Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bus ve Švýcarsku měl smůlu. Naboural tak, jak nikdo nebourá

  17:48aktualizováno  19:25
Tragická nehoda belgického autobusu ve švýcarském tunelu je velmi atypická. Je to vlastně klasický příklad čelního nárazu, takový crashtest se ale podle odborníka u autobusů ani systematicky neprovádí. S takovou nehodou se totiž nepočítá.

Trosky zničeného belgického autobusu. Při nehodě ve Švýcarsku zahynulo 22 dvanáctiletých dětí a šest dospělých. (14. března 2012) | foto: AP

Podle nejnovějších předběžných informací nehodu belgického autobusu ve Švýcarsku nezavinila vysoká rychlost.

Autobus byl podle vyšetřovatelů nový a v dobrém stavu. Z dostupných informací lze údajně soudit, že řidič byl odpočatý. Není prý ovšem vyloučeno, že příčinou nehody mohla být technická závada na vozidle nebo také nemoc řidiče. Další poznatky by měla přinést jeho pitva.

Typická nehoda je převrácení

"Autobusy nejsou na tyto typy nárazů vůbec konstruované," říká odborník na bezpečnost autobusů Martin Hron z oddělení schvalování vozidel TÜV SÜD.

"Takové nehody totiž nejsou obvyklé, tak se s nimi nepočítá. Ani legislativa nenutí výrobce zaměřit se na ochranu autobusu při čelním nárazu," vysvětluje.

Typická nehoda autobusu je podle Martina Hrona převrácení a na to jsou autobusy stavěné a připravené. Také v takových případech poskytne autobus dobrou ochranu, jsou-li cestující připoutaní.

V tunelu mohl jet autobus s belgickými lyžaři osmdesáti-, maximálně devadesátikilometrovou rychlostí. "Pokud boural v takové rychlosti, je to obrovská rána. Máte štěstí, pokud takový náraz přežijete v osobáku, který je na čelní střety připravený," dodává Martin Hron z TÜV SÜD.

Nehoda belgického autobusu ve Švýcarsku. Ilustrační schéma

Nehoda belgického autobusu ve Švýcarsku. Ilustrační schéma

Kvůli specifickému tvaru autobusu bývá čelní střet velmi často fatální pro řidiče. Tvůrci směrnic se tedy snaží výrobce dotlačit k tomu, aby se zaměřili na bezpečnost šoférů, prozatím je ale funkční praktické řešení daleko. Někteří výrobci autobusů se touto problematikou zabývají, a dělají proto i vlastní crashtesty čelní.

Nejdůležitější bezpečnostní prvek busu: řidič

Auta jsou stále větší, těžší, bezpečnější. A předpisy, které musí jejich výrobci splnit, stále přitvrzují. V Americe budou mít dokonce brzy povinné couvací kamery. To u autobusů a kamionů se předpisy zpřísňují oproti osobním autům se zpožděním. Nejdůležitějším bezpečnostním prvkem je stále hlavně šofér a u autobusů to platí dvojnásob.

"Autobus je po přívěsu to nejjednodušší, co dnes můžete vyrábět," říkají s nadsázkou odborníci na konstrukci autobusů z TÜV SÜD, zahrnujícího bývalý Ústav pro výzkum motorových vozidel.

Oproti osobáku, který musí splnit spoustu předpisů a je nepoměrně komplikovanější, je stavba autobusu lehčí.

"Je to stavebnice. Motory nakoupíte od několika málo výrobců, kteří je nabízejí. Většina výrobců navíc umožňuje zástavbu více typů a značek. Nápravy se dají jednoduše koupit od dodavatelů, sedačky taky," popisují Martin Hron a jeho kolega Jan Hnilica, expert na pasivní bezpečnost z TÜV SÜD.

"I velcí výrobci staví autobusy z velké části ručně. Navrhnete rám, a když si nejste jisti, že bude dostatečně pevný, přidáte materiál, příčky, vyztužení, aby byla konstrukce pevnější." Moderní fabrika na autobusy je tak stále hlavně velkou dílnou.

Do autobusů výrobci montují stále víc komfortních prvků, futuristické sedačky, nově se tlačí na bezpečnost řidiče. Přibývají systémy, které mu mají pomáhat a hlídat při dlouhé monotónní cestě.

Hlavně jde totiž o to, nehodě předejít. "Celkově je mnohem nižší riziko, že dojde ke zranění nebo úmrtí při jízdě autobusem než při jízdě osobním autem," uklidňuje Martin Hron.

Crashtest pro autobusy

Pro autobusy je předepsaný jediný crashtest. Při něm se ověřuje ochrana cestujících při převrácení. Ten jediný je povinný, navíc ne pro všechny typy autobusů. Zájezdové autobusy vyjma dvoupatrových jím ale musí projít bez výjimky. Autobus při rollover testu (testu převrácení podle evropské normy ECE R 66) se postaví na osmdesáticentimetrovou římsu a z ní se shodí na bok. Boky a střecha musí být natolik pevné, aby zůstal zachovaný přesně specifikovaný prostor pro přežití cestujících.

Největší hrozbou jsou jednoznačně dvoupatrové autobusy. Neexistuje totiž žádný závazný předpis na bezpečnost dvoupodlažních autobusů.


Nejčtenější

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....Mazda s 2,5litrovým benzinem je prodejní trhák, teď bude dostupnější

Mazda 6

Velký čtyřválec Mazda dosud nabízela jen v nejdražším provedení, přesto má na českých prodejích podíl více než 50 %. S...

Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...

Další z rubriky

Objednali si teslu a špehují továrnu drony, aby zjistili, kdy ji dostanou

Tesla 3

Náběh výroby „lidového“ Modelu 3 je tak pomalý, že zákazníci a fanoušci vymýšlejí ty nejobskurnější způsoby, jak...

Autofotka týdne: Největší hvězda ohromovala Ženevu už před 55 lety

Chevrolet Testudo

To nadpozemsky krásné, subtilní, elegantní auto všichni okukují na autosalonu v Ženevě s nábožnou úctou. Chevrolet...

OBRAZEM: První Lamborghini Urus je v Česku. Prozkoumali jsme ho

Česká premiéra sportovního SUV Lamborghini Urus

Rambo-lambo dorazilo do Česka hned po evropské výstavní premiéře na autosalonu v Ženevě, který dnes končí. Prohlédněte...

Najdete na iDNES.cz