Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budoucnost aut: vyndat ze zásuvky a jedem

  11:37aktualizováno  11:37
Česko by mělo rychle dostavět Temelín. Tak to alespoň vypadá při pohledu na automobilové novinky a koncepty, které se minulý týden začaly prezentovat na prestižním autosalonu v Ženevě. Výrobci se kloní k elektromobilům. Ty je mohou zbavit problémů s emisemi.

AUTOSALON ŽENEVA 2009 - Opel Ampera | foto: Michal Šafránek, iDNES.cz

Po několika letech přešlapování a hledání různých cest se zdá, že si většina automobilek vybrala směr do budoucnosti: od jejich vozů se začaly táhnout kabely s běžnou zástrčkou do elektrické sítě na konci.

Bude elektřina "na ježdění" jinak zdaněná?

BMW představilo elektrický model Mini, Mercedes elektrický Smart a Opel vystavil "zásuvkový" vůz Ampera. Na výstavě nechyběla ani supersportovní kreace Tesla nebo náklaďák Edison, což je v podstatě elektrický Ford Tourneo. Oba vozy už je možné koupit.

"Naším cílem jsou nulové emise," uvedl na tiskové konferenci viceprezident Hyundai Motor Europe Allan Rushford.

I když jde hodně o marketing a z dnešního pohledu dalekou budoucnost, je na často v Ženevě opakovaném prohlášení vidět, že ostatní automobilky uvažují stejně.

Důvod? Elektromobily nebo auta na vodík by je mohly elegantně zbavit odpovědnosti za vypouštěné emise, na jejichž snižování stále tlačí nejen Evropská unie. Ta by se totiž přenesla na výrobce elektřiny. Nulové emise mají při dnes dostupných technologiích jen dvě alternativy: buď elektromobil, nebo auto na vodík, který se musí vyrábět opět za použití velkého množství elektřiny.

Pokud by se tak nahradila část vozů na benzin či naftu elektromobily, vzrostla by podstatně poptávka po elektřině. Automobilky by se tak sice mohly chlubit čistými vozy, ale v nich by pravděpodobně kolovala elektřina vyrobená více či méně špinavým způsobem. Proto je nelze vnímat jako spásné řešení. Vzduch ve městě by se sice vyčistil, ale o to více by dýmaly elektrárny, popřípadě by se zvětšil problém s vyhořelým jaderným palivem.

O to, jak se v budoucnu podělí odpovědnost, a tedy dodatečné náklady za spotřebu elektřiny využívané "k jízdě" mezi výrobce aut, elektrárenské skupiny a majitele vozů, se určitě strhne bitva. Mohly by být zavedeny například elektrické pumpy nebo speciální přípojky, v nichž by byla elektřina určená k dotankování vozu zdaněná jinou sazbou než ta pro použití v domácnosti.

Elektromobily však zatím narážejí na fyzikální limity. Baterie jsou stále příliš těžké a jejich výroba ekologicky náročná, auta potřebují k dobití několik hodin a jejich dojezd je malý. "Stále se hledá vhodná technologie k uchovávání energie," uvedl pro MF DNES Dan Jenkins z britské společnosti Smith Electric Vehicles. Ta letos začíná na britském trhu prodávat elektrické minibusy. V podstatě jde o běžný Ford Transit pro 15 lidí, jenž má místo spalovacího motoru motor elektrický.

"Baterie by měly vydržet asi pět let, jejich výměna přijde na dvacet tisíc eur," vysvětluje Jenkins. Tím odhaluje dnešní limity elektromobilů. Jen baterie totiž stojí prakticky stejně jako celý běžný vůz, který však po pěti letech zdaleka nepatří do šrotu. "Pro firmy je ale takový interval dostačující. Auto za tu dobu stejně odepíšou," dodává.

Automobilky se připravují na to, že budou držet paletu různých pohonů. Ty se budou kombinovat podle určení vozu. Elektrické motory přijdou do malých městských modelů, hybridy, v nichž bude elektřině pomáhat zřejmě nejčastěji malý diesel, do větších vozů určených pro delší vzdálenosti.

Prodeje aut na hybridní pohon v USA

1999

17 

2000

9 350

2001

20 282

2002

36 035

2003

47 600

2004

84 199

2005

209 711

2006

252 636

2007

352 274

2008

312 386

Pramen: U. S. Department of EnergyNejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

S tímto Tankem můžete legálně na silnice. Pod kapotou má pekelnou kočku

Rezvani Tank Military Edition

Malosérioví výrobci hledají každou skulinu na trhu. Americká značka Rezvani připravila SUV, které ty ostatní zahalí...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Další z rubriky

Vědci varují: vibrace auta vás mohou za volantem uspat

Řidič za volantem usnul a havaroval. Neprobudil ho ani sedmiletý syn.

Výzkum melbournské univerzity RMIT ukazuje, že přirozené vibrace vozu mohou řidiče uspat již za 15 minut.

Pojízdné vraky i prémiová auta: ukrajinské silnice jsou plné kontrastů

UAZ 3303 Buchanka

Na Ukrajině prakticky neexistuje střední třída. Žijí tam buď boháči, nebo lidé s nízkými příjmy. A tyto rozdíly zrcadlí...

Elektropohon a autonomní řízení změní vzhled aut, říká slovenský designér

Vedoucí designér interiérů škodovek Peter Olah

Jako obor s krátkou historií, ale rozhodně velkou budoucností vnímá automobilový design jeho přední slovenský...

Najdete na iDNES.cz