Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalý policista radí: návod pro opilé řidiče

  12:22aktualizováno  12:22
Koncem loňského prosince přistihli ústečtí strážníci jednoho z šéfů zdejší policie, jak řídí auto pod vlivem alkoholu. Jiří Svoboda, zástupce vedoucího obvodního oddělení Policie ČR v Ústí byl ihned postaven mimo službu a po několika dnech dal výpověď. Od policie ale muž, který mohl pod vlivem alkoholu autem kohokoli ohrozit, neodejde s prázdnou.
Alkohol za volantem

Alkohol za volantem | foto: Profimedia.cz

I po šetření jeho prohřešku inspekcí ministra vnitra může počítat s vysokým výslužným a bude také pobírat rentu za odsloužená léta.

"Případ byl předán jako přestupek ústeckému magistrátu," uvedla mluvčí inspekce Martina Lídlová pro Deník, který o závěru vyšetřování informoval ve svém včerejším vydání. Slovo přestupek je velmi důležité. Kdyby kolegové celý případ posoudili jako trestný čin, neměl by Svoboda na peníze nárok.

Svobodu zadržela hlídka strážníků v noci z 28. na 29. prosince. Tehdy se zrovna vracel domů z policejního večírku. Akce byla připravená, Svobodovu jízdu kdosi ohlásil. Vedle strážníků tak na Svobodu čekali i inspektoři ministra vnitra.

Ti věděli, že muž už v minulosti údajně řídil opilý, a dokonce měl způsobit dopravní nehodu. Jejich podezření se potvrdilo. Policisté dali Svobodovi dýchnout a přístroj ukázal, že před jízdou pil.

Kolik Svoboda nadýchal, inspekce neuvedla. Podle některých zpráv to ale bylo více než jedna promile. Krevní zkoušku policista odmítl s tím, že se bojí jehel.

Kdyby test podstoupil a ten prokázal, že měl v krvi více než jednu promile alkoholu, mohl být obviněn z trestného činu ohrožování pod vlivem návykové látky. Hrozilo by mu tak až roční vězení, zákaz řízení až na deset let a velmi vysoká pokuta (zákon uvádí rozpětí od dvou tisíc až do pěti milionů korun).

A jako pachatel trestného činu by už navíc neměl nárok na výslužné, které dosahuje šestinásobku měsíční mzdy. Vycházíme-li z údajů o průměrném platu policistů, jedná se o částku kolem 150 tisíc korun. Za přestupek tak Svobodovi hrozí pokuta maximálně padesát tisíc korun a sedm trestných bodů do registru řidičů.

Dnes už bývalý policista využil mezery v zákoně, s níž počítají i jiní neukáznění řidiči. Každý, kdo je přistižen opilý za volantem, má možnost vybrat si, který trest je pro něj přijatelnější. Dechová zkouška se totiž považuje pouze za orientační. Když řidič odmítne podstoupit odběr krve, dostane sice vysokou pokutu a přijde o body, má ale jistotu, že jeho trestní rejstřík zůstane čistý a nepřijde o řidičák. Trestný čin mu nebude možné prokázat.

Ministerstvo dopravy v těchto dnech připravuje změnu silničních pravidel. Poslední detaily návrhu, který chce předložit zákonodárcům, nyní dokončuje expertní komise. To, že řízení v opilosti je trestným činem až ve chvíli, kdy krevní zkouška prokáže, že měl viník v krvi více než jednu promile alkoholu, se však zřejmě nezmění. Členové komise naopak uvažují, že by postup v podobných případech ještě zmírnili.

"Uvažuje se o tom, že pokud by řidič při dechové zkoušce nadýchal jen 0,2 až 0,3 promile, nebyl by to důvod k dalšímu vyšetřování," říká Václav Špička z Automotoklubu ČR, který je rovněž členem komise.

Autoři:


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Němci vyvíjejí auto se slunečním pohonem, objednává se zatím bez baterek

Německá automobilka Sono Motors vyvíjí elektromobil Sion se solárními články na...

Německá společnost Sono Motor pracuje na plně elektrickém automobilu Sion, který má v karoserii zabudované solární...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Vědci varují: vibrace auta vás mohou za volantem uspat

Řidič za volantem usnul a havaroval. Neprobudil ho ani sedmiletý syn.

Výzkum melbournské univerzity RMIT ukazuje, že přirozené vibrace vozu mohou řidiče uspat již za 15 minut.

Najdete na iDNES.cz