Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cena ojetého Renaultu Clio bude rychle klesat

  12:15aktualizováno  12:15
- Starost prvním majitelům a radost zájemcům o ojetý vůz přinese nejdražší vůz v testu Renault Clio. Pětiletá ojetina bude levnější než stejně staré Polo i Felicia, nejlevněji se asi bude prodávat Mazda 121, která však patří na trhu s novými auty k levnějším.

Nejmenší pokles ceny vzhledem k pořizovací ceně zaznamená Volkswagen Polo.
Mezi čtveřicí testovaných vozů se podle okruhu zákazníků vymyká jeden Škoda Felicia. Je to vůz, který si vybírají motoristé bez rozdílu věku, sociálního postavení, časté je i jeho využití jako služebního vozu. Časy se ale mění, a dosavadní favorit této kategorie v poslední době postupně ztrácí své pozice. Důvodů je několik: pověstná cenová válka se projevila především v tomto segmentu, výhod v podobě široké servisní sítě a levných náhradních dílů ubývá, stejně jako zákazníků věrných značce. Nová maska Felicii také neprospěla. Nezanedbatelná je i vlastní konkurence modelu Octavia a očekávání modelu nového. Felicia je považována motoristickou veřejností v ČR za rodinný vůz, bez očekávání nadstandardních výkonových parametrů. Použití motoru objemu 1,6 l není v tomto případě výraznou výhodou, neboť patřičné zvýšení ceny Felicie s motorem 1,3 50kW je pro vrstvu tradičních zákazníků podstatným negativem. Svoji úlohu hraje i skutečnost, že silnější motor nepatří mezi nejmodernější. Pokles ceny tohoto modelu se dá, vzhledem k informacím o modelu zcela novém, předpokládat rychlejší než doposud.
Renault Clio je svým vzhledem i výkony určen pro sportovně založené jedince mladšího věku, ovšem neurazí ani jeho provozování v městském provozu. Jako rodinný vůz je ovšem využíván méně. Jeho cena na hranici 330 000 korun odpovídá rozsahu základní výbavy.
Nový model Mazdy 121 opustil avantgardní tvary modelu předešlého. Tímto krokem výrobce rozšířil omezený okruh zájemců (převážně žen), které jej používaly jako městské vozítko, na okruh mladých lidí, kteří si ho pořizují jako vůz pro rodinu i sportovní využití. Motor 1,25 si svými výkony nezadá s motory mnohem vyššího zdvihového objemu, avšak při zachování výhody nižšího zákonného pojištění.
Vyšší pořizovací cena Volkswagenu Polo při nižším stupni základní výbavy může odradit při rozhodování o koupi nového vozu. Renomé vysoké životnosti značky je zárukou nejmírnějšího poklesu ceny u testovaných vozidel v závislosti na čase.
Celkové rozdíly v průměrných cenách ojetých vozů se po pěti letech provozu budou pohybovat v rozmezí deset až třicet tisíc korun. Volbu mezi jednotlivými představiteli a následně jejich cenu výraznějším způsobem ovlivní takové faktory jako vkus kupců, věrnost značce a stav konkrétního vozidla více než výrobce nebo výbava.

Pokles hodnoty testovaných vozů

Model

Cena nového vozu

Cena po pěti letech

VW Polo

311 100

175 000

Škoda Felicia

284 900

160 000

Renault Clio

329 900

145 000

Mazda 121

306 800

140 000

Pramen: MOBILDATA
Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Vyznáte se v typech karoserií? S naším přehledem se z vás stane profík

Opel Astra Sports Tourer

Kombík od kabrioletu pozná snad každý. Víte však, co je třeba landaulet, nebo jak se liší roadster od targy? Přinášíme...

Tesla opět nevyrábí. Musk spí v továrně ve spacáku, zradili ho roboti

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Výroba Tesly 3 opět stojí. Elon Musk věnuje všechen čas tomu, aby jeho automobilka na elektromobily konečně rozběhla...

Nový systém pozná, že hrozí akvaplaning. Data předá ostatním motoristům

Continental vyvíjí systém varování před  akvaplaningem

Pozor na akvaplaning! Continental vyvíjí systémy, které řidiče varují před hrozícím smykem. Data ze senzorů a využití...

Najdete na iDNES.cz