Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čekání na léto končí!

aktualizováno 
Zima, sobi, polární noc... Mohlo by se zdát, že Švédsko kabrioletům zrovna nepřeje. Švédy ale nějaké počasí nezbrzdí, ani když jedou nahoře bez. Víc střechyprostých volv a saabů než ve Stockholmu potkáte asi jen v Saint Tropez a na Floridě. Kabriolety mají ve výrobním programu Volva mnohaletou tradici a tak jsme ten nejaktuálnější vyzkoušeli, na víku kufru má označení C70.

Švédská perla v italských rukách
Stejně jako řada ostatních, ani Volvo nezůstalo imunní vůči módním trendům. Po stisknutí tlačítka se z prostoru za sedadly nevysune klasická plátěná střecha, ale tři plechové díly. Volvo C70 je postaveno na základech modelů S40 a V50 a sdílí s nimi nejen techniku, ale i řadu karosářských komponentů. Konstrukci střechy má na svědomí věhlasné studio Pininfarina.

Může se hodit

Nové i ojeté automobily Volvo můžete koupit na www.automodul.cz

"Césedmdesátka" patří bez diskuzí k nejpohlednějším kupé-kabrioletům na trhu. Se střechou i bez střechy to vozu velmi sluší z kteréhokoliv úhlu pohledu. Sytý rudý lak testované verze je velmi efektní a dodává vozu dynamický charakter, výkonový potenciál mimo jiné podtrhují i dvě kruhové koncovky výfuku.

Interiér: strohý, ale elegantní
Otevíráme mohutné bezrámové dveře a usedáme do rozměrných, příjemně tvarovaných komfortních sedadel. Vnitřní prostor vycházející ze sourozenců S40/V50 se nese v duchu současných modelů severské značky a je tedy poměrně strohý a příkladně zpracovaný. Přístrojová deska je plochá, robustní a bez výraznějších designérských excesů. Nejvýraznější prvkem je plochý středový panel v kovovém provedení s integrovanou mechanikou CD, ovládacími prvky a informačním displejem.

Ergonomie ovládání je velmi dobrá, výjimku tvoří právě jmenovaný efektní plochý středový panel, na kterém jsou umístěny čtyři kruhové ovladače, velké čtyřsměrové a 27 (!) titěrných tlačítek autorádia a ventilace.

Po hmatu je orientace mezi nimi až na výjimky prakticky vyloučena, naštěstí je řada funkcí duplikovaná i na multifunkčním volantu. Výhled z vozu se střechou i bez není nijak výrazně omezen, lepší orientaci v prostoru za vozem by usnadnila větší vnější zpětná zrcátka.

Při cestování bez střechy mají všichni čtyři cestující místa habaděj, zadní mají dokonce i kam složit pohodlně nohy, což nebývá u kupékabrií zvykem. Problém nastává s prvními kapkami deště: nízká, ladná a elegantní linie střechy lahodí oku, ti, co sedí vzadu, ale najednou nemají kam složit hlavu.

Kufr nabízí nadprůměrnou kapacitu 404 litrů, při stažené střeše klesají jeho přepravní možnosti o více než polovinu. Přístup k zavazadlům je navíc při stažené střeše velmi komplikovaný, úzkým otvorem lze bez újmy protáhnout nanejvýš diplomatku. Naštěstí se umí nařezané plechy střechy v kufru na pokyn tlačítka lehce nadzvednout, takže pod ni nemusíte skládat výbavu na výlet po jednotlivých ponožkách.

Motor: nevyužitý potenciál
Náš exemplář poháněl přeplňovaný pětiválcový agregát T5 důvěrně známý z modelu Focus ST. Zážehový agregát s objemem 2,5 litru vybavený čtyřventilovým rozvodem produkuje solidních 169 kW, tedy asi 230 koní, a jeho kroutící moment má navíc špičkovou hodnotu 320 Nm, o jeho vysokých kvalitách tedy není pochyb.

Motor produkuje sytý podmanivý zvuk, síly má na rozdávání a od patnácti set otáček, kdy je už k dispozici maximum točivého momentu, táhne až do 5 000 jako lokomotiva.

Kupu síly má už od nízkých otáček, před dvěma a půl tisíci otáček vás nakopne a o tři tisíce dál už je čas k přeřazení. Pohonná jednotka sice postrádá pomyslnou špičku, na druhou stranu ale neklade téměř žádné nároky na styl řazení.

Po svezení se nelze ubránit dojmu, že je vhodnější na plynulou rychlou jízdu a zdolávání dlouhých vzdáleností než ke sportovním účelům. Spojení s kabrioletem C70 rozhodně není špatné, pokud s ním nechcete závodit. V našem případě byla pohonná jednotka navíc spřažena s pětistupňovou automatickou převodovkou s možností manuální změny převodových stupňů. Řazení je velmi plynulé, ale poměrně dlouhé převody a lenivé reakce také předurčují C70 k použití hlavně pro plynulý provoz než k ukojení závodivých choutek. Sil má motor očividně na rozdávání, jen vám připadá, že se přes měnič automatu ty koně nějak neumí prosoukat.

S tempem, jaké se C70 líbí nejvíc, budete jezdit kolem 10 litrů spotřeby. Když na to šlápnete, dostanete se s přeplňovaným pětiválcem až nad patnáct. Na 230koňový turbomotor je to akorát, na to, co s ním ale C70 předvádí, je to docela dost.

Jízdní vlastnosti: svezení ve stínu estetiky
Pomineme-li sportovní deriváty s přídomkem R, Volvo vždy preferovalo pohodlí před sportovními ambicemi.

Model C70 tuto skutečnost potvrzuje, i když s předchůdcem s plátěným topem nemá společného zhola nic. Minulá generace volvího kabrioletu měla šmrnc a nadčasové tvary, kromě toho i nevalnou tuhost karoserie a přehnaně houpavý podvozek uměle přitvrzovaný nízkoprofilovými pneumatikami.

Nová "césedmdesátka", postavená na osvědčených základech focusu, je oproti předchůdci tuhá jako prkno, přesto dostatečně komfortní i při provozu na rozbitých českých komunikacích. Řízení nepatří mezi ceněné vlastnosti vozu. Množství informací, které od předních kol putuje jeho prostřednictvím k rukám řidiče, lze považovat za dostačující, ale způsob, jakým znervózní při přejezdech výmolů nebo při jízdě ve vyjetých kolejích, není nejpříjemnější a vyžaduje pozornost řidiče. Velmi hmotnou záď také pocítíte při ostřejším průjezdu zatáčkou, ve které nebyla asfaltka v nejlepší kondici.
 
Významně se zlepšila i torzní tuhost celého skeletu. Kabát vozu slibuje dynamiku a sportovní styl, pravda je, že se Volvo C70 nejlépe cítí na uhlazených okreskách a díky výkonnému agregátu i v levém dálničním pruhu.

Když jedete bez střechy, o nějakém výrazném kroucení nevíte. Když natáhnete střechu, zdá se to také dobré... Dokud nevyrazíte na pražskou dlažbu, které neodolá pravděpodobně žádný kabriolet. Není to nic tragického, ale sem tam o sobě dají díly střechy vědět.

PLUSY
- Elegantní design
- Kvalita řemeslného zpracování
- Velikost a tvar předních sedadel
MINUSY

- Vyšší pořizovací cena
- Spotřeba vzhledem k předvedeným výkonům
- Velikost vnějších zpětných zrcátek
- Titěrná tlačítka na středovém panelu
- Přístup do zavazadlového prostoru při složené střeše


Resumé: méně je někdy více
Volvo C70 je jedním z nejpohlednějších kabrioletů na trhu a nabízí téměř vše, na co jsme u švédského výrobce zvyklí, tedy charizmatický design, robustně působící interiér, komfortní jízdní vlastnosti a kvalitní zpracování. Verze s pohonnou jednotkou T5 k předchozímu výčtu pozitiv přidává i dobré dynamické vlastnosti. Celkově velmi dobrý dojem mírně kazí jen pětistupňová automatická převodovka a neskromná pořizovací cena.

Zájemce o adrenalinový kabriolet by se měl ale poohlédnout v portfoliu jiného výrobce. "Césedmdesátka" byla postavena k jinému účelu než k dovádivému vymetání vlásenek a serpentin a ani agregát T5 z ní sportovní náčiní nevykřesá. Vzhledem k povaze vozu je asi vhodnější (a lacinější) alternativou ručně řazená převodovka v kombinaci s některým z atmosférických motorů.

V loňském roce se v Česku prodalo čtyřicet C70 (pětiprocentní podíl všech prodejů značky v ČR) a to je vzhledem vysoké pořizovací ceně a malé kupní síle obyvatelstva, které raději než vítr ve vlasech vozí kupu věcí v kombíku, velmi dobrý výsledek.

Nejlevnější volvo bez střechy vyjde na 999 tisíc korun a pod kapotou bude mít atmosférický benzinový 2,4litr s výkonem 140 koní (k mání je i o padesát tisíc dražší 170koňová varianta).  "Náš" přeplňovaný pětiválec vyjde minimálně na 1 199 000. Pokud raději než zpěv větru a ševelení trávy posloucháte staccato turbodieselu, připravte si aspoň 1 049 000 na motor 2,0D (136 k); o sto tisíc víc stojí pětiválcový turbodiesel D5 s výkonem 180 koní.

 Volvo C70 T5 VW Eos DSC BMW 325
Válců/ventilů 5/0  6/24  6/24
Zdvihový objem (ccm) 2 521 3 189 2 996
Převodovka typ/počet stupňů   automatická/5 DSG/6 automatická/6
Maximální výkon (kW / koní) 169/230 184/250 160/218
Nejvyšší toč. moment (Nm) 320 320 270
Maximální rychlost (km/h) 235 247 243
Zrychlení 0-100 km/h (s) 8 7,3 8,1
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km) 14,7/7/9,8 13,4/6,8/9,2 10,6/6,1/7,8
Objem kufru (l) 404/200 380/205 350/210
Objem palivové nádrže (l) 62 55 63
Délka (mm) 4 582 4 407 4 580
Šířka (mm) 1 820 1 791 1 782
Výška (mm) 1 400 1 443 1 384
Rozvor (mm) 2 640  2 578   2 760
Rozměr pneu 235/40 R18 235/45 R17 225/45 R17
Pohotovostní hmotnost (kg) 1 651 1 627 1 760
Cena verze s automat. převodovkou (Kč) 1 248 000 1 005 300  1 331 262

Pozn: údaje uváděné automobilkou


Autoři:Nejčtenější

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....

Mazda s 2,5litrovým benzinem je prodejní trhák, teď bude dostupnější

Mazda 6

Velký čtyřválec Mazda dosud nabízela jen v nejdražším provedení, přesto má na českých prodejích podíl více než 50 %. S...Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

Motofotka týdne: Na dvou kolech se na pokryteckou korektnost nehraje

Krásky Motosalonu 2018

Na jarním motocyklovém veletrhu v Brně se zatím vliv současné opatrnické nálady neprojevil a mezi naleštěnými motorkami...

Škodovky mění naftu za CNG, na obzoru je i plynové SUV

Kompozitové nádrže na zemní plyn pro Škodu Octavii G-TEC

Omlazená Fabia se už bude muset obejít bez dieselového motoru. Zdá se ale, že Škoda chce vedle benzinu vsadit na CNG,...

Další z rubriky

FOTOTEST: S Audi R8 na Masarykově okruhu v Brně

Audi R8 na brněnském Masarykově okruhu

Před třiceti lety, v létě 1987, vyjely na novou trať namotanou do kopců za Žebětínem nejprve motorky a pak i auta, nová...

Už jsme jeli v nové Dacii Duster. Je víc nóbl a vyžehlí rozbitou cestu

Dacia Duster

Neříkejte jí low-cost, nezaslouží si to. Dacia je fenoménem na dnešním trhu aut a jejím vlajkonošem je Duster. Laciné...

BMW 7 nastupuje k policii, vyzkoušeli jsme superlimuzínu

BMW M760Li xDrive

Politici, které chrání a vozí policie, přesednou do nových limuzín. Ochranná služba kupuje pět BMW řady 7. Ministerské...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 75 877 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz