 150 mil za hodinu (241 km/h) a překonat tak rekord, který FIA oficiálně neuznala. Šlo o pokus Jima Barbera, kterému se ale podařilo zajet pouze jeden měřený úsek z potřebných dvou.

Při druhém úseku totiž jeho vůz ztratil dveře a začal hořet. Vůz tak nebylo možné opravit během jedné hodiny tak, aby dle regulí stihl zajet ještě druhý měřený úsek. V tom prvním Barber dosáhl rychlosti 145,607 mil za hodinu, tedy 234,33 km/h.

Parou poháněný speciál Inspiration má překonat rychlostní rekord

Ve druhé fázi pak hodlají tvůrci překonat již vlastní rekord a chtějí dosáhnout kýžené rychlostí přes 200 mil za hodinu. Nezbývá, než jim držet palce...Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Další z rubriky

Špinavá Praha má viníky: auta s chybějícími filtry pevných částic

Ilustrační snímek

Praha dlouhodobě bojuje se znečištěním vzduchu ze silniční dopravy. Studie ÚAMK a ČVUT, kterou si magistrát zadal,...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Pojízdné vraky i prémiová auta: ukrajinské silnice jsou plné kontrastů

UAZ 3303 Buchanka

Na Ukrajině prakticky neexistuje střední třída. Žijí tam buď boháči, nebo lidé s nízkými příjmy. A tyto rozdíly zrcadlí...

Najdete na iDNES.cz