Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budou auta reagovat na lidský hlas?

  0:01aktualizováno  0:01
Brněnští odborníci pracují na evropském programu, který nemá v Česku obdoby. Jeho využití přinese převratné změny. Mobilní telefon, který vytočí automaticky telefonní číslo po hlasovém pokynu? Něco takového zřejmě nikoho nepřekvapí. Ale že by na lidský hlas reagovala i televize, rádio, auto či pračka?

Podle odborníků z Vysokého učení technického v Brně se blíží doba, kdy něco takového bude možné. A oni sami se snaží tento sen změnit v realitu.

Právě nahrávají hlasy 550 dospělých a 50 dětí. A veškeré hlasy, které musí znít v češtině, nahrávají v nejrůznějších prostředích. Podmínkou je, že nesmí jít o odhlučněné místnosti, ale například o běžné kanceláře, veřejná prostranství, zábavní podniky, domácnosti nebo třeba auta.

Důvod? Specialisté z fakulty informačních technologií VUT se zapojili do projektu Evropské komise Speecon, jehož úkolem je vytvořit řečovou databázi všech evropských jazyků. Ta poslouží k tomu, aby právě bylo možné hlasově ovládat řadu věcí - například televizi, rádia, auta, pračky či hračky.

To vše zatím zůstávalo spíše tématem pro vědeckofantastickou literaturu. "Jednoduše řečeno, nahráváme nejrůznější slova šesti set mluvčích různého věku v České republice, která zpracujeme, odevzdáme a příslušní výrobci v Evropě je začnou zapracovávat do mikroprocesorů výrobků nejrůznějšího druhu," vysvětluje Jan Černocký ze skupiny zpracování řeči.

Podle něho se blíží doba, kdy bude stačit zadat hlasový pokyn a různé spotřebiče už udělají vše potřebné. "Myslím, že se toho dočkáme již za několik let," odhaduje. Na vytvoření databáze, na níž spolupracuje Černocký s dalšími kolegy, pracuje od února, má být hotová na podzim. V Evropě přitom tento projekt běží už od roku 1999.

A jak získávají mluvčí? Jsou to kamarádi, známí a jejich známí. Do navigačního přístroje například namlouvají žádost, aby jej dovedl do oblíbené restaurace. Celá nahrávka trvá přibližně hodinu. A každý za ni dostane dvě stě korun.

"Zatím největší problémy jsme měli s požadavkem nahrát hlasové povely v autě vyšší třídy, protože nikdo z nás takové nemá. Využili jsme ale nabídku rektora VUT, který nám půjčil svůj služební vůz," říká Černocký.

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Nová Kia Ceed odhalena. Přišla o apostrof, dostala moderní techniku

Třetí generace Kie Ceed se představuje

Třetí generace Ceedu se veřejnosti oficiálně představí začátkem března na autosalonu v Ženevě. Auto stojící na zcela...

Prozkoumali jsme nový Peugeot 508. Je nádherný, uvnitř místem neplýtvá

Peugeot 508

Nový zástupce značky Peugeot ve střední třídě je lehčí, ale také menší než předchůdce. Praktické vlastnosti velkoryse...

Nová tvář Škody Fabia odhalena. Pod kapotou má jen tříválcové benziny

Faceliftovaná příď Škody Fabie

Přepracovaná Fabia zažije premiéru na ženevském autosalonu začátkem března. Malá škodovka dostane nové přední...

Najdete na iDNES.cz