Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brusel chce jednotné označování pneumatik, lidé prý ušetří

  14:51aktualizováno  14:51
Použití vhodných pneumatik může lidem ušetřit až deset procent za pohonné hmoty. Tvrdí to Evropská komise. I kvůli tomu současně přišla s návrhem na jednotné označování pneumatik v Evropské unii. Díky němu by si lidé mohli při nákupu gum snadno zjistit, jak je na tom daný výrobek, co se týká vlivu na spotřebu, jeho hlučnosti či přilnavosti na mokru.

Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Podle návrhů komise, které nyní půjdou na stůl Evropského parlamentu a hlavně členských zemí EU, by nový systém označování měl vstoupit v platnost do konce roku 2012.

Výhodný nebude podle komise jen pro spotřebitele, kteří by díky němu mohli ušetřit, ale i pro výrobce. To, že budou existovat jednotné standardy pro sdělování informací o účinnosti pneumatik, prý zlepší možnosti soupeření o zákazníky, které nebude založené jen na cenách výrobků.

Výkonný orgán EU očekává i přínos pro životní prostředí. Nový systém označování by podle něj mohl vést ke snížení emisí oxidu uhličitého ročně o 1,5 až čtyři miliony tun. To odpovídá odstranění asi 500 000 až 1,3 milionu osobních automobilů z unijních silnic ročně.

"Pokud systém označování pneumatik zajistí odpovídající kvalitu pneumatik a posílí tím jak stránku bezpečnosti, tak i ekologie a současně to nebude znamenat nárůst běžných cen těchto výrobků, tak Ústřední automotoklub České republiky hodnotí tento krok jako správný," říká mluvčí ÚAMK Pavel Kuchálik.

Podle ředitele Sdružení automobilového průmyslu Antonína Šípka zatím nelze odhadnout ekonomický dopad na výrobce pneumatik. "Uvedený návrh může mít určitý pozitivní vliv zatím spíše jen na skupinu 'technicky zdatnějších' spotřebitelů. Pro většinu spotřebitelů však bude asi i nadále rozhodující cena, případně cena v kombinaci se značkou výrobce jako jistá známka kvality pneumatiky," uvedl. Návrh bude podle něj znamenat pro část spotřebitelů možnost rozhodovat se i jinak než jen podle značky a ceny.

Kolem roku 2020 by nové označování podle očekávání komise mohlo také každý rok ušetřit 2,4 až 6,6 milionu tun olejového ekvivalentu (toe). To je jednotka, která představuje objem energie, který se uvolní při spálení jedné tuny surové ropy.

To, jak na tom daná pneumatika je, by pak mělo být napsáno v místě prodeje na nálepce či cedulce i v technických propagačních materiálech, brožurách nebo na internetu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Němci vyvíjejí auto se slunečním pohonem, objednává se zatím bez baterek

Německá automobilka Sono Motors vyvíjí elektromobil Sion se solárními články na...

Německá společnost Sono Motor pracuje na plně elektrickém automobilu Sion, který má v karoserii zabudované solární...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Najdete na iDNES.cz